Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach pamiętano o bohaterach z Westerplatte z regionu świętokrzyskiego

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
W środę, 7 września z inicjatywy Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach” odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 roku bronili Westerplatte. W środę, 7 września z inicjatywy Społecznego Komitetu „Pamiętamy o Westerplatczykach” odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 roku bronili Westerplatte.

Obchody rozpoczęły się zapaleniem zniczy na grobach świętokrzyskich Westerplatczyków. Następnie władze państwowe, samorządowe, przedstawiciele kieleckich instytucji oraz młodzież i mieszkańcy miasta wzięli udział w mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Kielcach.

– Jest to chyba jedyny dzień w roku, kiedy tak wiele pocztów sztandarowych jest w naszym kościele. To powinno nas napawać radością. 83 lata temu, 7 września 1939 roku major Henryk Sucharski zebrał wszystkich żołnierzy z koszar. Oznajmił im, że nadszedł czas poddania się. To było kilka bohaterskich dni walki, bez wody, bez wytchnienia. Jeden z żołnierzy wspominał, że kapitulacji towarzyszył szloch i płacz, bo musiano się poddać. To były sceny, których nie da się urzeczywistnić – przypominał ksiądz biskup Marian Florczyk.

Ksiądz biskup zaznaczył jednak, że poddanie się nie oznaczało porażki ani klęski. – Oni walczyli za Polskę, by w naszej ojczyźnie dobrze się żyło. Dla nich to była największa wartość. Honor oddali im nawet Niemcy. Dziś może ktoś zapytać: czy można świętować porażkę lub przegraną? Można. Ta porażka była poddaniem się bohaterów, pokonanych, ale nie zwyciężonych – dodał.

Przedstawiciele organizatorów zawracali uwagę na duży udział młodzieży w uroczystościach, co ich zdaniem powinno napawać dumą. – To bardzo ważne, że wielu uczniów pamięta o tamtych wydarzeniach. To wielka radość, że młode pokolenie chce w tym uczestniczyć, że uczymy ich tego patriotyzmu i że nauczyciele przywiązują do tego ogromną wagę. Mamy nadzieję, że to wydarzenie wpisze się trwale w harmonogram uroczystości naszego województwa – mówiła Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Po zakończeniu mszy w kieleckiej katedrze uczestnicy uroczystości przeszli na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury, na murach którego zamontowana jest tablica Obrońcom Westerplatte, gdzie został złożony wieniec. – Przypominamy Westerplatczyków z Kielc. Mało kto wie, że ponad połowa załogi na Westerplatte pochodziła z regionu świętokrzyskiego. Westerplatte stało się symbolem pierwszej walki nieugiętych i odważnych żołnierzy walczących o godność i niepodległość Polski – mówiła doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Uroczystościom towarzyszył pokaz filmu „Kieleccy Westerplatczycy”. Seans poprzedziła prezentacja Jakuba Mularczyka z Referatu Edukacji Narodowej z Delegatury Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach na temat losów żołnierzy broniących Westerplatte. Otwarta dla kielczan prezentacja obrazu w reżyserii Sławomira Mazura odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury o godzinie 18. Wstęp wolny.

Organizatorem uroczystości był Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach”, który został utworzony w 2021 roku z inicjatywy księdza biskupa Mariana Florczyka. W jego skład wchodzą: Delegatura Instytut Pamięci Narodowej w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Ochotnicze Hufce Pracy w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Kielc oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Od 2022 roku partnerami wydarzenia są Dowódca Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oraz Komendant Wojewódzki Policji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto