Całość składała się z dwóch prezentacji. – Pierwsza dotyczyła rozdania przepustek, poinformowania o wprowadzeniu stanu wojennego i konsekwencjach ewentualnego nieprzestrzegania zasad obowiązujących w Polsce po 13 grudnia 1981 roku. Po wyjściu z warsztatów edukacyjnych młodzież znajdowała się w centrum demonstracji „Solidarności”. Prezentujemy scenkę, w której jej członkowie są pacyfikowani. Kończy się ona symboliczną budową pomnika z żywych osób, gdzie ZOMO się poddaje, klęka, a sztandar Polski idzie w górę i „Solidarność” wykonuje znak zwycięstwa – powiedział Zbigniew Kowalski nauczyciel z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz członek Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów.
Organizatorzy stwierdzili jednocześnie, że ten wyjątkowy przekaz lepiej trafia do młodego pokolenia. – Robimy to, by uzupełnić wiedzę historyczną młodzieży. Część uczniów nie wystarczy podręcznik. Większość z nich nawet nie kojarzy stanu wojennego. Dzięki takiej prezentacji młodzież może „dotknąć” trudnych dziejów Polski – dodał Zbigniew Kowalski.
Tego dnia młodzież nie tylko mogła zobaczyć jak wyglądało pacyfikowanie demonstracji w stanie wojennym, ale również poznawała historię i trudną rzeczywistość po 13 grudnia 1981 roku. – Do Zmotoryzowanych Odwodów Milicji Obywatelskiej nie przyjmowano wszystkich. Była to grupa bardziej ideowa. Posługiwała się nawet innym językiem, bardziej propagandowym. To byli naprawdę zaprzysięgli przedstawiciele ówczesnego ustroju. Takie oddziały pojawiły się w każdym mieście. Hełmów wyprodukowano około 600 sztuk, co mówi o maksymalnej liczbie funkcjonariuszy ZOMO. Dysponowali oni ostrą amunicją w liczbie około tysiąca sztuk. Za swoją działalność osoby służące w tych jednostkach otrzymywały ekwiwalent, nawet w postaci talonów na malucha lub na mieszkanie – charakteryzował jedną z najbardziej znienawidzonych w Polsce jednostek sił represji Zbigniew Kowalski.
Nauczyciel historii z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach przypomniał również o wielu internowanych działaczach „Solidarności”. – Większość z nich znalazła się w areszcie śledczym na kieleckich Piaskach. Znaczna część studentów zaangażowana w działalność opozycyjną została wezwana do wojska. Rodziny nie wiedziały co się z nimi dzieje. Obawiano się najgorszego. Polski Czerwony Krzyż wystąpił nawet do Związku Harcerstwa Polskiego z prośbą o zorganizowanie tak zwanej harcerskiej pomocy zimowej. Polegała ona na noszeniu na Bukówkę paczek i kartek z imieniem i nazwiskiem. Odczytywano je publicznie, kiedy żołnierz wystąpił, harcerz odznaczał, że dany człowiek został wcielony do wojska – opisywał jedną z sytuacji ze stanu wojennego Zbigniew Kowalski.
Organizatorami prezentacji były Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii