Odkryto pierwszy ślad po dworze na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach?
Teren Zamkowego Wzgórza był wielokrotnie i tak dogłębnie przebudowywany, że przy okazji kolejnych prac budowlanych nikt nie nastawiał się na znaleziska, jednak takowe są.
- Równolegle do wschodniej ściany istniejącego dworu starościńskiego z początku XVIII wieku odsłonięto pozostałości starszego muru, prawdopodobnie ogrodzeniowego. Poinformowaliśmy o tym konserwatora zabytków i czekamy na decyzję co możemy z nim zrobić – mówi kierujący pracami Dawid Sołtys z firmy Anna-Bud.
Wojewódzki Konserwator Zabytków Joanna Modras uważa, że kamienny mur to ślad starszego budynku, z całą pewnością nie było to ogrodzenie. Jego rozmiary: 130 centymetrów szerokości i długość 18 metrów, wskazują, że była to okazała budowla.
- Na pewno nie był to budynek gospodarczy – podkreśla konserwator i wyjaśnia, że sam mur nie ma takiej wartości by go eksponować – zostanie zabezpieczony i zasypany.
Niestety, nie ma odpowiedzi na pytanie co to za budynek. Czy może to być ślad po znanym tylko z opisów dworze starosty z czasów biskupa Szyszkowskiego? Konserwator nie chce spekulować na ten temat.
- Najpierw trzeba wykonać inwentaryzację, ustalić rzędne i dopiero wtedy próbować łączyć elementy. Niestety, tam nie ma żadnych nawarstwień, nie znaleziono niczego, poza tym – mówi archeolog Daniel Czernek z biura konserwatora.
Odkrycie jest jednak szansą na poznanie historii Wzgórza Zamkowego, tej sprzed czasów biskupa Zadzika. Zanim wzniósł on tu reprezentacyjny pałac poprzednicy stawiali dwory dla siebie i dwory dla zarządców swoich majątków – starostów. Sami biskupi bywali tu sporadycznie. Z inwentarzy opisujących majątek biskupów krakowskich wiadomo, że na wzgórzu znajdowały się trzy dwory: biskupów Tomickiego, Radziwiłła i Szyszkowskiego.
Na pozostałość dworu Tomickiego trafił w czasie prac przy przebudowie dziedzińca w 2014 roku archeolog Waldemar Gliński. Dwór istniał w I połowie XVI wieku a opis tej imponującej budowli zawdzięczamy Markowi Sobali, który w 2007 roku w archiwum kurii krakowskiej znalazł inwentarz z roku 1635. Dwupiętrowy budynek miał 17 izb i sień na przestrzał. Kamienną podmurówkę, chociaż zbudowany był z drewna. Zlokalizowany był od strony skarpy i dzisiejszej ulicy Małej, Kapitulna wtedy nie istniała.
Zobaczcie galerii zdjęć odkrytego muru
W pobliżu znajdowały się także "dom zbudowany przed kilkoma laty" przez biskupa Marcina Szyszkowskiego (1616-1630) oraz wzniesiony z inicjatywy kardynała Jerzego Radziwiłła (biskupa krakowskiego w latach 1591-1600) kolejny dwór: dom o dwóch kondygnacjach, z drewnianym gankiem od strony kolegiaty. Oczywiście towarzyszyły mu budynki gospodarcze - kuchnia, wozownia, stajnie oraz zabudowania folwarczne.
Oblicze całego Wzgórza Zamkowego odmienił Jakub Zadzik, rozebrał on to co mu przeszkadzało by wznieść pałac, w XVIII wieku dostawiono także skrzydła pałacowe, a w XIX wieku splantowano teren zakładając zieleniec.
- Długo uważano, że po dworach nie pozostał ślad, a nie znając inwentarza z 1635 roku nasi badacze lokalizowali je inaczej – mówi Waldemar Gliński. - Wielka szkoda, że nie udało się kontynuować badań pozostałości dworu Tomickiego, zabrakło pieniędzy i czasu, ale teraz pojawił się jeszcze jeden fragment historycznej układanki.
Zdaniem archeologa odkryty mur to pozostałość dworu starosty z pierwszej połowy XVII wieku. - Tak wnioskuję z opisów w inwentaryzacjach. Najprawdopodobniej był drewniany a potężną podmurówkę pod nim tłumaczą znacznie trudniejsze warunki: strome zbocze i brak skalnego podłoża – wyjaśnia archeolog.
Jego zdaniem dwór został rozebrany przez biskupa Szaniawskiego, który wzniósł południowe skrzydło pałacu, istniejący do dzisiaj dwór starościński i całe gospodarcze zaplecze przy ul. Zamkowej.
- Oczywiście to jest hipoteza, bardzo prawdopodobna, ale wymagająca dalszych badań – dodaje Waldemar Gliński. - Najważniejsze to wykonanie inwentaryzacji, zamówienie fotogrametrii, by w przyszłości mieć pełnowartościowy materiał, móc budować na tym rekonstrukcje. Same zdjęcia to za mało.
A dlaczego kolejni biskupi budowali dwory, czy nie mogli korzystać z już istniejących? Najprawdopodobniej drewniane budynki niszczały w szybkim tempie jednak mieszkanie w nich było znacznie przyjemniejsze niż w trwalszych, ale zimnych kamiennych domach.
Zobaczcie galerii zdjęć odkrytego muru
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii