Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłumy na Giełdzie Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich w Kielcach. Zdjęcia

Michał Kolera
Michał Kolera
Na sobotnią Giełdę Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich w Kielcach przybyły rzesze ludzi. >>>Więcej zdjęć na kolejnych slajdach
Na sobotnią Giełdę Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich w Kielcach przybyły rzesze ludzi. >>>Więcej zdjęć na kolejnych slajdach Michał Kolera
Kryształy, kamienie półszlachetne i skamieliny z całego świata można oglądać w weekend w Kieleckim Centrum Kultury. W sobotę, 18 lutego na Giełdzie Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich w Kielcach.

Dużo ludzi na giełdzie minerałów w Kielcach

Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich w Kielcach odbywa się już po raz 70. W sobotę nie brakowało chętnych do oglądania i kupowania skarbów, które przed poszukiwaczami i kolekcjonerami odsłoniła Ziemia. Wśród pań największym wzięciem cieszyła się biżuteria, wyobraźnię młodzieży rozpalały skamieniałości zwierząt, które wymarły miliony lat temu.

O największych ciekawostkach tegorocznej giełdy przeczytasz poniżej:
Zobacz też: TOP 10 hitów na Giełdzie Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich w Kielcach. Agat z Matką Boską, zęby rekina i orgonity

Kiedyś giełda minerałów w Kielcach miała inny charakter

We wszystkich 70 giełdach, jakie do tej pory odbyły się w Kielcach, uczestniczył Jerzy Jędrychowski. W sobotę przyszedł z żoną Basią. Razem zachęcali dzieci do uczestnictwa w zajęciach w Klubie Miłośników Geologii, działającym w strukturach Geonatury Kielce - Centrum Edukacji Geologicznej na Wietrzni.

Godziny otwarcia Giełdy Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich w Kielcach. Sobota, 18 lutego - godziny 10 – 18, niedziela 19 lutego - godziny 9– 16. Bilet wstępu kosztuje 10 i 5 zł (ulgowy).

- Giełdę odwiedzam od samego początku, czyli od 1986 roku, bo wtedy odbyła się pierwsza edycja. Byłem na wszystkich 70 giełdach. Podczas tegorocznej tradycyjnie przeważa biżuteria i ozdoby. Nie zawsze tak było. Pierwsze giełdy były bardziej kolekcjonerskie. Przyjeżdżali zbieracze z Polski i Europy, którzy często wymieniali się swoimi skarbami - minerałami i skamieniałościami. Z czasem się to zmieniało, coraz więcej było tych sprzedających gotowe wyroby. Oszlifowane kamienie, bursztyny i biżuteria są piękne, lecz ich sprzedawcy stopniowo wypierali kolekcjonerów - wspominał pan Jerzy.

Nowe pokolenie na giełdzie minerałów w Kielcach

Według Jerzego Jędrychowskiego, w ciągu ostatnich trzech, czterech lat, kielecka giełda stopniowo odzyskuje dawny charakter.

- Pojawiło się nowe pokolenie pasjonatów reprezentujących region świętokrzyski. To bardzo cieszy, bo wiadomo, że nasza geologia jest wyjątkowa. Na tak małym obszarze są skały ze wszystkich okresów w dziejach Ziemi. Są przepełnione skamieniałościami. Jest co zbierać. W skamieniałościach specjalizuje się większość nowych osób. To naturalne, bo po ciekawe minerały jeździ się raczej w Sudety - mówił Jerzy Jędrychowski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto