Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Terapia kwiatami i sztuką. Ciekawe warsztaty w kieleckiej kwiaciarni Urban Jungle [ZDJĘCIA]

Anna Bilska
Anna Bilska
Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach rozwija ciekawe warsztaty. Zajęcia horti- i arteterapeutyczne odbyły się w kieleckiej miejskiej dżungli, czyli Urban Jungle Kwiaciarni Pod Zegarem.

- Zaprzyjaźnione seniorki i przyjaciół z grupy artystycznej, animowanej w ramach integracyjnej działalności Stowarzyszenia, zaprosiliśmy dzisiaj w gościnne progi Urban Jungle Kwiaciarni Pod Zegarem przy ulicy Nowy Świat w Kielcach, gdzie można podejrzeć ciekawe efekty tej współpracy, powstałe w pięknym otoczeniu - mówi Anna Pluta, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach. - Podczas warsztatów horti- i arteterapeutycznych, w kojących i sprzyjających pozytywnej energii okolicznościach naturalnej zieleni, pod czujnym okiem florysty oraz zaproszonych do współpracy instruktorek Katarzyny Żugaj i Kamili Kościańskiej z kieleckiego Stowarzyszenia Przystań dla Sztuki, tworzyliśmy najpierw roślinne mini kompozycje, następnie na ten wzór wykonywaliśmy gipsoryty, z których powstały piękne roślinne odbitki.

Zadowolone, uśmiechnięte seniorki Danuta, Elżbieta, Genowefa i Ziuta z satysfakcją potwierdziły, że takie warsztaty to świetny relaks, a przy tym frajda z odkrywania nowych technik i własnych możliwości.

- Celem inicjowania tego rodzaju działań przez nasze Stowarzyszenie jest w dużej mierze pozytywny wpływ na samopoczucie uczestników - redukcja stresu, rozładowanie agresji, poprawa nastroju, poczucie sprawczości, wspomagane rozwoju emocjonalno-społecznego, poprawia koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz sprawności manualnej, usprawnienie komunikacji i rozwój mowy, wyciszenie, koncentracja, przeciwdziałanie depresji, pobudzenie wyobraźni i zmysłów człowieka, ale także nawiązywanie kontaktów, poprawa umiejętności komunikacyjnych uczestników, umożliwienie włączania do społeczności, nabywanie nowych umiejętności czy ujawnianie skrywanych talentów. Jest dostępność, integracja i budowanie relacji społecznych - wylicza Anna Pluta.

Hortiterapia w różnej dostępnej formie (pielęgnacja kwiatów, układanie kompozycji roślinnych, działania artystyczne), niekoniecznie w ogrodzie polecana jest osobom w podeszłym wieku, a także uczestnikom, którzy zmagają się między innymi z dolegliwościami związanymi z deficytami narządów wzroku i słuchu. Zajęcia tego typu, dzięki możliwościom pracy poprzez dotyk sprzyjają i są dostępne także dla uczestników niewidomych, czego przykładem mogą być słowa Piotra Frańka z Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Świętokrzyskiego, uczestnika zajęć, dla którego różnorodność roślinnych materiałów stanowiła ciekawy element pobudzający wyobraźnię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto