Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak będą wyglądały rowery miejskie w Kielcach. Pojedziemy już pod koniec czerwca. Zobaczcie zdjęcia

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Tak będzie wyglądał rower miejski w Kielcach. Więcej na kolejnych zdjęciach
Tak będzie wyglądał rower miejski w Kielcach. Więcej na kolejnych zdjęciach UM Kielce
W piątek 29 kwietnia na kieleckim Rynku zaprezentowano rowery miejskie z których będzie można korzystać już od czerwcowego Święta Kielc. Zobaczcie w galerii zdjęć jak będą wyglądały.

Rower miejski w Kielcach

W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli zastępca prezydenta Kielc Marcin Chłodnicki, Przemysław Chmiel dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Arkadiusz Zieliński, przedstawiciel firmy Roovee Polska, która przygotowuje projekt rowery miejskie.

Kielecki Rower Miejski to 250 pojazdów. Oficjalne uruchomienie Miejskiej Wypożyczalni Rowerów planowane jest podczas Święta Kielc w czerwcu 2022 roku. Według planowanego regulaminu pierwsze pół godziny korzystania z pojazdów będzie kosztowało złotówkę, kolejne dwa złote. Abonament ma być powiązany z biletem okresowym komunikacji miejskiej.

Na kieleckim Rynku zaprezentowano oznakowanie graficzne rowerów. Zobaczcie w galerii zdjęć jak będą wyglądały

Jako pierwszy rower przetestował wiceprezydent Marcin Chłodnicki. - To jeden z najnowocześniejszych pojazdów, jest bardzo wygodny. Mimo, że jechałem w garniturze, to była to komfortowa przejażdżka, choć krótka. Do tego mają służyć jednoślady z Miejskiej Wypożyczalni, do szybkiego i ekologicznego przemieszczania się po mieście. Wierzę, że ten środek transportu spodoba się kielczanom. Planujemy oddać rowery w ręce mieszkańców Kielc w ostatni weekend czerwca. Chcemy zorganizować specjalny event podczas Święta Kielc – mówił zastępca prezydenta Marcin Chłodnicki.

Kielecki Rower Miejski ma być najtańszą formą komunikacji publicznej w mieście.

- Dlatego planujemy, że pierwsze pół godziny wynajmu będzie kosztowało złotówkę. Jeśli będzie to dłuższa wyprawa, to kolejne pół godziny będzie nas kosztowało 2 złote. Kielecki Rower Miejski to część większej wizji Kielc przyjaznych dla mieszkańców, dlatego będzie powiązany z Kielecką Kartą Miejską, która sprawi, że i tak niewielki koszt wynajmu rowerów stanie się jeszcze niższy – mówił Przemysław Chmiel, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji

W planach jest powiązanie biletów okresowych komunikacji miejskiej z abonamentami Kieleckiego Roweru Miejskiego.

Kielczanie będą mieli do dyspozycji 210 klasycznych rowerów i 25 jednośladów ze wspomaganiem elektrycznym, które umożliwi przejechanie 60 kilometrów na jednym cyklu ładowania. Ponadto pojawi się 10 wspomaganych elektrycznie pojazdów typu cargo, na których można zamontować fotelik dziecięcy. To pozwoli przemierzać miasto na dwóch kółkach z pociechą lub wybrać się rowerem po większe zakupy.

Szczególną atrakcją będzie 5 tandemów. - To oferta skierowana do turystów, chcących wspólnie podziwiać Kielce, ale także do osób niedowidzących, dla których mogą one się stać świetnym sposobem na aktywne spędzanie czasu – poinformował Marcin Chłodnicki.

- Strefy, gdzie możemy zostawić rower, będą oznaczane przez geolokalizacje. Znajdą się przy nich totemy między innymi z instrukcją jak korzystać z wypożyczalni – mówił Arkadiusz Zieliński z firmy Roovee Polska.

Stacje fizyczne będą wyposażone w stojaki rowerowe, a trzy stacje główne zlokalizowane na Rynku i w pobliżu dworców kolejowego i autobusowego, dodatkowo w duże totemy informacyjne z mapą Kielc i najważniejszymi obiektami wartymi odwiedzenia.

Jak skorzystamy z Kieleckiego Roweru Miejskiego?

Wszystkie jednoślady będą obsługiwane z poziomu dedykowanej aplikacji.

- Każdy rower na tylnym kole będzie posiadał blokadę. Wystarczy, że zainstalujemy aplikację na smartfonie. Następnie musimy zeskanować kod QR znajdujący się na rowerze i zatwierdzić w aplikacji rozpoczęcie wynajęcia pojazdu, dzięki czemu odblokujemy zamek. Po zakończeniu korzystania z jednośladu musimy go domknąć ręcznie i zakończyć przejazd w aplikacji. Będzie też możliwość pauzowania wypożyczenia roweru – opowiadał Arkadiusz Zieliński.

To, że rowery nie wymagają fizycznych stacji do aktywacji, umożliwia pozostawienie ich w dowolnym miejscu, ale w trosce o bezpieczeństwo i porządek na ulicach i chodnikach Kielc, zakończenie wynajmu poza wyznaczoną strefą stacji będzie się wiązało z dodatkową opłatą. Z drugiej strony osoba, która znajdzie tak pozostawiony rower i odstawi go do stacji, zostanie nagrodzona bonusem finansowym.

Dzięki danym zwrotnym z aplikacji możliwe stanie się tworzenie „map cieplnych” pokazujących, w których miejscach Kielczanie najczęściej zaczynają szukać rowerów. To umożliwi relokowanie stacji mniej popularnych w miejsca, gdzie będą bardziej przydatne.

Stworzeniem Miejskiej Wypożyczalni Rowerów zajmuje się konsorcjum firm Orange Polska i Roovee Polska. Koszt zamówienia to 3 687 884,40 złotych.

Projekt Kielecki Rower Miejski to też nowe ścieżki rowerowe

Jedną z integralnych części projektu Kielecki Rower Miejski jest budowa nowych odcinków dróg dla rowerów, które łączyć się będą z istniejącą już siecią. Powstaną następujące odcinki:

  • odcinek łączący ulicę Pileckiego z Daleszycką
  • ulica Warszawska – od ulicy Turystycznej do ulicy Orkana
  • aleja Szajnowicza – Iwanowa – od ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Pusha
  • ulica Weterynaryjna – od Ściegiennego do Łanowej
  • aleja Solidarności – od alei IX Wieków Kielc do alei Tysiąclecia Państwa Polskiego
  • aleja Solidarności – od alei Tysiąclecia Państwa Polskiego do wjazdu do galerii Echo
  • aleja Solidarności – od wjazdu do stacji Orlen parku imienia Dygasińskiego
  • ulica Sandomierska – od Źródłowej do Szczecińskiej
  • ulica Jana Nowaka Jeziorańskiego – od Sikorskiego do połączenia ze ścieżką w Jeziorańskiego

Łącznie powstaną odcinki o długości ponad 4 kilometrów. Miejski Zarząd Dróg w Kielcach w postępowaniach przetargowych wyłonił już wykonawców robót budowlanych dla wszystkich fragmentów i podpisał umowy na realizację prac. Zakończenie budowy pierwszych trzech z wszystkich 9 odcinków planowane jest na koniec czerwca bieżącego roku. Ostatnie fragmenty mają być gotowe do stycznia 2023 roku

Ponadto w ramach projektu Kielecki Rower Miejski zostanie wybudowanych 7 parkingów dla rowerów, w każdym z nich powstanie sześć stanowisk postojowych. Na terenie miasta umieszczonych zostanie siedem stacji napraw. Powstaną także dwa zadaszone Miejsca Obsługi Rowerzystów, które zlokalizowane będą na ulicy Jagiellońskiej w sąsiedztwie Ogrodu Botanicznego oraz przy ulicy Krakowskiej obok Skate Parku.

Ruch rowerowy będzie też monitorowany - w ramach projektu zainstalowane zostaną dwa liczniki zliczające przejeżdżające jednoślady.

Projekt „Kielecki Rower Miejski” współfinansowany jest z funduszy Unii Europejskiej

Zobaczcie galerię zdjęć - jak będą wyglądały rowery miejskie w Kielcach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto