Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach bibliotekarze przywożą książki do domów w ramach akcji „Książka na telefon”

Iwona Rojek
Iwona Rojek
Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i wicedyrektor Ewelina Iwan zachęcają do korzystania z akcji "Książka na telefon."
Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i wicedyrektor Ewelina Iwan zachęcają do korzystania z akcji "Książka na telefon." Archiwum
W Kielcach stworzono mieszkańcom wspaniałą możliwość polegającą na tym, że bibliotekarze mogą im przywieźć książki do domu.

Akcja „ Książka na telefon” prowadzona jest przez wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. – Z darmowej dostawy ulubionych pozycji mogą skorzystać osoby chore, starsze i niepełnosprawne. Wystarczy jedynie zadzwonić i poprosić o przywiezienie lektur. Chętnych jest naprawdę sporo, a byłoby pewnie jeszcze więcej gdyby wszyscy wiedzieli o takiej akcji. Jedynym wymogiem jest posiadanie karty czytelnika – informuje Anna Żmudzińska, dyrektor Biblioteki.

Jak informuje Ewelina Iwan, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej średnio w styczniu z tej usługi skorzystało 30 osób, w tym gronie było 29 kobiet i tylko 1 mężczyzna. Tu apel do panów, aby mieli więcej odwagi i nie bali się zadzwonić do biblioteki. Każdy z czytelników pożyczył mniej więcej 9 książek, w sumie zawieziono do domów kielczan 245 książek. Ta liczba się oczywiście zmienia, bywają miesiące kiedy dzwoni i sto osób i ludzie są bardzo wdzięczni za te usługę.

Na pytanie czy ludzie oczekują konkretnych tytułów, czy proszą o poradę zastępca dyrektora odpowiada, że z tym też bywa różnie.

– Niektórzy czytelnicy mają ulubionych autorów i wiedzą co chcieliby przeczytać, podają konkretne tytuły, a część sugeruje jedynie dziedzinę, która go interesuje. Wtedy często przeglądamy w komputerze to co poprzednio przeczytał i na tej podstawie dobieramy kolejne lektury. Czytelnicy pytają też jakie książki są obecnie poczytne, którzy autorzy modni, czy są jakieś nowości. Panowie lubią literaturę z okresu wojny, podróżniczą, kobiety książki psychologiczne, biografie, romanse i kryminały. Ostatnio często pożyczają książki Anny Janko, Remigiusza Mroza, Blanki Lipińskiej. Każde przyjście bibliotekarza to także okazja do rozmowy, wymiany opinii o książce, a czasem opowiedzenie o swoich problemach. Wielu czytelników cierpi na samotność i z niecierpliwością czekają na wizytę - mówi Ewelina Iwan.

Kielczanka Stanisława Białek nie wyobraża sobie dnia bez książki, czyta ich mnóstwo od dziecka. Zapisuje ciekawe cytaty w zeszytach. – Pół mojego pokoju zajmują książki i bardzo się cieszę, że teraz bibliotekarze, wychodzą osobom starszym naprzeciw- podkreśla. Czytanie wzbogaca człowieka, daje nowe spojrzenie na wiele spraw, czasem przynosi nowe perspektywy - mówi.

- W tym roku będzie wiele nowości – mówi wicedyrektor Ewelina Iwan. – Również atrakcje, Festiwal książki i spotkania ze znanymi pisarzami. W ubiegłym roku przybyło czytelników o 24 procent, a o 26 procent wzrosła liczba wypożyczeń.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto