Nasza Loteria

Święto Kielc 2019. I Święto Róż w Ogrodzie Botanicznym [ZDJĘCIA, WIDEO]

Iwona Rojek
I Święto Róż trwało w niedzielę w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach i gromadziło bardzo liczne grupy ciekawych przyrodniczych eksponatów. Największą popularnością cieszyły się odmiany królowej kwiatów, można było dowiedzieć się wszystkiego o jej pochodzeniu, historii i hodowli.

Przez niedzielne popołudnie do godziny 18 można było zwiedzać Ogród Botaniczny w Kielcach (ostatnie wejście o 17).

SPRAWDŹ TAKŻE: PROGRAM ŚWIĘTA KIELC 2019 NA NIEDZIELĘ

Przewodnik Bartosz Piwowarski na początku przedstawiał przybyłym krótką historię powstania Ogrodu, który powstaje od ponad 10 lat. – Ogród cały czas jest w fazie tworzenia, w przyszłym roku będzie można zobaczyć kolejne atrakcje - zapewniał.

W strefie róż, zwanej Różanką, przewodniczki Agnieszka Pierścińska i Kamila Mróz opowiedziały o pochodzeniu róż. Okazuje się, że były znane już 5 tysięcy lat temu w Mezopotamii, stały się ozdobą wiszących ogrodów Babilonu. - Wielką miłośniczką róż była Józefina, żona Napoleona Bonaparte – mówiły. – Z czasem udomowiono dziką różę do celów hodowlanych i zaczęto wytwarzać z niej zdrowotne herbatki, kosmetyki, rozsypywanie w domach płatków róż świadczyło o miłości i oddaniu – wyjaśniała Agnieszka Pierścińska. – Kobiety uwielbiały kąpać się w takich płatkach przekonane, że odmładzają ciało.

Wśród zwiedzających Karolina Jańczyk, która przybyła do Ogrodu wraz z córeczkami Kamilą i Amelką powiedziała, że są tu pierwszy raz i bardzo im się tak pięknie zagospodarowane przestrzenie podobają. Dziewczynki biegały oglądając różne odmiany róż.

Z relacji pracowniczek ogrodu można się było dowiedzieć, że róże są jednymi z najbardziej popularnych krzewów ogrodowych, a zarazem jednymi z najstarszych roślin ozdobnych, na świecie występuje ponad 200 dzikich gatunków róż oraz około 20 tysięcy odmian szlachetnych.

Stali bywalcy ogrodu Katarzyna i Michał Frąckowiak zdradzili, że urzeka ich słodki zapach róż, piękne, różnorodne barwy oraz długi okres kwitnienia. – Można je hodować zarówno w doniczce, w ogrodzie, jak i w formie żywopłotu – podkreślała pani Katarzyna. – Znakomicie nadają się na elegancki prezent z okazji imienin czy ślubu.
Kamila Mróz, pracownik ogrodu dodała, że wyróżnia się siedem grup róż i wszystkie są niezwykłe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto