Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach powstaną postumenty znanych dowódców? To jeden z projektów budżetu obywatelskiego [WIDEO]

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Przy ulicy Zamkowej może powstać Panteon Bohaterów Regionu. Realizacja projektu może uatrakcyjnić Kielce.
Przy ulicy Zamkowej może powstać Panteon Bohaterów Regionu. Realizacja projektu może uatrakcyjnić Kielce. Wizualizacja
Przy ulicy Zamkowej w Kielcach może powstać panteon bohaterów regionu świętokrzyskiego. Pomysł przewiduje ustawienie na siedmiu postumentach popiersi zasłużonych dowódców. To jeden z projektów budżetu obywatelskiego, który zgłosił porucznik Jerzy Zawadzki, pseudonim "Mały", uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej, więzień obozu Sachsenhausen.

Projekt pod nazwą "Panteon bohaterów regionu" na ulicy Zamkowej w Kielcach należy do projektów inwestycyjnych małych. Koszt wykonania popiersi ma wynieść 109 tysięcy złotych. Staną one na na betonowych postumentach o wysokości około 1,5 metra. Same rzeźby o wysokości około 60 centymetrów mają być wykonane z brązu lub innego materiału.

- Myślę, że nadszedł najwyższy czas na to, aby upamiętnić postacie, które jak najbardziej na to zasługują. Ten region w czasie II wojny światowej zapisał się złotymi zgłoskami w walce z okupantami. Bohaterowie z naszego regionu stanęli w obronie polskiego domu oddając często życie w walce o wolność - mówi 86-letni Jerzy Zawadzki. Opowiada, że sam urodził się w Warszawie, a w latach pięćdziesiątych przeniósł się do Kielc. Mężczyzna cieszy się doskonałym zdrowiem, może dzięki temu, że bardzo dużo spaceruje i jest niezwykle kreatywny. Przez lata był sędzią piłkarskim, interesuje się sportem.

- Od razu pokochałem Świętokrzyską Ziemię, przejeździłem ten region wzdłuż i wszerz. Szczególnie upodobałem sobie mniejsze miejscowości. Zainteresowałem się historią całego regionu. Przez lata pracowałem w dyrekcji kolei w Kielcach - opowiada.

Jerzy Zawadzki wyjaśnia, że w "Panteonie bohaterów regionu" chciałby uhonorować następujące postacie:

  • generała Antoniego Hedę "Szarego” - jego popiersie miałoby stanąć przy żelaznej furcie;
  • majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala”;
  • Jana Piwnika “Ponurego";
  • Mariana Sołtysiaka “Barabasza”;
  • Eugeniusza Kaszyńskiego "Nurta”;
  • Zbigniewa Kruszelnickiego "Wilka";
  • Władysława Jasińskiego "Jędrusia”.

- Jeśli kielczanie zagłosują na ten projekt i uda nam się go zrealizować to wierzę, że wpłynie to pozytywnie na całą społeczność miasta i regionu - dodaje Jerzy Zawadzki.

Udział w zgłoszonym projekcie miał też znany kielecki rzeźbiarz Sławomir Micek. - Głównie wskazałem lokalizację – mówi. - Pan Jerzy chciał, żeby popiersia były usytuowane na skwerze Szarych Szeregów, ja uznałem, że umiejscowienie rzeźb będzie lepsze obok Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przy ulicy Zamkowej - wyjaśnia Sławomir Micek.

Jerzy Zawadzki bardzo prosi o oddanie głosów na swój projekt. - Panteon bohaterów na pewno uatrakcyjni Kielce – przekonuje.

Lista projektów i sposób głosowania - ZOBACZ TU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto