Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa wielka przebudowa układu komunikacyjnego w północnej części Kielc. Burzą domy pod rozbudowę ulicy Witosa i Zagnańskiej (ZDJĘCIA)

Agata Kowalczyk
Prace przy największej drogowej inwestycji najbliższych lat- przebudowie ulic Witosa i Zagnańskiej widać już gołym okiem. Rozpoczęła się rozbiórka budynków, z którymi koliduje inwestycja.
Prace przy największej drogowej inwestycji najbliższych lat- przebudowie ulic Witosa i Zagnańskiej widać już gołym okiem. Rozpoczęła się rozbiórka budynków, z którymi koliduje inwestycja. Aleksander Piekarski
Prace przy największej drogowej inwestycji najbliższych lat - przebudowie ulic Witosa i Zagnańskiej widać już gołym okiem. Rozpoczęła się rozbiórka budynków, z którymi koliduje inwestycja. Lada dzień, jak tylko poprawi się pogoda zaplanowano jest ekshumacja szczątków z cmentarza na Piaskach. Inwestycja jest elementem całkowicie nowego układu komunikacyjnego w północnej części Kielc - połączy nową trasą drogi krajowe numer 73 i 74.

Prace przy tej ważnej inwestycji, która zmieni układ komunikacyjny północnej części Kielc rozpoczęły się od rozbiórki budynków. Jako pierwsze burzone są domy stojące przy skrzyżowaniu Zagnańskiej i Witosa. Jeden już zniknął a po drugi jest rozbierany w błyskawicznym tempie. W poniedziałek nie będzie po nim śladu.

- W sumie do rozbiórki jest 10 domów mieszkalnych, 5 budynków usługowych i 15 altan, które stoją przy ulicy Witosa i Starogórskiej – informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.
Prace drogowe rozpoczną się w czerwcu, a w tym i przyszłym tygodniu drogowcy będą przygotowywać się do nowej organizacji ruchu, między innymi budować przelotki.

Lada dzień rozpoczną się także prace przy ekshumacji szczątków z cmentarza na Piaskach przy ulicy Zagnańskiej.
- Czekam na poprawę pogody, na kilka dni bez deszczu. Prace zaczną się od wyznaczenia miejsca ekshumacji. Jest to pas o wymiarach 100 na 10 metrów położony po lewej stronie od bramy wejściowej cmentarza, między ogrodzeniem, a pierwszą alejką. Łatwo zauważyć granice terenu, ponieważ od lat 70-tych nie było tam pochówków. Jest to porostu łąka porośnięta chaszczami, które trzeba usunąć przed ekshumacją- mówi Jan Wzorek, kierownik Zarządu Cmentarzy Katolickich w Kielcach, który będzie nadzorował prace przy ekshumacji.

Z ksiąg kościelnych (terenem zarządza parafia katedralna) wynika, że w kwaterze przewidzianej do ekshumacji pochowano około 200 dorosłych osób i około 100 dzieci. W czasie II wojny światowej, gdy wyzwalano Kielce, w styczniu 1945 grzebano tu ludzi, którzy zginęli w czasie walk w Kielcach i na terenach aż po Morawicę. W tamtych czasach każdy zmarły miał swoją mogiłę z krzyżem oraz nazwiskiem, jeśli znaleziono dokumenty, część była bezimiennych. Po 1945 roku nie grzebano w tej kwaterze dorosłych zmarłych. Natomiast w latach 50. chowano dzieci, malutkich mogił było około 100, a do dzisiaj pozostało około 20.

- W ostatnich latach szukaliśmy rodzin, aby przeniosły szczątki do nowych grobów, ponieważ w czasie ekshumacji związanej z budową drogi trafią one do zbiorowych mogił- dodaje Jan Wzorek. – Zostało około 10 zadbanych grobów i one zostaną przeniesione do grobów indywidualnych w kwaterze dziecięcej a pozostałe, opuszczone trafią do wspólnej mogiły. Szczątki osób dorosłych także trafią do zbiorowej mogiły, które jest wyznaczona przy głównej alei po lewej stronie, za krzyżem.
Ekshumacja zajmie około miesiąca. – Taki jest plan, ale w trakcie prac może się okazać, że potrzeba więcej czasu, ponieważ mogiły zapisane, jako jednoosobowe, mogą okazać się zbiorowymi.
Po zdjęciu wierzchniej warstwy gruntu ukażą się wszystkie groby- tłumaczy. Ziemia zostanie wybrana do 160 centymetrów w głąb. Po przeniesieniu szczątków będzie jeszcze dokładanie przesiana, aby mieć pewność, że w czasie budowy drogi robotnicy nie natrafiali na kości.

Na nowych grobach znajdą się tablice informujące, w jakim okresie zmarły pochowane tu osoby. Przenosiny odbędą się z poszanowaniem wszystkich zasad pochówku katolickiego.

Inwestycja obejmuje przebudowę ulicy Zagnańskiej od węzła Skrzetle do Witosa oraz Witosa oraz nowego przebiegu ulicy Szybowcowej, czyli połączenia z Radomską.

Ulica Zagnańska będzie dwujezdniowa od węzła Skrzetle do ulicy Witosa, a dalej do granic miasta jednojezdniowa. Po obu stronach powstaną drogi zbiorcze obsługujące ruch lokalny. Na wysokości ulicy Piaski Małe przewidziane jest małe rondo. Przebudowane zostanie krzyżowanie z Witosa, do którego zostanie włączone przedłużenie ulicy Olszewskiego ( budowa przedłużenia zacznie się w tym roku, ponieważ podpisano już umowę z firmą Strabag) oraz wybudowane rondo.
Ulica Witosa została zaprojektowana, jako dwujezdniowa do ulicy Karczunek a dalej na wysokości osiedla „Dąbrowa” jako jednojezdniowa. Węższy odcinek zajmie obecną szerokość pasa drogowego. Powstanie ulica z trzema pasami ruchu, z dwoma do jazdy w przeciwnych kierunkach i jednym wielofunkcyjnym do skręcania. Na istniejących skrzyżowaniach ulicy Witosa powstaną ronda.

Ulica Witosa zostanie połączona z ulicą Radomską poprzez ulicę Nowoszybowcową, która powstanie za halą sportową „Orlęta”, po przeciwnej stronie niż ulica Szybowcowa. Na skrzyżowaniu Nowoszybowcowej i Radomskiej planowane jest rondo. Na wysokości kościoła przy ulicy Szybowcowej, w miejscu, gdzie teraz są domy powstanie pętla autobusowa.
W ramach tej inwestycji zostanie wybudowana także ulica Karczunek, która połączy Witosa z Warszawską ( na wysokości Jeleniowskiej).

W sumie inwestycja obejmie 5.7 kilometra dróg.

Przebudowa wszystkich dróg objętych projektem będzie kosztowała 133 miliony 255 tysięcy złotych, z tego Unia Europejska pokryje 85 procent.

Prace potrwają do grudnia 2020 roku.

Wcześniej rozpoczęto prace przy nowej drodze od ulicy Łódzkiej czyli drogi 74 przez tereny przemysłowe dawnego Chemaru, które dziś w znacznej części są wykorzystywane przez Kielecki Park Technologiczny aż do skrzyżowania ulic Zagnańskiej i Witosa.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności


Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – pszczoły wymierają grozi nam głód
v1">
Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto