Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicze zjawiska w Tatrach. Niektóre mrożą krew w żyłach. Doświadczyliście czegoś takiego?

red.
Tatry są wyjątkowo piękne, ale i niebezpieczne. Są także tajemnicze. Nieraz wędrowcy przepadali w górach bez śladu. Niektórych nigdy nie udało się odnaleźć. 

Jakie jeszcze tajemnicze skrywają Tatry? Zobaczcie dalej w galerii.
Tatry są wyjątkowo piękne, ale i niebezpieczne. Są także tajemnicze. Nieraz wędrowcy przepadali w górach bez śladu. Niektórych nigdy nie udało się odnaleźć. Jakie jeszcze tajemnicze skrywają Tatry? Zobaczcie dalej w galerii. Paweł Dutka oraz Wikipedia
Tatry - najwyższe góry Polski - piękne, magnetyzujące, a zarazem tajemnicze. Zdarza się, że niektórzy pozostają w nich na zawsze. W historii turystyki tatrzańskiej jest sporo przypadków, gdy ciał turystów nigdy nie odnaleziono. Jakie zjawiska mają miejsce w Tatrach? Czy w przesądach tli się ziarenko prawdy? Gdzie lepiej się nie zapuszczać? Sprawdź koniecznie zanim zaplanujesz wypad w góry.

Majestatyczne Tatr mają wiele tajemnic. Niektóre dotyczą niewyjaśnionych zjawisk przyrodniczych czy meteorologicznych, inne tajemniczych zaginięć, czy śmierci wędrowców. Pobudzają one wyobraźnię wielu ludzi, choć niektóre brzmią jak legendy.

Obecnie w górach najbardziej trzeba uważać na zalodzenie i śnieg. W najwyższych partiach gór nadal mamy zimowe warunki. Obwiązuje drugie stopień zagrożenia lawinowego powyżej 1700 metrów.

- W wyższych partiach Tatr panują trudne, zimowe warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach zalega śnieg i część z nich jest nieprzetarta. Miejscami, zwłaszcza w okolicach grani i w żlebach, wiatr utworzył głębsze zaspy. W godzinach porannych i przed południem śnieg jest twardy i zmrożony, natomiast w późniejszych godzinach, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych, staje się ciężki, mokry i grząski. Pokrywa śnieżna nie jest stabilna. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych jest wzmagający się wiatr oraz niski pułap chmur, który w znacznym stopniu ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

W partiach reglowych jest bardzo mokro i występuje błoto, ślisko może być na kamieniach. Jedynie na drodze do Morskiego Oka śnieg zaczyna się od Włosienicy. Rano występują oblodzenia, natomiast w godzinach późniejszych śnieg staje się bardzo mokry.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto