SMOG w Kielcach? Ile wynosi PM10 i PM2.5 teraz (17.02.2020, 09:19)? Sprawdź stan zanieczyszczenia powietrza pyłami

Diana Tobor
Diana Tobor
Nie wychodź z domu bez sprawdzenia, czy w Kielcach jest smog pixabay.com
Czy dzisiaj (17.02.2020) jest smog w Kielcach? Zanim wyjdziesz z domu, upewnij się, jaki jest poziom stężenia szkodliwych pyłów PM10 i PM2.5 w powietrzu. Pamiętaj jednak, że dobry wynik pomiarów smogu w Kielcach nie musi utrzymywać się w najbliższych dniach. Wystarczy zmiana pogody, a stężenie pyłów PM10 i PM2.5 może się diametralne zmienić. Dlatego przed wyjściem zawsze upewnij się, czy jest teraz smog w Kielcach

Zanieczyszczenie powietrza w Kielcach. Mamy smog?

Stan jakości powietrza w Kielcach jest dobry 😃.
Jeśli masz psa, koniecznie zabierz go na długi spacer.

To, czy jest smog i jaka jest teraz jakość powietrza w Kielcach, ostatnio sprawdzałam o godz. 09:19. Uśrednione dla Kielc pomiary jakości powietrza wynosiły wtedy:

 • skażenie PM2.5: 88% normy (22 µg/m³). Zanieczyszczenie maleje.
 • skażenie PM10: 87% normy (35 µg/m³). Zanieczyszczenie maleje.

Polecamy na smog i nie tylko

W ostatnim tygodniu średnie dobowe odczyty zanieczyszczeń wyglądały następująco:

 • 17.02.2020

  • PM2.5: 18 µg/m³
  • PM10: 28 µg/m³
 • 16.02.2020

  • PM2.5: 27 µg/m³
  • PM10: 45 µg/m³
 • 15.02.2020

  • PM2.5: 43 µg/m³
  • PM10: 82 µg/m³
 • 14.02.2020

  • PM2.5: 35 µg/m³
  • PM10: 59 µg/m³
 • 13.02.2020

  • PM2.5: 20 µg/m³
  • PM10: 40 µg/m³
 • 12.02.2020

  • PM2.5: 7 µg/m³
  • PM10: 15 µg/m³
 • 11.02.2020

  • PM2.5: 7 µg/m³
  • PM10: 15 µg/m³
 • 10.02.2020

  • PM2.5: 12 µg/m³
  • PM10: 19 µg/m³

Polecamy na smog i nie tylko

Kiedy jest smog? Jakie są normy jakości powietrza w Polsce?

Normy określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z nimi:

 • Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.
 • Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Co to jest pył PM2.5?

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są nie większe od 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała go jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka w grupie zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia. Nawet krótkotrwała ekspozycja może być szkodliwa, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krwionośnego. Dodatkowo znane są dokuczliwe objawy występujące bezpośrednio w wyniku kontaktu ze skażonym powietrzem, jak: kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii.

Co to jest pył PM10?

PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jak sprawdzamy, czy jest SMOG?

Aby zweryfikować bieżącą jakość powietrza, korzystamy z otwartych danych dostarczanych przez system LuftDaten. Dane pochodzące z czujników znajdujących się w rejonie, dla którego przygotowujemy raport, uśredniamy w przedziale ostatnich 15 minut i publikujemy w przystępnej formie. Dla uproszczenia za górną normę PM2.5 przyjęliśmy 25µg/m³, dla PM10 40µg/m³.

Smog w liczbach

 • Z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w 2016 r. smog spowodował śmierć 19 tys. mieszkańców Polski.
 • Polskie miasta co roku na działania związane z ochroną środowiska wydają coraz więcej pieniędzy. 12 metropolii przeznacza na ten cel ponad 2,5 mld zł.
 • Szacuje się, że w Polsce 52% smogu bierze się z tak zwanej niskiej emisji, czyli spalania w domowych kotłach i piecach o złych parametrach emisji.
 • Niechlubny rekord SMOGU w Polsce należy do Rybnika. Tam zanieczyszczenie powietrza wynosiło w styczniu 2017 roku 3 126% normy.

Polecamy na smog i nie tylko

Dwa lata w kolejce do lekarza

Wideo

Materiał oryginalny: SMOG w Kielcach? Ile wynosi PM10 i PM2.5 teraz (17.02.2020, 09:19)? Sprawdź stan zanieczyszczenia powietrza pyłami - Kielce Nasze Miasto

Komentarze 50

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

sprowadzaja syfiasty wegiel z Dombasu a potem uroczyscie walcza ze smogiem ...

G
Gość

nie bylem dzisiaj na dworze wiec moja wiedza na temat smogu jest zadna

G
Gość
26 stycznia, 08:39, Kielczanin:

Ludzie wykończymy się . Chciałbym żyć długo i szczęśliwie . Zdaje sobie sprawę ,ze większość w tym mieście przy zarobkach 2tys -3tys na rękę ma serdecznie dość swojego życia i ma gdzieś czym pali ,co je i czym jeździ. Opamiętajcie się !

To przestań kupowac jedzenie po marketach bo długo nie pożyjesz...

C
Chęcinianin

W Kielcach SMOG? to proszę przyjechać do CHĘCIN , miasta turystyki świętokrzyskiej, to zobaczycie jak wygląda komora gazowa!!!

Tu się pali czym się chce i nikt nie reaguje.

K
Kielczanin
9 stycznia, 18:34, Gość:

A ja powiem tak... jedna część to manipulanci którzy wymyślili ze na tym niby SMOGU można zrobić fortunę inni to ciemnota ktora dała się zmanipulować. A jak naprawde wyglada sytuacja w europie i na świecie każdy moze sobie sprawdzić na stronie https://www.windy.com wystarczy wejść w zakładkę jakość powietrza i przekonać się jak to naprawde wygląda. Pyły przenoszą się razem z prądami powietrza i tak jak z afryki czasem dochodzą pyły nad polskę tak przeważnie w Polsce wieje wiatr zachodni i to nasze powietrze uzależnione jest od jakości powietrza na zachodzie europy. W ostatnim czasie bardzo dobrze widać tam wędrujace pyły znad płonącej Afryki które dochodza do Ameryki południowej, to samo nad Australią.

11 stycznia, 20:09, Gość:

100/100.

Coś w tym jest ! Na Zachodzie Europy jak w Afryce i /lub na Bliskim Wschodzie . Kto podróżuje ,ten wie

K
Kielczanin

Ludzie wykończymy się . Chciałbym żyć długo i szczęśliwie . Zdaje sobie sprawę ,ze większość w tym mieście przy zarobkach 2tys -3tys na rękę ma serdecznie dość swojego życia i ma gdzieś czym pali ,co je i czym jeździ. Opamiętajcie się !

G
Gość

A tu stężenie CO2...za jakiś czas to wszystko nadejdzie nad Polskę bo jakby ktoś nie wiedział przeważnie wieje z zachodu

https://www.windy.com/pl/-Pokaż-dodaj-więcej-warstw/overlays?cosc,50.896,20.604,5

G
Gość

https://www.windy.com/pl/-PM2-5-pm2p5?camsEu,pm2p5,50.896,20.604,5 zajrzyjcie tu a zobaczycie sami jak to wygląda naprawdę w europie...

a
aaaa

smog powoduje raka, a żarcie, które ładujecie do koszyków, nie powoduje. Jak większość kraju będzie na gazie, sadzę że ceny wzrosną diametralnie, a ludzie i tak będą umierać, ziemia syf, pestycydy nawozy sama chemia, ale to smog was zabija. Ja myślę tak jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. Pamiętam jak w latach 90 tych wmawiano, że masło to trucizna a margaryna do smarowania, wręcz afrodyzjak, a dziś bajer się zmienił

G
Gostek

Przypominam, że norma pyłu PM2,5 od stycznia 2020 r. wynosi 20, a nie 25. W związku z tym przekroczenie jest większe niż podano.

D
Dyrektorowa

Proszę Państwa jestem zaniepokojona. Od samego rana czuć szczynami.

G
Gość

Ludzie myślcie... Czy 30 lat temu ktoś myślał o zakazie palenia węglem?? Czy nie jeździły auta - trupy diesle kopcące aż strach? To co się zmieniło że teraz mamy tak straszny smog? Moze te nowoczesne piece sprzed dekady wcale nie były takie nowoczesne? Sterowanie procesem spalania przy pomocy ograniczenia dopływu powietrza- brawo... A te super auta też nie są takie super? Gdy DPF dopala to wszelkie normy przekraczone są do 1000razy...

G
Gość
22 listopada 2019, 19:59, od:

Komin na Herbach kopci coraz mocniej . Teraz " dotlenia" ul.Kruszelnickiego i G[wulgaryzm]wkę .

To już G.ruch.awka. też jest zakazana ? 😁

T
Tutejszy

Ludzie - aż tak głupiejecie z dnia na dzień ?

G
Gość
13 listopada, 07:48, Gość:

Na miłość boską czy ktoś w końcu zrobi interwencję na Baranówku przecież tam jest komora gazowa !!! Nie wspomnę o skur...nu palącym śmieci za domem na podwórku przy ul. Rajtarskiej !!!

20 grudnia 2019, 20:49, Kazik:

Racja! I to są tereny rekreacyjne.... Gdzie są Radni miejscy?!

Racja - gdzie jest pani radna Wojda ?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3