Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie kieleckiego "Kopernika" i ich niezwykły projekt (ZDJĘCIA)

Paula Goszczyńska
Zwiedzali świat, sadzili drzewa i kręcili filmy. Uczniowie kieleckiego „Kopernika” realizowali ważny, międzynarodowy projekt.

Burza mózgów, drama, pantomima, sonda internetowa, praca z kamerą. Te niecodzienne metody były wykorzystywane w ramach projektu „Świadomość ekologiczna młodych Polaków i Litwinów” współfinansowanego przez Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży. Część uczniów przygotowała projekt torby ekologicznej, część sadziła drzewa i tworzyła filmy o tematyce ekologicznej. Wszystko po to, by nauczyć młodych ludzi dojrzałego myślenia o naszej planecie. W środę, 12 października, w Zespole Szkół Ekonomicznych imienia Mikołaja Kopernika w Kielcach odbyło się spotkanie związane z realizacją projektu „Świadomość ekologiczna młodych Polaków i Litwinów”.

Projekt zakłada, że młodzież, która dopiero wkracza w dorosłe życie musi kształtować swoją świadomość ekologiczną. Dlatego głównym jego założeniem jest rozwijanie postaw, które są przyjazne środowisku. Musimy pamiętać, że ziemia należy do nas wszystkich i każdy musi o nią odpowiednio dbać.

Jednym z najciekawszych założeń projektu było wysłanie 10 uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych imienia Mikołaja Kopernika na pięć dni do miejscowości Troki nieopodal Wilna, by mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach pod hasłem „Budujemy świadomość ekologiczną młodych Polaków i Litwinów”. Zwiedzanie tamtejszego zamku oraz pięknej stolicy Litwy będą dla nich źródłem wspaniałych wspomnień. Polscy uczniowie mieli także niepowtarzalną szansę zacieśnienia i pogłębienia kontaktów z litewską młodzieżą. Jak się okazało, zaowocowało to międzykulturowymi przyjaźniami i kontynuowaniem znajomości.

- To ważne, by młodzi ludzie dowiedzieli się, że nie jest istotne skąd pochodzimy. Wszyscy mamy wspólne cechy, a jednocześnie musimy akceptować różnice. Celem projektu było przezwyciężanie przez uczestników stereotypów, nauka tolerancji oraz szacunku dla różnorodności i odmienności kulturowej – wyjaśniają organizatorzy.

Udział uczniów w całym przedsięwzięciu miał przede wszystkim nauczyć ich tolerancji oraz wrażliwości, zarówno na człowieka, jak i naturę. Czy tak się stało? Na to liczymy, bo w końcu to młodzież jest przyszłością narodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto