Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach powstanie sześć "Kolorowych podwórek" oraz dwie świetlice. Jest duże dofinansowanie [ZDJĘCIA]

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
W uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie projektu kieleckiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego  pod nazwą „Kolorowe podwórka” uczestniczyli ,od lewej: Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego - Andrzej Pruś, Skarbnik kieleckiej Chorągwi ZHP - Joanna Pawłowska, Marszałek Wojewóztwa Świętokrzyskiego - Andrzej Bętkowski, Komendant kieleckiej Chorągwi ZHP - Tomasz Rejmer, Wicemarszałek Wojewóztwa Świętokrzyskiego - Renata Janik oraz Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego - Maciej Gawin.
W uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie projektu kieleckiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego pod nazwą „Kolorowe podwórka” uczestniczyli ,od lewej: Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego - Andrzej Pruś, Skarbnik kieleckiej Chorągwi ZHP - Joanna Pawłowska, Marszałek Wojewóztwa Świętokrzyskiego - Andrzej Bętkowski, Komendant kieleckiej Chorągwi ZHP - Tomasz Rejmer, Wicemarszałek Wojewóztwa Świętokrzyskiego - Renata Janik oraz Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego - Maciej Gawin. Urząd Marszałkowski
Ruszają unijne projekty na świetlice dla dzieci i pomoc dla rodzin. Urząd Marszałkowski przekazuje 16 milionów złotych. Jak skorzystają Kielce?

W unijnych świetlicach dzieci i młodzież będą mogły odrabiać lekcje oraz wartościowo spędzać wolny czas, rozwijać swoje pasje i zainteresowania pod okiem wykwalifikowanych wychowawców. Większość placówek będzie czynna przez kilka godzin dziennie, popołudniami, w dni robocze. Nowe świetlice pojawią się także w Kielcach.

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i Wicemarszałek Renata Janik uroczyście podpisali we wtorek w Filharmonii Świętokrzyskiej umowy na dofinansowanie 14 projektów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Przedsięwzięcia kierowane są do dzieci, młodzieży i rodzin. Ich łączna wartość to blisko 16 milionów złotych.

- W ciągu najbliższych trzech lat z projektów skorzysta ponad 1 tysiąc dzieci, w wieku od 7 do 18 lat - powiedziała wicemarszałek Renata Janik. – W całym województwie powstanie 40 zupełnie nowych świetlic, a 11 już istniejących placówek rozszerzy swoją ofertę. Oprócz zajęć, prowadzonych w samych świetlicach, autorzy projektów starają się zapewnić podopiecznym również różnego rodzaju niespodzianki, np. wycieczki, wyjazdy na kolonie, wyjścia do kin i innych, atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży miejsc.

Wsparcie w projektach będzie kierowane także do rodziców i opiekunów.

- Z roku na rok zmienia się charakter potrzeb oraz problemów wychowawczych, z którymi borykają się dzieci, młodzież i rodziny – poinformowała również Wicemarszałek Renata Janik. - Coraz więcej problemów w rodzinach ma podłoże psychologiczne, wynikają z braku umiejętności interpersonalnych czy różnego rodzaju uzależnień. Dlatego – oprócz opieki nad dziećmi - istotnym elementem projektów staje się wsparcie dla rodziców i opiekunów, przede wszystkim w postaci porad prawników oraz specjalistycznej pomocy psychologicznej.

Wśród instytucji, które zawarły we wtorek umowy na dofinansowanie projektów, unikalne podejście do kwestii wychowania młodzieży prezentuje kielecka Chorągiew ZHP, która będzie realizowała projekt „Kolorowe podwórka”. Harcerze planują prowadzenie tak zwanych świetlic podwórkowych. Sześć takich placówek powstanie między innymi w Kielcach. Pracujący w nich instruktorzy będą angażowali grupy dzieci i młodzieży w planowanie i realizowanie ich własnych pomysłów oraz mini - projektów na rzecz lokalnych społeczności. Ten sposób, zapożyczony z harcerskich metod wychowawczych, pomaga podopiecznym w naturalny sposób rozwijać postawy obywatelskie i przedsiębiorcze. Trzecią, istotną kwestią poruszaną w projektach ZHP będzie bezpieczne korzystanie z Internetu. Z badań i ankiet, przeprowadzonych przez harcerzy na etapie planowania projektów wynika, że młodzież doskonale radzi sobie pod względem technicznym z używaniem Internetu oraz mediów społecznościowych, ale ma bardzo niską świadomość na temat potencjalnych zagrożeń i ryzykownych zachowań. Młodym ludziom brakuje między innymi wiedzy na temat zasad ochrony swoich danych i wizerunku w sieci.

Z kolei w projekcie Caritas Diecezji Kieleckiej pod nazwą „Lepszy start w Świetlicach Caritas” założono między innymi rozszerzenie i uatrakcyjnienie dotychczasowej oferty dwóch świetlic działających w Kielcach. Dla dzieci zaplanowano zajęcia edukacyjne - matematyczne, informatyczne, przyrodnicze i językowe. W przypadku problemów z nauką kadra może prowadzić korepetycje w domu dzieci. W ramach działań rozwijających zainteresowania dzieci odbędą się zajęcia plastyczne, rzeźbiarskie, muzyczne, teatralne, fotograficzne i ruchowe. Dodatkowymi atrakcjami będą wyjazdy między innymi do Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Zamku Królewskiego w Warszawie i Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie czy Geoparku w Kielcach. Dodatkowo w projekcie zaplanowano warsztaty i treningi dotyczące kontroli złości, umiejętności zachowań prospołecznych i wnioskowania moralnego. Dzieci, młodzież oraz ich rodzice będą mogli także skorzystać z konsultacji psychologiczno-pedagogicznych. Projekt Caritas będzie realizowany przez blisko trzy lata.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto