Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach powstaną tężnie solankowe w dwóch osiedlach. Będą produkować morskie powietrze [ZDJĘCIA]

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W Kielcach powstaną pierwsze tężnie solankowe. Na początek staną dwie budowle. Taki projekt został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego i dostał odpowiednią liczbę głosów, aby go zrealizować.

- Tężnie solankowe powstaną w dwóch osiedlach, jeszcze nie wybrano dokładnej lokalizacji. – informuje Arkadiusz Stawicki ze Stowarzyszenia Przyjazne Kielce, które zgłosiło te zadania do Budżetu Obywatelskiego. Jedną proponujemy na Słonecznym Wzgórzu, Na Stoku, albo Świętokrzyskim, a drugą na Barwinku czy KSM. Wybór zostanie dokonany na etapie projektowania i zależy on wyniku konsultacji społecznych i wielkości dostępnego miejsca. To mieszkańcy określają jaki rodzaj, kształt oraz wielkość tężni chcieliby widzieć w wybranej lokalizacji, a także jak zagospodarować teren wokół. Proponujemy aby powstało miejsce odpoczynku z ławeczkami, alejką spacerową i elementami małej architektury. Spytamy mieszkańców czy wolą większą tężnię a mniej ławek czy odwrotnie. Stanowisko mieszkańców będzie miało znaczenie przy wyborze miejsca.

Tężnia może mieć od 2,5 do 4 metrów wysokości oraz do 20 metrów długości. Od konsultacji społecznych będzie zależało jakie budowle powstaną.

Tężnie wytwarzają wokół siebie morski mikroklimat, nasycając powietrze mgiełką solankową. Według badań - godzina pobytu w pobliżu (najlepiej w formie spaceru), odpowiada 3 dniom pobytu nad morzem.

Są to zazwyczaj drewniane, komponujące się z otoczeniem budowle, gdzie roztwór solanki spływa po gałązkach intensywnie parując. Nasycają one powietrze jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem i żelazem, co korzystnie wpływa na schorzenia dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, stany ogólnego wyczerpania i nerwicę, powoduje wzrost odporności organizmu. Jest to jedno z najbardziej dostępnych i tanich metod poprawy zdrowia mieszkańców, co ma szczególne znaczenie w mieście.

Budowa jednej tężni wraz z infrastrukturą będzie kosztować 150 tysięcy złotych. - Jej utrzymanie będzie bardzo tanie, rocznie wyniesie kilka tysięcy złotych – informuje Dariusz Gacek ze Stowarzyszenia Przyjazne Kielce.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto