Tłumy pobiegły dla Niepodległej w Kielcach. ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIU!

Mateusz Frąk
Blisko 1000 osób uczestniczyło w niedzielę, 13 listopada w IX Biegu Niepodległości w Kielcach.

O godzinie 11:11 z Parku Miejskiego wystartował bieg główny na dystansie 10 kilometrów. W trasę ruszyły 784 osoby. Na mecie, która ulokowana była na ulicy Zamkowej w pobliżu Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, jako pierwszy zameldował się Łukasz Woźniak z czasem 32:28. Drugi był Piotr Jaśtal (34:20), a na trzecim stopniu podium stanął Michał Kosior (34:48). Wśród pań triumfowała Sabina Jarząbek, która pokonała trasę w 38 minut i 59 sekund. Tuż za nią uplasowała się Wioleta Jaśkowska (40:59), trzecia była Katarzyna Matysiak (41:42).

Organizatorzy przyznali również nagrodę dla najstarszego uczestnika. Był nim 72-letni Lechosław Wawrzyniak. Wyróżniono także najlepszego biegacza z flagą. W tym przypadku wygrał Mateusz Sala.

Każdy z uczestników biegu głównego otrzymał w pakiecie startowym numer, w którym umieszczony był chip elektroniczny. Na jego podstawie zmierzony został czas, w jakim każdy ze startujących pokonał wyznaczoną trasę.

Kilka minut po biegu głównym rozpoczął się bieg na symbolicznym dystansie 1918 metrów. Wzięły w nim udział 184 osoby. Ten bieg kierowany był przede wszystkim do najmłodszych i to właśnie oni byli nagradzani. Najszybszy okazał się Bartłomiej Siadul. W kategorii dziewczynek zwyciężyła Iga Lewinowska. W biegu na 1918 metrów nie był prowadzony elektroniczny pomiar czasu.

O tym, dlaczego warto świętować rocznicę odzyskania niepodległości, a przy tym zaznać trochę ruchu, mówił jeden z uczestników wydarzenia. - Patriotyzm odgrywa w moim życiu bardzo ważną rolę. Uważam, że każdy Polak powinien być dumny ze swojego pochodzenia. Dzisiejszy bieg to oczywiście także aktywność fizyczna, a ta jest niezbędna, żeby utrzymać kondycję i być zdrowym - tłumaczył Paweł, który wystartował w biegu na 10 kilometrów.

Głównymi organizatorami IX Biegu Niepodległości w Kielcach byli Świętokrzyski Urząd Wojewódzki oraz wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek. Partnerem wydarzenia było Świętokrzyskie Stowarzyszenie Biegaczy sieBIEGA.