Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sinusoida Pawła Pierścińskiego nadal inspiruje. Do dzisiaj szukają tego miejsca [ZDJĘCIA]

Lidia Cichocka
Słynna Sinusoida Pawła Pierścińskiego
Słynna Sinusoida Pawła Pierścińskiego
Fotografika mistrza Pawła Pierścińskiego do dzisiaj fascynuje i inspiruje. Przypomnieć ją pragnie, inny kielecki fotografik, Jerzy Piątek, planując wystawę poświęconą słynnej Sinusoidzie.

- Sam jestem przykładem fascynacji miejscem, które pierwszy zauważył Paweł Pierściński. Tak jak inni koledzy jeździłem by je fotografować. I to różnych porach roku. Udało mi się odnaleźć gospodarza, do którego należy fotografowana ziemia i porozmawiać z nim o tym, czy wie, że jego pole jest tak znane. Dla rolnika jednak większe znaczenie ma fakt, że można na nimi posadzić ziemniaki niż walory estetyczne.

Jerzy Piątek jest także właścicielem wglądówek ze zdjęciami słynnej Sinusoidy Pawła Pierścińskiego. - Otrzymałem je od Pawła, bo on wiedział, że ten temat mnie fascynuje, że go nie zostawię. Kilka lat minęło od jego śmierci i najwyższa pora wywiązać się z tego zobowiązania - chcę zorganizować wystawę poświęconą Sinusoidzie. Przypomnieć te legendarne zdjęcia Pawła Pierścińskiego. 24 fotografie, które posiadam powstawały w ciągu dwóch lat, Paweł jeździł tam, nad Lubrzankę, dokumentując zmiany zachodzące pod wpływem pór roku i światła. Chcę pokazać fotografie zainspirowane tymi pracami: swoje i kolegów, którzy tropem Pawła podążyliśmy. Zdjęcia są czarno-białe i kolorowe, Wiesław Turno wykonał odbitki w rzadkiej dzisiaj technice gumy.

Łatwo zauważyć, że Sinusoida inspirowała nie tylko zawodowców, ale i amatorów. - Któregoś dnia spotkałem tam byłego burmistrza Bodzentyna, Marka Kraka, który też przyjeżdżał tam z aparatem – dodaje Piątek. - Wiele osób do dzisiaj szuka tego miejsca, ale dostrzeżenie charakterystycznego kształtu jest coraz trudniejsze. Z bardzo prozaicznego powodu: pagórki zarastają krzewami i te czytelne przed laty linie znikają w zieleni. Tak naprawdę z tych z krajobrazów, które fotografowano w Kieleckiej Szkole Krajobrazu w stanie niezmienionym przetrwały dwa: widok z grodziska w Stradowie i okolice Wzdołu Rządowego. Reszta, niestety, jest nie do poznania. Tym bardziej chcę wystawą przypomnieć prace Pawła. Przecież wtedy wiele osób patrzyło na to miejsce, ale tylko Paweł je sfotografował i ten obraz zafascynował ludzi. Ich właśnie zapraszam do kontaktu i pokazania jak oni patrzą na Sinusoidę. To może być bardzo ciekawe.

Kim był Paweł Pierściński?
Paweł Pierściński - kielczanin, słynny fotograf, publicysta, krytyk i teoretyk fotografii, działacz społeczny. Był twórcą kierunku artystycznego pod nazwą Kielecka Szkoła Krajobrazu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 1964 roku. Zmarł w maju 2017 roku.

Sinusoida
Zdjęcie, za które w 1962 roku Paweł Pierściński otrzymał nagrodę na VIII Europejskiej Wystawie Fotografii w Lund w Szwecji. Pokazał na nim krajobraz podkieleckich Mąchocic - Scholasterii, układający się w przedziwny geometryczny kształt sinusoidy. To był początek Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Kanonu estetycznego realizowanego przez kieleckich fotografików. Na ich zdjęciach, niczym na sztychach starych mistrzów, czarno-biały krajobraz, uchwycony między cieniem a światłem przypominał figury na szachownicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto