Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starachowice. Zaproszenie na Dębową Górę

www.um.starachowice.pl
www.sxc.hu
W sobotę (21 sierpnia), na Dębowej Górze, w pobliżu Lipia, odbędzie się III Złaz Gwiaździsty, poświęcony żołnierzom Armii Krajowej idącym na pomoc walczącej w powstaniu Warszawie.

Odbywa się on pod patronatem prezydenta Wojciecha Bernatowicza, starosty Andrzeja Matyni, Ryszarda Bisa, Nadleśniczego Nadleśnictwa Starachowice, oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Organizatorem jest starachowickie koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu. Spotkanie uczestników na Dębowej Górze zaplanowane zostało na godz. 12.30. Udział w imprezie jest bezpłatny.

- Już po raz trzeci mam przyjemność zaprosić Państwa, w jedno z najbardziej urokliwych miejsc w okolicach Starachowic. Na Dębową Górę warto się wybrać nie tylko ze względu na malowniczość tego miejsca i jego walory przyrodnicze. Złaz Gwiaździsty, na który Państwa zapraszam, to również żywa lekcja historii, która toczyła się u stóp góry. W tym roku mija 71 lat od wybuchu II wojny światowej. Również i to wydarzenie o skali globalnej odcisnęło swoje tragiczne piętno w okolicach niewielkiego wzniesienia, na którym odbywa się złaz. Świadczyć o tym mogą choćby bezimienne mogiły rozsiane w tych okolicach, pamięć o żołnierzach Września 39r., którą przechowują mieszkańcy tych okolic, szczątki ich broni, do dziś tu znajdowane. O ich trudzie i poświęceniu nie wolno nam zapomnieć. Podobnie jak o ich bohaterskich następcach, żołnierzach Armii Krajowej, którzy stąd wychodzili na pomoc walczącej w powstaniu Warszawie. Dlatego raz jeszcze zapraszam wszystkich, a zwłaszcza młodzież, która spędza wakacje w Starachowicach do wzięcia udziału w tej ciekawej i wartościowej wyprawie – mówi prezydent Wojciech Bernatowicz.

Dębowa Góra to najwyższe wzniesienie Puszczy Iłżeckiej, o wysokości 273 m. n.p.m. Od stuleci mieszkańcy jej podnóży, składali dowody patriotyzmu w czasach próby. Z ich gościny i pomocy korzystali powstańcy styczniowi, żołnierze Września 1939 r., partyzanci z czasów II wojny światowej (m.in. legendarny oddział Antoniego Hedy „Szarego”), starając się rewanżować opieką i ochroną. Wielu z nich szukało schronienia również na Dębowej Górze. Tam spotkali się zmobilizowani na Akcję Burza, żołnierze iłżeckiego obwodu AK, noszącego kryptonim Baszta, którzy mieli zasilić wchodzący w skład II batalionu 3 pp Leg AK oddział „Szarego”. Pragnęli iść na pomoc walczącej w powstaniu Warszawie. Nie doszli. 23 sierpnia dowództwo Korpusu „Jodła”, podjęło decyzję o poniechaniu marszu i przejściu do realizacji Akcji Burza, na terenie ówczesnego województwa kieleckiego.

Dla uczczenia żołnierzy korpusu, starachowickie koło Towarzystwa Przyjaciół Lasu „Kotyzka” przy wsparciu i współpracy Lasów Państwowych oraz okolicznych samorządów, organizuje już po raz trzeci złaz turystyczny, który cieszy się coraz większym powodzeniem.

Na Dębową Górę dotrzeć można pieszo, rowerem lub konno, co mamy nadzieję ułatwi zamieszczona mapka okolic. Organizatorzy złazu pozostawiają uczestnikom pełną dowolność wyboru trasy.

W tym roku organizatorzy proponują uczestnikom złazu dwie trasy:

Trasa I

# Przystanek Kolejki Wąskotorowej w Lipiu-Żwiry-Dębowa Góra

Na odcinku Starachowice – Lipie bezpłatny przejazd kolejką wąskotorową w obie strony, bądź dojście do Lipia żółtym szlakiem turystycznym. Ze stacji kolejki w Lipiu można dotrzeć wyznaczonym na tę okoliczność szlakiem na Dębową Górę (ok 3 km). Wyjazd kolejki ze stacji Starachowice Wąskotorowe Wschodnie nastąpi o godz. 11.

Trasa II

# Henryk Szyb – Żwiry - Dębowa Góra

Na odcinku Starachowice- Henryk Szyb bezpłatny przejazd autobusem MZK linia 26 (odjazd z przystanku na Al. Armii Krajowej – Bistro / Margharita godz. 11.10). Następnie przejście wyznaczonym na tę okoliczność „Szlakiem Mogił” na Dębową Górę. (ok.3,5 km). UWAGA! Na tej trasie obowiązują zgłoszenia. Zgłoszeń prosimy dokonywać pod nr tel.: 041 273 82 06. Przejazd kolejką i autobusem dla uczestników złazu są bezpłatne.

Wyświetl większą mapę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto