Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikatowe fotografie i pamiątki w Muzeum Historii Kielc

Lidia Cichocka
Dzięki darczyńcom rosną zbiory Muzeum Historii Kielc, zobaczymy je wkrótce na wystawie.

Ponad 1200 eksponatów trafiło w minionym roku do Muzeum Historii Kielc, większość to cenne darowizny. Do takich należy unikalna kolekcja zdjęć K. Kuśmidra - 800 sztuk widoków między innymi z otwarcia lotniska w Masłowie w 1937 roku, cygańskiego obozu. - Nie wiemy kim był autor, nawet jak miał na imię - mówi Marcin Kolasa. - Ale zdjęcia są unikalne. Po opracowaniu i rozszyfrowaniu pokażemy je na wystawie. Dzięki muzealnemu śledztwu udało się w innym zbiorze 900 zdjęć zidentyfikować na dwóch z nich z roku 1878 zasłużonego dla regionu księdza Władysława Siarkowskiego. Było w nim także zupełnie nieznane zdjęcie z jedynego kobiecego zakładu fotograficznego Anny Krajeńskiej.

Rarytasem są wyroby kieleckich złotników: sztućce ze srebra i unikalny kubek, który prawdopodobnie należał do właściciela browaru Władysława Dłużewskiego, z umieszczoną na dnie monetą bitą przez Tymczasowy Rząd Narodowy w 1863 roku. Niestety, o samym Dłużewskim wiadomo bardzo niewiele.

Są też nabytki mówiące o codziennym życiu, na przykład przedmiot luksusu: produkowany przez kielecką spółdzielnię wielobranżową w latach 80. masażer do twarzy, pamiątkowe talerze, wazony i popielnice upamiętniające uroczystości w zakładach pracy a produkowane przez fabryki w Ćmielowie i Chodzieży.

Muzeum cieszy się z każdego nabytku dokumentującego przeszłość i prosi o kolejne pamiątki. W czerwcu otworzy wystawę poświęconą rodzinie Olędzkich - właścicieli fabryki marmurów, kawiarni opisywanej przez Jerzmanowskiego, ale także działaczy społecznych i artystycznych (teatr amatorski). - Poszukujemy pamiątek związanych z każdą z tych dziedzin, chcemy pokazać kielecką rodzinę na tle obrazu Kielc z pierwszej połowy XX wieku - mówi dyrektor muzeum Jan Główka. - Prosimy też o pamiątki: wyroby fabryki, fotografie i ciekawe dokumenty z huty Ludwików, która będzie świętować 100-lecie istnienia. Duża wystawa jej poświęcona zostanie otwarta w 2019 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto