Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach odsłonięto tablicę poświęconą 2. Pułkowi Artylerii Lekkiej Legionów. Zobacz zdjęcia

Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek, 24 października została zaprezentowana tablica upamiętniająca zasłużonych dla Kielc żołnierzy 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Znalazła swoje miejsce na fasadzie siedziby Wojewódzkiego Domu Kultury.

W Kielcach odsłonięto tablicę poświęconą 2. Pułkowi Artylerii Lekkiej Legionów

Obecny na uroczystościach Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, którego jeden z krewnych służył w 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów podkreślił, że pomysł upamiętnienia jednostki zasługiwał na szczególne wsparcie. – Są inicjatywy, które muszą być realizowane dlatego, że stanowią świadectwo naszej pamięci i historii, z której powinniśmy być dumni. Historia kształtuje naszą tożsamość i daje nam drogowskazy na przyszłość. Pamiętajmy o chlubnej historii naszego miasta – mówił. Piotr Wawrzyk przyznał jednocześnie, że niezwykle ważne jest przekazywanie pamięci następnym pokoleniom.

„Odegrali dużą rolę w budowaniu niepodległości”

Doktor Maciej Korkuć z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie stwierdził, że inicjatywa upamiętnienia pułku pozwala postawić kolejną pieczęć naszej pamięci o walkach o niepodległą Polskę. – Jednostka o której mówimy miała szczęście i nieszczęście. Miała to szczęście, że mogła walczyć w wojnie o niepodległość i granicę, która zakończyła się zwycięstwem. Miała nieszczęście być uczestnikiem wojny, która w 1939 roku była nie do wygrania. Dziś, kiedy w pobliżu naszych granic toczy się wojna powinniśmy przypominać takie tradycje. Żołnierz polski zawsze walczy, niezależnie od sytuacji, o wolność i suwerenność. 2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów złożył daninę krwi w służbie ojczyzny, ale każdy z żołnierzy powinien wiedzieć, że żadna śmierć nie zostanie zapomniana – powiedział.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski stwierdził, że tablice, które są wmurowywane w ściany Wojewódzkiego Domu Kultury umacniają przekaz o naszym dążeniu do bycia wolnym, sprawiedliwym i pięknym narodem. – Jesteśmy tutaj z jednego powodu – aby oddać cześć tym, którzy byli w nadziei na to, że ci, którzy po nich przychodzą będą równie godnymi obywatelami Rzeczpospolitej. Nigdy dosyć pomników, tablic i pamięci. Wszystko po to, by Rzeczpospolita była domem dobrych ludzi, w którym każdy może uzyskać schronienie – mówił.

Wojewoda świętokrzyski dodał, że historia pułku jest nierozerwalnie związana z Kielcami. - Odegrał on dużą rolę w budowaniu polskiej niepodległości. Była to działalność państwotwórcza. Nie tylko stacjonowali w naszym mieście, ale byli aktywni na wielu płaszczyznach społecznych i moderatorami życia kulturalnego Kielc – podkreślił wojewoda świętokrzyski.

Zobacz zdjęcia z uroczystości

Wyjątkowa historia kieleckiego 2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów

Danuta Żbikowska, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, przyznała że 24 października 2022 roku stanie się ważną datą w historii upamiętnienia działań jednostki. – Ten dzień będzie już na zawsze uwieńczony w postaci odsłoniętej tablicy, która pokazuje, że tutaj byli i żyli żołnierze 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Po wielu latach zapomnienia wrócili na należne im miejsce. Podkreśliła jednocześnie, że historia jednostki jest ściśle związana z obecnym Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach. Podczas uroczystości odczytano również list Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów nawiązywał do szczytnych tradycji artylerii polskiej z czasów Powstania Listopadowego i zbrojnych zrywów narodowych, a także walk Legionów Polskich w latach 1914-1917. Za datę powstania Pułku przyjmuje się 12 czerwca 1919 roku, wówczas nastąpiło połączenie 7. i 10. Pułku Artylerii Polowej i nadana została mu nowa, wspólna nazwa 2. Pułk Artylerii Lekkiej Legionów (2 PALL), a dzień ten został jednocześnie ustanowiony Świętem Pułku. Przybycie 2. PALL do Kielc datuje się od przyjazdu żołnierzy do Starych Koszar, tak zwanego Fijałkowskiego, w dniu 21 kwietnia 1922 roku (przy obecnej ulicy Wrzosowej). Odtąd, do sierpnia 1922 roku trwał nabór żołnierzy z ziemi świętokrzyskiej. Prowadzili oni szeroką działalność kulturalną, społeczną i charytatywną.

Odsłonięciu i poświęceniu tablicy, której dokonał ksiądz biskup Marian Florczyk, towarzyszyły okoliczne wystąpienia, Apel Pamięci i salwa honorowa, składanie wieńców oraz zapalenie zniczy. Po zakończeniu pierwszej części uroczystości w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury odbyły się występy artystyczne w wykonaniu Radosława Suligi i Lecha Sulimierskiego oraz dzieci i młodzieży z kieleckich szkół. Głównym organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Tablica została ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej w związku z 100. rocznicą przybycia pułku do Kielc w 1922 roku oraz 85. rocznicą wręczenia mu sztandaru w październiku 1937 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto