Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach wręczono Kawaleryjskie Złote Pióra. Uhonorowano osoby i instytucje wspierające tradycję (ZDJĘCIA)

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
W sobotę, 6 listopada, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w Konkursie imienia Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Statuetki Złotego Pióra trafiły do osób i instytucji wspierających kawaleryjską tradycję.
W sobotę, 6 listopada, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w Konkursie imienia Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Statuetki Złotego Pióra trafiły do osób i instytucji wspierających kawaleryjską tradycję. Dawid Łukasik
W sobotę, 6 listopada, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w Konkursie imienia Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Statuetki Złotego Pióra trafiły do osób i instytucji wspierających kawaleryjską tradycję.

Kawaleryjskie Złote Pióra

Podczas uroczystości można było spotkać tegorocznych laureatów, a także przekonać się na własne oczy o bogactwie kawaleryjskiego świata. Do Kielc przyjechali przedstawiciele wielu oddziałów, pułków czy szwadronów, zaangażowanych w kultywowanie zwyczajów kawaleryjskich. Nagrody przyznawane były w 8 kategoriach.

- W ten sposób wyróżniamy osoby, instytucje i społeczności, które swoją służbą, pracą oraz twórczością promują historię polskiej jazdy, jak również ideały przyświecające przedwojennej kawalerii. Nagroda przyznawana jest za dokonania w roku ubiegłym – tłumaczy rotmistrz kawalerii ochotniczej Dariusz Waligórski, zasiadający w Komisji Konkursowej.

- „Gala Wieniawy” jest szczególnym wydarzeniem w życiu kawaleryjskim. Jest to moment, w którym możemy uhonorować osoby promujące kawalerię i jej etos w różnych dziedzinach. Gala to chwila, w której możemy wyróżnić prawdziwych kawalerzystów wśród żołnierzy Wojska Polskiego, artystów czy też działaczy społecznych. Nagroda imienia generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego jest jednym z elementów kultywowania tradycji Kawalerii Polskiej” – opowiada rotmistrz kawalerii ochotniczej Jan Znamiec, prezes Federacji Kawalerii Ochotniczej.

Laureatami tegorocznej Gali Wieniawy zostali:

  • Kategoria żołnierz - gen. bryg. Adam Marczak,
  • Kategoria nauka - Przemysław Fedorowicz,
  • Kategoria społeczność - Muzeum Okręgowe w Suwałkach,
  • Kategoria wojsko – 1 Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich z Giżycka
  • Kategoria popularyzator - Krzysztof Mijakowski i Konrad Głuchowski,
  • Kategoria dziennikarz - Przemysław Bednarczyk,
  • Kategoria film - Daniel Olbrychski,
  • Nagroda specjalna – Szwadron Kawalerii Ochotniczej w barwach 3.Pułku Strzelców Konnych.

Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski – najsłynniejszy polski kawalerzysta, generał dywizji Wojska Polskiego, dyplomata, osobisty adiutant marszałka Józefa Piłsudskiego, poeta, lekarz medycyny, tłumacz, dziennikarz, artysta. W swoim życiorysie łączył szereg aktywności - od artystycznych, przez dyplomatyczne, do wojskowych. Jest symbolem przedwojennego kawalerzysty, jego fasonu i fantazji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto