reklama

SMOG Kielce 14.11.2019. Aktualny poziom PM10 i PM2.5. Sprawdź, jakie w Kielcach jest teraz powietrze

Diana Tobor
Diana Tobor
Zaktualizowano 
Czy w Kielcach jest smog? Przekonaj się Mariusz Kapala
Sprawdź stan powietrza w Kielcach 14.11.2019. Dowiedz się, czy powietrze w Kielcach jest teraz czyste. Sprawdź, ile pyłów PM2.5 i PM10 było w powietrzu Kielc 14.11.2019 o godzinie 19:24. W tej chwili przebywanie na zewnątrz nie wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem.

Smog w Kielcach. Czy dzisiaj (14.11.2019) jest bezpiecznie?

Normy są przekroczone, jakość powietrza jest umiarkowana. 😐
Dłuższy spacer nie jest wskazany, postaraj się unikać długiego przebywania na zewnątrz.

Sprawdzałam dzisiaj, czy jest smog w Kielcach. Było to o godz. 19:24. Zobacz, jakie sa uśrednione wskaźniki stężenia zanieczyszczeń powietrza w Kielcach 14.11.2019:

 • skażenie PM2.5: 184% normy (46 µg/m³). Zanieczyszczenie maleje.
 • skażenie PM10: 177% normy (71 µg/m³). Zanieczyszczenie maleje.

Polecamy na smog i nie tylko

W ostatnim tygodniu średnie dobowe odczyty zanieczyszczeń wyglądały następująco:

 • 14.11.2019

  • PM2.5: 26 µg/m³
  • PM10: 40 µg/m³
 • 13.11.2019

  • PM2.5: 26 µg/m³
  • PM10: 40 µg/m³
 • 12.11.2019

  • PM2.5: 25 µg/m³
  • PM10: 39 µg/m³
 • 11.11.2019

  • PM2.5: 43 µg/m³
  • PM10: 71 µg/m³
 • 10.11.2019

  • PM2.5: 27 µg/m³
  • PM10: 42 µg/m³
 • 09.11.2019

  • PM2.5: 41 µg/m³
  • PM10: 66 µg/m³
 • 08.11.2019

  • PM2.5: 32 µg/m³
  • PM10: 62 µg/m³
 • 07.11.2019

  • PM2.5: 50 µg/m³
  • PM10: 100 µg/m³

Polecamy na smog i nie tylko

Kiedy jest smog? Jakie są normy jakości powietrza w Polsce?

Normy określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z nimi:

 • Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.
 • Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Co to jest pył PM2.5?

PM2.5 to pył, którego cząsteczki są nie większe od 2,5μm. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opisała go jako najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka w grupie zanieczyszczeń atmosferycznych. Jego szkodliwość wynika między innymi z tego, że jego cząsteczki są na tyle małe, że mogą przenikać przez pęcherzyki płucne do krwiobiegu. Udowodniono, że ciągłe oddychanie zanieczyszczonym pyłem PM2.5 powietrzem skraca średnią długość życia. Nawet krótkotrwała ekspozycja może być szkodliwa, zwiększając ryzyko chorób układu oddechowego i krwionośnego. Dodatkowo znane są dokuczliwe objawy występujące bezpośrednio w wyniku kontaktu ze skażonym powietrzem, jak: kaszel, nasilenie astmy, uczucie duszności. Oddychanie powietrzem skażonym pyłem PM2.5 zwiększa też ryzyko zawału i arytmii.

Co to jest pył PM10?

PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jak sprawdzamy, czy jest SMOG?

Aby zweryfikować bieżącą jakość powietrza, korzystamy z otwartych danych dostarczanych przez system LuftDaten. Dane pochodzące z czujników znajdujących się w rejonie, dla którego przygotowujemy raport, uśredniamy w przedziale ostatnich 15 minut i publikujemy w przystępnej formie. Dla uproszczenia za górną normę PM2.5 przyjęliśmy 25µg/m³, dla PM10 40µg/m³.

Smog w liczbach

 • Z raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii wynika, że w 2016 r. smog spowodował śmierć 19 tys. mieszkańców Polski.
 • Polskie miasta co roku na działania związane z ochroną środowiska wydają coraz więcej pieniędzy. 12 metropolii przeznacza na ten cel ponad 2,5 mld zł.
 • Szacuje się, że w Polsce 52% smogu bierze się z tak zwanej niskiej emisji, czyli spalania w domowych kotłach i piecach o złych parametrach emisji.
 • Niechlubny rekord SMOGU w Polsce należy do Rybnika. Tam zanieczyszczenie powietrza wynosiło w styczniu 2017 roku 3 126% normy.

Polecamy na smog i nie tylko

Profesor Jacek Jassem: Czy istnieje dieta antynowotworowa?

Wideo

Materiał oryginalny: SMOG Kielce 14.11.2019. Aktualny poziom PM10 i PM2.5. Sprawdź, jakie w Kielcach jest teraz powietrze - Kielce Nasze Miasto

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Tak te dziady lesne z Malikowa nigdy nie widzialy normalnego kotla .

Zeby tu gazu nie bylo. Toz ludzie maja gaz kilkadziesiat km od miast gdzie indziej.

Kielce to nadal Polska B chyba.

Co z tym Malikowem ano mieszkam tu ale ludziki to nie wiem czy slyszeli co to ekologia im wszystko jedno co beda jesc co wdychac a i pic te ladne kolorowe napoje sobie nie odmowia.

Stanowcze NIE dla lesnych dziadow z Malikowa.

G
Gość

Na miłość boską czy ktoś w końcu zrobi interwencję na Baranówku przecież tam jest komora gazowa !!! Nie wspomnę o skur...nu palącym śmieci za domem na podwórku przy ul. Rajtarskiej !!!

G
Gość

nie rozumiem czy tak trudno odpowiednim służbą zobaczyć i odpowiednio ukarać właściciela posesji dymiącego na całe Kielce przecież widać czarny dym na kilometr ale prościej jest chyba dużo mówić i pisać niż zrobić .Lament nic tu nie zmieni tylko wysokie kary.

Teresa

G
Gość

Tutaj można sprawdzać czy jest smog https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.greggy.smogkielce

q
qq
28 października, 21:02, Rtv:

1. Zakaz palenia w obrębie Kielc paliwami stałymi. 2. Miasto zamknięte dla silników diesla czyli zakaz parkowania. 3. zaostrzenie kar za palenie śmieciami 10000 zł grzywny. 4. Mandaty za włączony silnik na postoju po tysiaku. 5. dopłaty do dolarów. 6. rozwój sieci gazowniczej. 7. dopłaty do hybryd dopłaty do elektryków nawet używanych. Darmowe parkingi dla samochodów niskoemisyjnych. 8. oddaj dowód dostań bilet mpk. 9. Rozwój transportu miejskiego dopłaty do biletów. 10. zainstaluj aplikację jeździj rowerem zapłacisz mniejszy podatek. 11. drony antysmogowe nad miastem. 12. smogowozy na ulicę.

proszę jeszcze drony anal plugi monitorujące wydalanie metanu z tyłka i stosowne opłaty.

R
Rtv

1. Zakaz palenia w obrębie Kielc paliwami stałymi. 2. Miasto zamknięte dla silników diesla czyli zakaz parkowania. 3. zaostrzenie kar za palenie śmieciami 10000 zł grzywny. 4. Mandaty za włączony silnik na postoju po tysiaku. 5. dopłaty do dolarów. 6. rozwój sieci gazowniczej. 7. dopłaty do hybryd dopłaty do elektryków nawet używanych. Darmowe parkingi dla samochodów niskoemisyjnych. 8. oddaj dowód dostań bilet mpk. 9. Rozwój transportu miejskiego dopłaty do biletów. 10. zainstaluj aplikację jeździj rowerem zapłacisz mniejszy podatek. 11. drony antysmogowe nad miastem. 12. smogowozy na ulicę.

M
M.Brych

Czy ktoś zastanawiał się dlaczego UE nie chce finansować urządzeń węglowych ? Może chodzi o osłabienie silnego lobby, które

zaćmiło umysły radnych gotowych wydać nasze pieniądze za kolorowe lampki na piecu weglowym. Może skuteczniejszym działaniem byłaby likwidacja złego paliwa węglowego, może należy sądzić drzewa które potrafią absorbować znaczne ilości zanieczyszczeń stałych i chemicznych, odbetonowanie miasta aby wyeliminować pył cementowy, może należy udrażniać komunikację aby w korkach nie stały pojazdy ziejąc spalinami, czyni da się skrócić czsu przejazdu koleją do Warszawy lub Krakowa. Zatrważa niekompetencja niektórych radnych.

c
czaja

Aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza, czyli smogu znajdziesz na stronie https://szpek.pl/

O
Obywaltel
14 kwietnia, 13:26, Gość:

Myślę że całodzienne opary z 5000 samochodów nie dorównają temu co w 1 minutę wylatuje codziennie z komina mojego sąsiada. Zapraszam wieczorem do Cedzyny żeby zobaczyć co to znaczy zanieczyszczone powietrze. Tutaj ludzie kupują piece patrząc jak dużo plastiku, mebli, opon oraz syfu po kołdrach z Leszczyn wejdzie na raz.

Trzeba wprowadzić zakaz palenia drewnem i węglem jak zrobili to w Krakowie. Innego wyjścia nie ma.

G
Gość

Złomy stoją w pasie drogowym, na drodze, chodniku i zatruwają mieszkańców. Tak jest np. na ulicy Dewońskiej w Kielcach.

A
Anna

Trzeba zmierzyc na Podkarczowce tu sie nie da okna otworzyc.Dym jakby ciagle ktos cos

spalal. Miernik byl tylko miesiac.

G
Gość

9 sierpnia był taki smrød wieczorem,źe po raz pierwszy od zakończenia sezonu grzewczego włäczliśmy oczyszczacz powietrza w mieszkaniu i trzeba było zamknąć okna Co to ma wspølnego z jakością opału.Przecieź nikt się nie dogrzewał.Śmierdziało palonym plastikiem. Okolica Psich Górek

G
Gosia

Polecam dobre kotły https://www.youtube.com/watch?v=8N2UD59g57Y coś zróbmy aby powietrze było czyste !!!

b
baca

Przy autach niskoemisyjnych taki problem jest znacznie mniejszy, dlatego dopłaty nie tylko dla elektryków ale i hybryd powinny być lub zwolnienie z podatku, sam nad zakupem c-hr myśle

G
Gość

Co dziesiąty dom podgrzewa wodę przez spalanie śmieci (butelki po szamponach itp.) Są to często starsi ludzie im już nic nie zaszkodzi. Solar ogrzewanie, panie a po co.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3