Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach wręczono dyplomy Uniwersytetu Dziecięcego

Piotr BURDA
Pamiątkowe zdjęcie uczniów i profesorów Uniwersytetu Dziecięcego UJK.
Pamiątkowe zdjęcie uczniów i profesorów Uniwersytetu Dziecięcego UJK. Piotr Burda
Dorośli studenci właśnie rozpoczęli sesję egzaminacyjną. Ci najmłodsi – słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego i Uniwersytetu Twórczego Sześciolatka pracowity rok mają już za sobą. Zajęcia wszyscy zaliczyli celująco.

Ostatnim wyzwaniem w tym roku akademickim były prezentacje podczas Sympozjum Naukowego Dzieci, które w piątek, 9 czerwca odbyło się w budynku Centrum Edukacji Artystycznej (CEART) Wydziału Pedagogicznego i Artystycznego UJK. Dzień później odbyły się finały dwóch projektów: Uniwersytetu Odkrywczego Sześciolatka i Uniwersytetu Dziecięcego UJK.

W poszukiwaniu bliskości wiedzy
Podczas jubileuszowej piątej edycji Sympozjum Naukowego Dzieci zaprezentowali się uczniowie i nauczyciele świętokrzyskich szkół, a także goście z Nowego Targu, Myślenic, czy Świdnika. Odbyły się cztery sesje naukowe poświęcone wielu dziedzinom nauki. Były pokazy chemiczne, fizyczne, trochę historii, biologii i medycyny. W przerwie pomiędzy sesjami był czas na zumbę i pokazy ratownictwa. W holu CEART-u odbył się jarmark naukowy, gdzie swoje dokonania prezentowały koła naukowe.

Przewodnie hasło konferencji brzmiało: „Człowiek i nauka. W poszukiwaniu bliskości wiedzy”. - Bądźcie odważni, stawiajcie śmiałe pytania i śmiało szukajcie na nie odpowiedzi. Kto nie dąży do rzeczy niemożliwych, ten nigdy ich nie osiągnie – mówiła dr hab. Monika Szpringer, prof. UJK, prorektor do spraw studenckich i kształcenia, podczas przywitania uczestników sympozjum.

W imieniu wicepremiera Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego głos zabrał jego doradca, Piotr Ziółkowski. – Kiedyś minister Gowin spotkał jednego z laureatów Nagrody Nobla z dziedziny fizyki i zapytał go „co mamy zrobić w Polsce żebyśmy się też mogli cieszyć Nagrodami Nobla?”. Laureat odpowiedział ministrowi, aby budzić pasję do nauki już od najwcześniejszych lat. Dlatego nasze ministerstwo wspiera inicjatywy szkół wyższych, które służą popularyzowaniu nauki już od najwcześniejszych lat. Liczę, że uniwersytet dziecięcy, który prowadzi pani Anna Wileczek, wykreuje niejednego naukowca, być może w przyszłości laureata Nagrody Nobla – mówił Piotr Ziółkowski.

Po części naukowej przyszedł czas na mini koncert. Studentki Instytutu Edukacji Muzycznej UJK porwały publikę. Razem z dziećmi w rytm największych hitów ostatnich lat tańczyli i śpiewali nauczyciele, profesorowie akademiccy, rodzice, babcie i dziadkowie.

Być może wśród uczestników tego sympozjum znalazł się przyszły laureat Nagrody Nobla? Było naukowo i wesoło, czyli jak zwykle podczas Sympozjum Naukowego Dzieci.

Same szóstki w indeksach

W sobotę, 10 czerwca odbyło się natomiast uroczyste zakończenie projektu Uniwersytet Odkrywczego Sześciolatka realizowanego w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Uniwersytet Młodego Odkrywcy”. Sześcioletni słuchacze przez kilka miesięcy uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez pracowników naukowych UJK, którzy w przystępnej i atrakcyjnej formie rozbudzali w nich ciekawość świata.

Dwie godziny później odbyło się podsumowanie trzeciej edycji Uniwersytetu Dziecięcego UJK. Były przemówienia, pokazy, wykłady i najważniejszy moment, czyli wręczenie dyplomów. Nikt nie był rozczarowany – nie było niższych ocen od szóstek.

Rodzice z dumą patrzyli na swoich małych studentów. W ruch poszły smartfony i aparaty, profesorowie chętnie pozowali do zdjęć. – Nauką należy zarażać od najmłodszych lat, dlatego nasze ministerstwo wspiera uniwersytety dziecięce i będzie nadal to robić. W planach mamy także rozszerzenie projektu o rodziców. Być może w kolejnych edycjach w sąsiednich salach będą odbywać się zajęcia dla dzieci i ich rodziców – mówił Piotr Ziółkowski.

Koordynatorka projektu, doktor Anna Wileczek zapowiedziała kolejną, czwartą edycję uniwersytetu dziecięcego. Zapisy już trwają.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto