Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tarcza ochronna

(kat) (mat)(kz)
Każda pora roku niesie za sobą inne zagrożenia, szczególnie dla delikatnej skóry twarzy i ciała, która broni organizmu. Zimą skóra jest narażona na wahania temperatur dochodzące nawet do 40 stopni C! Na dworze mróz, ...

Każda pora roku niesie za sobą inne zagrożenia, szczególnie dla delikatnej skóry twarzy i ciała, która broni organizmu. Zimą skóra jest narażona na wahania temperatur dochodzące nawet do 40 stopni C!

Na dworze mróz, a w domu i biurze kaloryfery grzeją z całą mocą. Zimne powietrze i ostry wiatr na przemian z przegrzanym i suchym powietrzem są sprawcą ogromnego szoku termicznego.

Niska temperatura zmniejszają elastyczność zewnętrznej warstwy skóry i może powodować jej pękanie, natomiast przebywanie w gorących pomieszczeniach sprzyja utracie wilgotności i przesuszaniu naskórka.

Z czasem skóra zaczyna się łuszczyć, szczypie i piecze. Efektem mogą być też popękane naczynka krwionośne oraz szary, ziemisty koloryt.

Co zrobić, aby, na przekór warunkom pogodowym, skóra odzyskała promienny, świeży wygląd, a przy tym spełniała swoje funkcje ochronne?


DOMOWYM SPOSOBEM
Gładkie dłonie

W okresie jesienno-zimowym należy ze szczególną troską dbać o dłonie. Są one bowiem najbardziej narażone na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, a przy tym posiadają niewiele gruczołów łojowych, przez co szybko się wysuszają, a skóra staje się szorstka i nieestetyczna.

Peeling i masaż dłoni można wykonać samodzielnie w domu. Doskonale nadają się do tego niektóre produkty spożywcze, np. cukier, sól, otręby pszenne. Wystarczy zalać je kilkoma łyżkami oliwy z oliwek, dodać parę kropli soku z cytryny lub olejku eterycznego (np. cytrynowego, pomarańczowego, sandałowego, rozmarynowego, nagietkowego). Miksturę należy wetrzeć w dłonie, wykonując ruchy w kierunku serca, a następnie dokładnie ją spłukać. Po zabiegu w dłonie najlepiej wetrzeć balsam odżywczy do rąk.

Stopy to podstawa

Zimą narażone są z jednej strony na niekorzystne warunki atmosferyczne i wychłodzenie, a z drugiej – na przegrzanie i brak odpowiedniej wentylacji.
Podczas mrozów stopy mają utrudnioną „pracę”. Grube skarpety, ciasne rajstopy i ciężkie buty sprawiają, że krew krąży wolniej, a w rezultacie stopy marzną, puchną, stają się obolałe. Poza tym z powodu braku dopływu powietrza dochodzi do przegrzania i nadmiernej potliwości.

Jak im pomóc?

Przed wyjściem z domu najlepiej posmarować stopy specjalnym kremem, który nie tylko ochroni przed wysuszeniem skóry, ale również zapewni dodatkową warstwę izolacyjną. Dobrą wentylację zagwarantują natomiast ciepłe skarpetki z naturalnych materiałów, np. wełniane lub bawełniane.

Osoby, które mają problem z nadmierną potliwością stóp oraz skłonność do infekcji grzybiczych, powinny szczególnie unikać ciasnych butów oraz skarpet i rajstop z materiałów syntetycznych. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie antyperspirantu. Tym bardziej, że wilgotne, spocone stopy szybciej marzną.

Jeżeli buty są nieocieplane i mają cienką podeszwę, warto zaopatrzyć się we wkładki, które nie tylko zabezpieczą przed mrozem, ale również poprawią wentylację, zapobiegną przegrzaniu i pochłoną nadmiar potu. W przypadku źle dopasowanego obuwia, odpowiednio dobrane wkładki poprawią komfort chodzenia, zamortyzują wstrząsy i zapobiegną otarciom. Warto przy tym pamiętać, że wkładki należy co jakiś czas prać lub wymieniać na nowe, ponieważ mogą one być siedliskiem grzybów i bakterii.

Wieczorny relaks

Po całym dniu warto zapewnić stopom odpowiednią dawkę relaksu i odprężenia. Od razu po przyjściu do domu należy zdjąć ciężkie obuwie, wymyć stopy i założyć ciepłe, bawełniane skarpetki.

Do codziennej pielęgnacji można włączyć masaż, który pobudzi krążenie i zmiękczy zgrubiały naskórek. Wcześniej, najlepiej podczas kąpieli z dodatkiem specjalnej soli do stóp, kiedy skóra jest rozmiękczona, można użyć gruboziarnistego peelingu lub pumeksu, by zetrzeć zrogowaciały naskórek. Na noc natomiast najlepiej nasmarować stopy tłustym kremem.

Takie buty

W okresie zimowym szczególnie ważne jest, aby:
* buty miały kształt zapewniający poczucie stabilności w czasie poruszania się;
* czubki były wystarczająco szerokie i wysokie, co pozwoli na swobodne ułożenie palców wewnątrz buta;
* wnętrze obuwia było dostosowane do wymiarów stopy (najlepiej pół rozmiaru większe);
* materiały, z których wykonane jest obuwie, były wysokiej jakości i miały bardzo dobre właściwości higieniczne;
* spody obuwia były lekkie, elastyczne i sprężyste, tak aby amortyzowały wstrząsy, powstające w czasie chodzenia po twardym podłożu, i na tyle grube, aby ograniczały odczuwanie nierówności;
* jeśli buty mają zapięcia, powinny być one regulowane, co pozwoli na dopasowanie ich do różnych wymiarów stopy.

Skóra jak aksamit

Przesuszoną, szarą i pozbawioną blasku skórę można wspomóc preparatami na bazie alg.
Dzięki ich właściwościom skóra odzyska jędrność, sprężystość oraz odpowiedni stopień nawilżenia. Ponadto możemy w ten sposób zniwelować nieestetyczną „pomarańczową skórkę”, występującą zwłaszcza w dolnych partiach ciała. Zabiegom na bazie alg można poddać się zarówno w salonie kosmetycznym, jak i w domu, gdzie jednak najczęściej maskę sporządzić musimy sami. Algi najczęściej występują w postaci sproszkowanej i, aby nałożyć je na ciało, należy wcześniej dodać do nich odrobinę wody.

Efekt zabiegu spotęgujemy, gdy przed zastosowaniem preparatu wykonamy delikatny peeling skóry twarzy lub ciała, w zależności od tego, które partie chcemy poddać działaniu specyfiku. Dzięki temu substancje aktywne będą miały możliwość lepszego wniknięcia w głąb naskórka.

Po nałożeniu algowej maski, dobrze jest przykryć ciało folią termiczną lub spożywczą, które utrzymują temperaturę, a następnie kocem. Preparat należy pozostawić na skórze ok. 40 minut, a po upływie tego czasu zmyć ciepłą wodą.

Warto wiedzieć
Tam, gdzie nie dociera krem

Nawilżanie i odżywianie skóry za pomocą kremów, balsamów i maseczek stanowi bardzo ważny element pielęgnacji skóry, zwłaszcza podczas zimowych miesięcy. Preparaty kosmetyczne działają jednak wyłącznie na powierzchni skóry. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta, która wspomaga wygląd i czynność skóry od środka.

W zimowym menu powinno znaleźć się dużo świeżych warzyw, owoców, ryb oraz chudego mięsa. Do sałatek najlepiej dodawać kilka kropli oliwy z oliwek, ponieważ wiele witamin rozpuszcza się wyłącznie w tłuszczach, a więc w inny sposób nie zostaną one przyswojone przez organizm.

Specjaliści zalecają, by osoby, które jedzą nieregularnie i nie dostarczają w codziennej diecie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, sięgnęły dodatkowo po preparaty suplementacyjne, dostępne w aptece. Dla zdrowia i dobrej kondycji skóry szczególnie ważne są witaminy A i E.

* Witamina A – nazywana jest „witaminą piękności”. Pobudza odnowę naskórka i skóry właściwej, zapewniając skórze promienny wygląd. Zapobiega nadmiernemu rogowaceniu, likwiduje przebarwienia, przyśpiesza odbudowę kolagenu, elastyny oraz innych składników strukturalnych skóry. Niweluje skutki oddziaływania czynników środowiskowych i tym samym opóźnia proces starzenia się skóry. Dzięki niej skóra staje się gładsza i bardziej elastyczna.

* Witamina E – jest nazywana „witaminą młodości”, bowiem zwalcza tak zwane wolne rodniki, które są odpowiedzialne za proces starzenia się skóry. Nie dopuszcza ich do najważniejszych struktur skórnych, chroni błony komórkowe, naczynia krwionośne i lipidy zabezpieczające skórę. Jednocześnie poprawia elastyczność i zwiększa miękkość naskórka.
Dermatolodzy podkreślają, że tylko połączenie kosmetyki zewnętrznej z odpowiednią dietą oraz – jeśli to konieczne – suplementacją witamin zapewni:
* gładką, miękką, jędrną i elastyczną skórę;
* szybszą odnowę naskórka i skóry właściwej;
* ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników;
* spowolnienie procesów starzenia;
* piękny i zdrowy wygląd.

Gładkie i smukłe ciało

Szczupła sylwetka i gładkie ciało to marzenie każdej kobiety. Jest to szczególnie ważne w okresie przedświątecznym, kiedy wielkimi krokami zbliża się wigilijna kolacja z najbliższymi, sylwester, karnawał.

Do niedawna usuwanie zbędnego owłosienia kojarzyło się z bolesnymi i mało efektywnymi zabiegami. Obecnie, dzięki zastosowaniu urządzenia IPL (Intense Pulsed Light), depilacja stała się o wiele prostsza i skuteczniejsza. IPL emituje intensywną wiązkę naturalnego światła. Jest ono absorbowane przez cebulki włosowe, które w ten sposób ulegają trwałemu zniszczeniu. Zabieg jest przy tym bezbolesny i w pełni bezpieczny.

W realizacji marzeń o smukłej sylwetce pomogą natomiast nowoczesne metody modelowania ciała i terapii antycellulitowej: endermologia, elektrostymulacja, ultra- dźwięki, maski algowe i czekoladowe.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto