W Kielcach oddano hołd Żydom zamordowanym w czasie II wojny światowej. Zobaczcie zdjęcia

Tomasz Trepka
Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego w Kielcach
Udostępnij:
27 stycznia, w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, kielczanie pod pomnikiem Menory przypomnieli o wymordowaniu Żydów z getta w Kielcach.

- Zgodnie z przyjętą ideologią i decyzjami, zdecydowano o zgładzeniu uwięzionych w kieleckim getcie Żydów, mieszkańców naszego miasta, a także osadzonych w nim Żydów z innych miejsc regionu Polski, jak i spoza terenu okupowanego kraju. 21 tysięcy ludzi, w ciągu trzech sierpniowych dni 1942 roku, starców i dzieci, kobiety i mężczyzn, bogaczy i nędzarzy, wykształconych i niewykształconych – wszystkich, co do jednego, bo byli Żydami. Dotknęło to jedna trzecią mieszkańców Kielc – powiedział Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego w Kielcach.

- Warstwa popiołu ze spalonych ciał kieleckich Żydów w krematoriach Treblinki i Auschwitz jest do dzisiaj na sercu każdego z nas, czy o tym wie, czy nie i czy stanowczo temu zaprzecza. To jest popiół, który nie pozwala nam pozostać spokojnymi. Nie trzeba być winnym, by czuć się winnym. Czego jesteśmy winni? Winni jesteśmy niepamięci, nieczułości na cierpienie, niezrozumienie czym była Zagłada. Winni jesteśmy jej pomniejszania przez nieuprawnione porównania – dodał Bogdan Białek.

Prezes Stowarzyszenia przyznał również, że niewiele wyciągnęliśmy wniosków z tamtych przerażających lat. – Niewiele nauczyliśmy się z tego ponurego doświadczenia ludzkości i człowieczeństwa. Nadal jest wiele zagrożeń wynikających z nienawiści, fanatyzmu, rasizmu i uprzedzeń. Niewystarczająco uczymy dzieci i młodzież o ofiarach, które były prześladowane i mordowane. Nie uczmy ich nienawiści, tylko miłości. Zróbmy wszystko, by zło nie zwyciężyło – apelował Bogdan Białek.

Prezes Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego nie zapomniał przypomnieć również o wkładzie ludności żydowskiej w rozwój miasta. – Budowali je, tworzyli jego instytucje, gospodarkę, oświatę, kulturę, handel i finanse – dodał Bogdan Białek. Podczas uroczystości odczytano fragmenty świadectw kielczan, którzy byli świadkami Zagłady Żydów.

W upamiętnieniu Zagłady kieleckiej ludności żydowskiej wzięli udział mieszkańcy miasta, przedstawiciele Kościoła, władz samorządowych, instytucji oraz młodzież. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie