Sprawdź termin ważności swojego dowodu osobistego

RO
Polskapresse
Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Kielce informuje i przypomina o obowiązku wymiany dowodu osobistego w razie upływu terminu ważności dowodu.

Jeśli Twój dowód osobisty został wydany w 2002 roku, to koniecznie sprawdź czy jest ważny. Dowody osobiste wydane w 2002 roku tracą ważność jeszcze w tym roku. Podobnie tracą ważność dowody osobiste wydane osobom niepełnoletnim, które o wydanie dowodu osobistego zgłosiły się w 2007 roku. Dowody osobiste są wydawane osobom pełnoletnim na okres 10 lat od daty wydania.

Natomiast dowody osobiste dla osób niepełnoletnich, które nie ukończyły 18 roku życia ważne są na 5 lat od daty wydania. Ponadto na czas nieoznaczony dowód osobisty zostanie wydany osobie, która ukończyła 65 rok życia, , o ile osoba ta zwróciła się o wydanie dowodu osobistego z takim terminem.

Termin ważności dowodu osobistego można sprawdzić samemu. Data, do kiedy dokument pozostaje ważny - jest określona na dowodzie osobistym (pod informacją o numerze dowodu osobistego na awersie w prawym dolnym rogu). Należy zawsze pamiętać o konieczności sprawdzenia terminu ważności dowodu osobistego.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego należy złożyć osobiście w Urzędzie Miasta Kielce ul. Szymanowskiego 6 (od poniedziałku do czwartku od 7.45 do 16.45, a w piątek od 7.45 do 15.15) na 30 dni przed dniem upływu terminu jego ważności. Wniosek o wydanie dowodu osobistego w imieniu osób, które nie posiadają pełnej zdolności do czynności prawnych składają rodzice, ustanowieni przez sąd opiekunowie lub kurator.

W przypadku, gdy osoba nie może złożyć wniosku o wydanie dowodu osobistego lub nie może osobiście odebrać dowodu osobistego w organie gminy - z powodu choroby, niepełnosprawności lub "innej niedającej się pokonać przeszkody" zawiadamia o tym organ gminy. W takiej sytuacji przyjęcie wniosku odbywa się w miejscu pobytu tej osoby, jeżeli pozwalają na to okoliczności, w jakich się ona znajduje.

Od 1 stycznia 2010 roku dowody osobiste wydawane są nieodpłatnie.

Nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa m.in. w kontaktach z urzędem. Taki dokument jest bezużyteczny w obrocie prawnym, ponieważ nie można się nim dłużej posługiwać. Nie załatwimy żadnych spraw w urzędzie, banku czy na poczcie w kwestiach wymagających weryfikacji tożsamości.

Regulacje prawne w zakresie wydawania dowodów osobistych:

1. ustawa z dnia 10 kwietnia 1974r.o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U.. z 2006r. Nr 139, poz. 993 ze zm.);
2. rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 lutego 2009 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich unieważniania, wymiany, zwrotu lub utraty (Dz. .U. z 2009 r. Nr 47, poz.384)

Dodatkowe informacje:
www.bip.kielce.eu oraz www.mswia.gov.pl

Źródło: UM w Kielcach

Polacy smakoszami czekolady

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie