Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowej sławy artysta Rafał Olbiński wraca do rodzinnych Kielc! Z wystawą swoich prac

Lidia Cichocka
Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza na monograficzną wystawę prac kielczanina, Rafała Olbińskiego prezentującą całą twórczość artysty. Od wczesnych projektów okładek czasopism, ilustracji do artykułów, po plakaty i obrazy.

Olbiński towrzył w Polsce i Stanach Zjednoczonych, dokąd w latach 80. wyemigrował. Tam uznanie przyniosła mu okładką dla czasopisma „Psychology Today”, po niej posypały się kolejne zamówienia, również na okładki książek, płyt, plakaty. Styl Olbińskiego, jego pełne metafor i odniesień do literatury i sztuki obrazy zachwycały, a sam Olbiński stał się jednym z bardziej popularnych artystów końca XX i początku XXI wieku. W ślad za popularnością podążały również nagrody, których łącznie zdobył ponad 150.

Wystawa jest drugą organizowaną przez Muzeum Narodowe w Kielcach. Pierwsza miała miejsce na przełomie roku 2000 i 2001.

Wystawę można oglądać w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Wernisaż w czwartek 1 lipca 2021 roku, godzina 18 od strony ogrodu włoskiego, przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych. Wystawa będzie czynna do 31 października.

Rafał Olbiński, wcześniej nosił nazwisko Józef Rafał Feliks Chałupka. Urodził się. 21 lutego 1943 w Kielcach. Światowej malarz, grafik i twórca plakatów oraz jeden z przedstawicieli tak zwanej polskiej szkoły plakatu. Syn Józefa i Janiny Chałupków, urodził się jako najstarszy z siedmiorga rodzeństwa. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Po szkole średniej podjął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1969 roku.

Po studiach zajął się grafiką, współpracując z czasopismem „Jazz Forum”, w którym pełnił funkcję redaktora graficznego. W 1981 wyjechał do Paryża, skąd rok później wyemigrował do Nowego Jorku. Powrót do kraju uniemożliwiło mu wprowadzenie przez władze komunistyczne w Polsce stanu wojennego. W 1985 podjął pracę jako wykładowca w nowojorskiej School of Visual Arts.

Jego prace są eksponowane w licznych galeriach i muzeach (Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych, muzeum sztuki nowoczesnej w Toyamie, Carnegie Foundation w Nowym Jorku i Muzeum Plakatu w Wilanowie), a także gromadzone przez prywatnych kolekcjonerów na całym świecie. Rafał Olbiński podjął współpracę z takimi pismami jak „The New York Times”, „Newsweek”, „Bloomberg Businessweek” czy „Der Spiegel”. W Polsce zajmował się między innymi projektowaniem okładek płyt, na przykład Krzysztofa Klenczona Powiedz stary gdzieś ty był (Pronit SX 1614) i Breakoutu Żagiel Ziemi (Pronit SX 1821).

Jego twórczość jest szeroko nagradzana na wielu konkursach międzynarodowych. W 1995 otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World” – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata. W 1994 został laureatem tak zwanego Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, a w 1976 pierwszej nagrody w konkursie Instytutu Praw Człowieka w Strasburgu. Do połowy lat 90. zgromadził około 100 nagród[5].

Był trzykrotnie żonaty; ojciec dwóch synów i córki. Ostatnio związany ze znaną modelką Bogną Sworowską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto