Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy nowe tężnie solankowe w Kielcach? Trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Dawid Łukasik
Trzy nowe tężnie mogą powstać w stolicy województwa świętokrzyskiego. Takie projekty do Budżetu Obywatelskiego zgłosiło Stowarzyszenie Przyjazne Kielce. Teraz trwa głosowanie.

- Jako stowarzyszenie zgłosiliśmy aż kilkanaście projektów i staraliśmy się ująć dość szeroki aspekt dotyczący zarówno projektów dużych, jak i małych nieinwestycyjnych - mówi prezes Stowarzyszenia Przyjazne Kielce Arkadiusz Stawicki.

Wśród zgłoszonych projektów są trzy inwestycje małe. Chodzi tu o trzy tężnie solankowe. Jedna z nich miałaby powstać w samym centrum Kielc przy Rynku, druga na terenie Ślichowic i Dalni, a trzecia na terenie Karczówki i Białogonu. - W ubiegłym roku udało nam się doprowadzić do tego, że kielczanie zagłosowali na dwie tężnie – w parku Dygasińskiego i na osiedlu Barwinek. Rozpoczęła się ich budowa. W tym roku chcielibyśmy powalczyć o trzy kolejne – podkreśla Arkadiusz Stawicki.

Jeśli głosowanie pójdzie pomyślnie dla tych projektów to w Kielcach będzie łącznie aż pięć tężni.

- Tężnie solankowe to zazwyczaj drewniane, znakomicie komponujące się z otoczeniem budowle, gdzie roztwór solanki spływa po gałązkach intensywnie parując. Mini-tężnie solankowe nasycają powietrze jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem i żelazem, co korzystnie wpływa na schorzenia dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, stany ogólnego wyczerpania i nerwicę, powoduje wzrost odporności organizmu. Jest to jedno z najbardziej dostępnych i relatywnie tanich metod poprawy zdrowia mieszkańców, co ma szczególne znaczenie w mieście, miejscu o dużym zanieczyszczeniu powietrza oraz w obliczu starzejącej się populacji naszego miasta. Projekt zakłada budowę wolno stojącego, estetycznego, wkomponowanego w otoczenie budynku, z zagospodarowanie okolicznego terenu, w szczególności w zieleń, ścieżka spacerowa i ławeczki, tak by osoby chcące skorzystać z atrakcji mogły to uczynić w komfortowych warunkach, korzystając równocześnie z uroków przyrody. Tężnie wytwarzają wokół siebie przypominający morski mikroklimat nasycając powietrze mgiełką solankową. Według badań - godzina pobytu (najlepiej w formie spaceru) wokół tężni, odpowiada 3 dniom pobytu nad morzem. W ostatnich latach mamy ogromny boom na tego typu inwestycje w Polsce i w każdym miejscu stają się one jednymi z najbardziej atrakcyjnych i odwiedzanych przez mieszkańców lokalizacji pozytywnie wpływając nie tylko na zdrowie, ale i wizerunek okolicy – czytamy w opisie projektu.

W tegorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego zadania zostały podzielone na cztery kategorie. Ostatecznie do głosowania dopuszczono 18 projektów inwestycyjnych dużych, 61 inwestycyjnych małych, 12 projektów „zielonych” (to nowość w regulaminie) oraz 71 zadań nie inwestycyjnych – łącznie 162 projekty. Wszystkie zostały opublikowane na stronie www.bo.kielce.eu, gdzie także odbywa się proces głosowania. Głosowanie potrwa do 11 października.

Koszt każdej tężni to 150 tysięcy złotych. Głosować na wszystkie projekty można TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto