MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach powstał Dom Polsko-Ukraiński. Mnóstwo ciepłych słów na uroczystym otwarciu. Zobaczcie zdjęcia i film

Paulina Baran
Paulina Baran
Wideo
od 16 lat
Przy ulicy Urzędniczej 3 w Kielcach otwarto ośrodek pomocy Ukraińcom, a także osobom wykluczonym społecznie lub zagrożonym wykluczeniem z terenu Kielc i okolic „Dom Polsko-Ukraiński”. Placówkę prowadzi Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie. Zobaczcie zdjęcia i film z uroczystego otwarcia obiektu.

W Kielcach powstał Dom Polsko-Ukraiński

W uroczystym otwarciu domu wzięło udział mnóstwo ważnych gości - Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, kielecki radny Arkadiusz Ślipikowski, senator Krzysztof Słoń, poseł Piotr Wawrzyk, prezydent Kielc Bogdan Wenta oraz biskup kielecki Jan Piotrowski.

Wielkie wsparcie dla przyjaciół z Ukrainy

Uczestnicząca w uroczystości otwarcia Domu wicemarszałek Renata Janik pogratulowała prezesowi Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie, księdzu dyrektorowi Andrzejowi Drapale inicjatywy stworzenia placówki. – Zarząd Województwa Świętokrzyskiego po wybuchu wojny na Ukrainie bardzo szybko zareagował na to dramatyczne wydarzenie; byliśmy jednym z pierwszych województw w Polsce, które uruchomiło projekt własny pod nazwą „Świętokrzyskie dla Ukrainy”. Na wsparcie naszych przyjaciół zza wschodniej granicy przeznaczyliśmy aż 21 300 000 złotych. Te olbrzymie środki finansowe służą temu, by nasi bracia ze wschodu zostali tu w Polsce otoczeni właściwą opieką – począwszy od zapewnienia im podstawowych potrzeb bytowych, poprzez naukę języka, mieszkania i wszystkiego tego, co potrzebne, by w miarę możliwości mogli się tu odnajdywać i dobrze czuć. Dlatego bardzo się cieszę i dziękuję księdzu prezesowi za to, że podjął inicjatywę utworzenia Domu Polsko-Ukraińskiego. Osoby z niego korzystające mogą choć przez chwilę poczuć się jak u siebie w domu – mówiła Renata Janik.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podkreślał, że Dom Polsko - Ukraiński był w Kielcach bardzo potrzebny, zwrócił także uwagę na to, jak mieszkańcy regionu otworzyli serca i domy dla swoich przyjaciół z Ukrainy. - Takie miejsce jest wyjątkowe, ponieważ pozwala stworzyć takie warunki jak w zwykłych domach, daje jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa tym, którzy uciekają przed wojną - mówił Piotr Wawrzyk.

W uroczystym otwarciu obiektu uczestniczył także senator Krzysztof Słoń, który podkreślał, że Dom Polsko - Ukraiński będzie wspaniałym miejscem do budowania pozytywnych relacji. – W listopadowe przedpołudnie w Kielcach dzieje się dobro. Dziękuję za to, że wchodząc tutaj widziałem uśmiech u osób, które ten dom będą tworzyły – zaznaczył.

Dom Polsko - Ukraiński - miejsce integracji Polaków i Ukraińców

- Naszym celem jest pomoc potrzebującym Ukraińcom i Polakom w integracji ze społeczeństwem, prowadzącego do zatrudnienia w różnych formatach, stworzeniu przestrzeni wymiany doświadczeń i poczuciu przynależności do wspólnoty - mówił ksiądz Andrzej Drapała, prezes Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie. - Na bazie Domu Polsko-Ukraińskiego odbywają się różne spotkania informacyjno-konsultacyjne oraz wydarzenia kulturalne. Współpracujemy z różnymi instytucjami, projektami i ośrodkami konsultacyjnymi dla Ukraińców otwartymi w Kielcach - dodał.

Prezydent Kielc Bogdan Wenta w trakcie uroczystości pogratulował prezesowi Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie księdzu Andrzejowi Drapale inicjatywy stworzenia placówki oraz podkreślił, że powstanie Domu nie było by możliwe bez dobrej współpracy Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie oraz wsparcia z poziomu rządu i samorządu. - Każda tego typu inicjatywa to gest solidarności z naszymi sąsiadami z Ukrainy, a obecnie mieszkańcami naszego miasta - mówił.

Jak działa Dom Polsko - Ukraiński w Kielcach?

Dom Polsko-Ukraiński działa od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00 oferując pomoc i wsparcie w różnych obszarach. Pomaga w poszukiwaniu przystępnych cenowo mieszkań do wynajęcia. Prowadzi kursy i warsztaty w ramach projektu „Równać Szanse”. Pomaga znaleźć pracę i wspiera w jej wykonywaniu. Kieruje na kursy języka polskiego, organizowane w Kielcach przez różne instytucje i organizacje. Prowadzi konsultacje prawne i ogólne lekcje wprowadzające na temat norm prawnych i przepisów Polski, jak i na temat dalszej legalizacji pobytu w kraju. Ponadto prowadzi indywidualne oraz grupowe zajęcia z psychologiem dla dzieci oraz dorosłych. We współpracy z Centrum Integracji Społecznej placówka organizuje różnego rodzaju warsztaty, wycieczki, zajęcia oraz spotkania z Ukraińcami. We współpracy z Klubami Seniora i Wolna Strefa odbywa się wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto