Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa kontrowersyjnego Ogrodu Wolności w Kielcach. W zielony skwer zmieni się teren między ruchliwymi jezdniami w centrum miasta

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 16 lat
Szpaler dwumetrowych drzew i mnóstwo innej roślinności, alejki, ławki, oświetlenie czy nowe dojście do dawnej synagogi, tak zmieni się zielony teren między jezdniami alei IX Wieków w Kielcach. Prace przy Ogrodzie Wolności już się rozpoczęły, a efekty zobaczymy wiosną 2024 roku.

Przebudowa zieleni między jezdniami alei IX Wieków Kielc

W ramach inwestycji zostanie nasadzona nowa roślinność, pojawią się wysokie drzewa, żywopłoty, trawy ozdobne, zostaną zaaranżowane ścieżki z nawierzchnią wodoprzepuszczalną. Zmieni się ukształtowanie terenu.

- Prace zaczęły się od przesadzania części istniejącej zieleni. Trafi ona między innymi na ulice Kościuszki, Strycharską koło Urzędu Miasta, na teren przy Szkole Podstawowej numer 2 i Zespołu Szkół Numer 2 przy Jagiellońskiej. Przesadzone zostaną między innymi berberysy, hortensje, magnolie, niektóre różne. Rośliny, które zostaną tu są zabezpieczane na czas prac oraz przycinane – informuje Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

Zobacz zdjęcia z rozpoczęcia prac przy Ogrodzie Wolności w Kielcach

Nowe nasadzenia w Ogrodzie Wolności w Kielcach

W Ogrodzie Wolności będzie posadzonych będzie ponad dwa tysiące nowych roślin. Pojawi się 25 drzew (jesiony, świdośliwy, gliedyczje, jarząby), ponad 1200 krzewów liściastych (trzmieliny, śnieguliczki, perovskie, tawuły, buki), blisko 60 krzewów iglastych (kosodrzewiny) i ponad tysiąc bylin i traw.

Na terenie Ogrodu Wolności powstaną także alejki spacerowe, które zostaną oświetlone, podświetlone będą także rośliny. Pojawią się elementy małej architektury jak ławki, kosze, stojaki rowerowe, słupy wejściowe.

- Zaprojektowane jest nowe wejście na ten teren, od skrzyżowania alei IX Wieków Kielc, Nowego Światu i Pelca powstanie alejka, która będzie prowadziła aż do budynku dawnej synagogi – dodaje rzecznik. - Dojście od strony północnej, od skrzyżowania z ulicą Warszawską, które teraz funkcjonuje pozostanie.

Przed hałasem z alei IX Wieków Kielc ochroni naturalny ekran z iglaków?

Przebudowa tego terenu to jedna z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji w Kielcach w ostatnich latach. Przeciwnicy twierdzą, że nie da się wypoczywać w parku zlokalizowanym między ruchliwymi jedniami, w hałasie i spalinach a zwolennicy przypominają, że powrót zieleni do centrum miast to najnowszy światowy trend.

Rzecznik zapewnia, że w Ogrodzie Wolności pomyślano o ochronie przed hałasem i spalinami.

- Teren po obu stronach jezdni zostanie obsadzony dwumetrowymi iglakami, które po rozrośnięciu się utworzą naturalny ekran chroniący przed hałasem i spalinami – informuje rzecznik.

Ogród przy alei IX Wieków Kielc z kilkoma funkcjami

Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc dodaje, że Ogród Wolności będzie pełnił kilka funkcji.

- Zależy nam, aby utworzyć funkcjonalne, bezpieczne dojście do dawnej synagogi, liczymy, że niebawem budynek uda się wyremontować i zagospodarować - dodaje. - Druga funkcja to wypoczynkowa. Będzie tu można posiedzieć wśród zieleni, poczytać książkę czy posłuchać muzyki w słuchawkach. Planujemy także funkcję edukacyjną, takie elementy pojawią się w kolejnych etapach prac.

Ogród Wolności to jeden z projektów zielonej rewitalizacji śródmieścia Kielc. Pozostałe trzy to zazielenienie Rynku, przebudowa ulicy Bodzentyńskiej i placu świętego Wojciecha oraz przebudowa skweru imienia Ireny Sendlerowej przy ulicy Paderewskiego.

Wszystkie cztery inwestycje mają być gotowe wiosną 2024 roku.

Zobacz zdjęcia z rozpoczęcia prac przy Ogrodzie Wolności w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto