Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są już pierwsze ogródki gastronomiczne na Rynku w Kielcach. W tym sezonie mają wyglądać inaczej

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 16 lat
Na kieleckim Rynku pojawił się już pierwszy ogródek gastronomiczny, ale jeszcze nie jest czynny. W tym sezonie będą wyglądać inaczej, restauratorzy muszą spełnić nowe,wyższe wymagania.

Są już pierwsze ogródki gastronomiczne na Rynku w Kielcach. W tym sezonie mają wyglądać inaczej

Nowe standardy, które muszą spełnić ogródki gastronomiczne wprowadził prezydent Kielc rozporządzeniem z 22 grudnia 2022 roku. Restauratorzy czują się zaskoczeni i kwestionują nowe wymagania, ale mimo tego liczba wniosków o wydanie zgody na zajęcie terenu pod ogródek jest taka sama jak w ubiegłym sezonie.

Mimo nowych wymagań liczba wniosków o uruchomienie ogródków w centrum miasta nie spała. Muszą oni otrzymać decyzję lokalizacyjną a potem zgodę na zajęcie pasa drogowego. Ta dwa dokumentny pozwalają na uruchomienie ogródka.

- Do piątku, 22 kwietnia Miejski Zarząd Dróg wydał 45 decyzji lokalizacyjnych dla sezonowych ogródków restauracyjnych oraz 18 decyzji na zajęcie pasa drogowego (dane nie dotyczą płyty Rynku) – informuje Jarosław Skrzydło, rzecznik prasowy Miejskiego Zarząd Dróg w Kiecach. - Restauratorzy występowali z wnioskami o utworzenie ogródka na ulicach: Rynek (pierzeje), Kapitulna, Bodzentyńska, Leonarda, Planty, Piotrkowska, Sienkiewicza, Staszica, Paderewskiego, Orla. Są to te same lokalizacje co w latach ubiegłych.

W tym sezonie ogródki nie mogą być ogrodzone tradycyjnymi parkanami. Będę one dopuszczone tylko w miejscach, gdzie graniczą z ulicami, na których odbywa się ruch samochodowy. W innych miejscach, jeśli właściciel chce postawić ogrodzenie, to może użyć do tego drewnianych donic, wypełnionych naturalnymi roślinami. Ale nie mogą to być iglaki, rośliny z kłującymi częściami czy łatwo rozsiewające się. Nie mogą one powodować dyskomfortu u gości. Nie będzie również zgody na sztuczną trawę.

Zmiany dotyczą także mebli, mają być eleganckie, kawiarniane i w stonowanej kolorystyce. Nie mogą to być stołki barowe, leżaki czy skrzynki po jabłkach. Parasole powinny być składana z napisami tylko na obrzeżach.

Ogródki mają być wolne od muzyki i wydarzeń transmitowanych na telebimach, dopuszczone będą tylko we wnętrz lokalu.

- Po otrzymaniu zgody na zajęcie pas drogowego restaurator może otworzyć ogródek. Ogródek powinien być zaaranżowany i użytkowany zgodnie  z nowymi wytycznymi ujętymi w zarządzeniu prezydenta, co będzie kontrolowane – dodaje rzecznik.

Zwykle ogródki są otwierane na długi weekend majowy.

Restauratorzy zapłacą za zajęcie terenu pod ogródek, tyle co przed pandemią, czyli złotówkę za metr kwadratowy za dobę. W ubiegłym sezonie stawka wynosiła tylko grosz.

Większość ogródków tradycyjnie ruszy w długi weekend majowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto