Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach, na Bocianku i Barwinku, stanęły pierwsze tężnie solankowe. Na razie można je oglądać, wdychanie dobroczynnej mgiełki wiosną

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
W Kielcach na Bocianku i Barwinku powstały pierwsze mini tężnie solankowe.
W Kielcach na Bocianku i Barwinku powstały pierwsze mini tężnie solankowe. Dawid Łukasik
W Kielcach ustawiono pierwsze dwie mini tężnie solankowe. Mieszkańcy będą mogli z nich korzystać dopiero wiosną, gdy temperatury będą dodatnie, bo wtedy zostanie uruchomiony przepływ dobroczynnej solanki.

Gdzie stanęły tężnie solankowe w Kielcach?

Tężnie zamontowano w dwóch punktach miasta, w osiedlu Barwinek oraz na Bocianku, w Parku Dygasińskiego w rejonie ulicy Kasprowicza, ponieważ tak zdecydowali mieszkańcy głosując na ten projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego w 2020 roku. To prostokątne niewielkie budowle, o wymiarach: szerokość 1,10 metra, długość 3 metry i wysokość 3 metry.

Kielczanie, którzy zobaczyli je zaraz po ustawieniu, byli bardzo rozczarowani ich wielkością.

- Takie obiekty zostały zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego i zostały wykonane zgodnie z wnioskiem. Tężnie są gotowe, brakuje tylko małej architektury, między innymi czterech ławek, na których będzie można posiedzieć i wdychać mgiełkę solankową - informuje rzecznik prasowy prezydent Kielc, Tomasz Porębski.

Urządzenia będą aktywne dopiero za kilka miesięcy.

Tężnie zostaną uruchomione wiosną. - Gdy mnie okres zimowy tężnie zostaną włączone i mieszkańcy będą mogli z nich korzystać. W zimie urządzenia będą nieczynne - dodaje.

Przy każdym obiekcie zaprojektowano elementy małej architektury jak ławki, kosze na śmieci i tablice informujące, co to jest tężnia, jak działa i jak z niej korzystać. W otoczeniu tężni przewidziano infrastrukturę towarzyszącą, przystosowaną dla osób niepełnosprawnych.

Nasze tężnie solankowe są sezonowe. Posiadająca konstrukcję drewniano-świerkową a powierzchnie ścian wypełnione są tarniną brzozową. Tężnia będzie działać w obiegu zamkniętym, a solanka będzie w miarę potrzeb uzupełniana.

Wartość obu inwestycji to 150 tysięcy złotych. Zobaczcie w galerii zdjęć jak się prezentują:

Kolejne tężnie solankowe powstaną w 2022 roku, ponieważ mieszkańcy zagłosowali na nie w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Budowle są planowane między innymi w centrum Kielc, na Ślichowicach albo Pod Dalnią, Białogonie albo Karczówce.

Dlaczego tężnie są potrzebne w mieście?

Tężnie wytwarzają wokół siebie morski mikroklimat, nasycając powietrze mgiełką solankową. Według badań - godzina pobytu w pobliżu (najlepiej w formie spaceru), odpowiada 3 dniom pobytu nad morzem.

Są to zazwyczaj drewniane, komponujące się z otoczeniem budowle, gdzie roztwór solanki spływa po gałązkach intensywnie parując. Nasycają one powietrze jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem i żelazem, co korzystnie wpływa na schorzenia dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, stany ogólnego wyczerpania i nerwicę, powoduje wzrost odporności organizmu. Jest to jedno z najbardziej dostępnych i tanich metod poprawy zdrowia mieszkańców, co ma szczególne znaczenie w mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto