Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądało osiedle Czarnów w Kielcach 60 lat temu. Zobacz niesamowite, archiwalne zdjęcia

Joanna Tomusiak
Joanna Tomusiak
Zobacz na kolejnych slajdach, jak wyglądało kieleckie osiedle Czarnów 60 lat temu >>>
Zobacz na kolejnych slajdach, jak wyglądało kieleckie osiedle Czarnów 60 lat temu >>>Fotopolska.eu
Tak wyglądało osiedle Czarnów w Kielcach 60 lat temu. Zobacz, jak zmieniło się na przestrzeni dziesięcioleci.

Osiedle Czarnów na czarno-białych fotografiach sprzed 60 lat. Zdjęcia robią wrażenie.

Położone w zachodniej części Kielc osiedle Czarnów swoją nazwę wzięło od miejscowości Czarnów Rządowy. Pierwsze budynki mieszkalne powstały w latach 1950-1951. Usytuowane były przy obecnej ulicy Lecha, był to kompleks budynków mieszkaniowych dla pracowników Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Na Czarnowie, przy zbiegu ulic Jagiellońskie i Piekoszowskiej, znajdują się bloki z otwartymi galeriami.

Osiedle Czarnów sąsiaduje z osiedlami: Pod Dalnią, Ślichowice I, Herbami, Centrum, Jagiellońskim (postrzeganym często jako część Czarnowa) i Karczówką. Natomiast dawna miejscowość Czarnów (włączona do Kielc 1 stycznia 1966 roku, a wcześniej będąca odrębną miejscowością w dawnej gminie Niewachlów) obejmuje rejon ulicy Malików i ulicy Piekoszowskiej na odcinku na zachód od ulic Kazimierza Wielkiego i Gwarków.

Osiedle Czarnów ma charakter mieszkaniowo-usługowy, ale znajdują się tutaj również zakłady pracy. Istnieją przedszkola, szkoła podstawowa nr 18 im. Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka”, Zespół Szkół Zawodowych Numer 3 imienia Stanisława Staszica, Zespół Szkół Mechanicznych imienia generała Sikorskiego i III Liceum Ogólnokształcące imienia Cypriana Kamila Norwida oraz kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, będący diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz siedzibą dekanatu Kielce-Zachód.

W północnej części Czarnowa, przy ul. Kolberga znajdują się urzędy: Inspektorat Miejski ZUS oraz Powiatowy Urząd Pracy. W rejonie ulic Chrobrego i Kolberga mieści się Park Czarnów o powierzchni 4,5 hektara, a w pobliżu ogródki działkowe. W południowej części Czarnowa znajduje się zespół obiektów służby zdrowia, a w południowo-wschodniej – zakłady WSP Społem, założone w 1920 roku. W rejonie skrzyżowań ulicy Jagiellońskiej z Grunwaldzką oraz z Piekoszowską położone jest centrum handlowo-usługowe (sklepy, apteki, banki, stacja benzynowa, urząd pocztowy).

Na terenie dawnej miejscowości Czarnów, przy ulicy Piekoszowskiej, mieści się kościół pw. św. Hiacynty i Franciszka oraz boisko klubu sportowego Czarnovia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto