Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się nabór do Budżetu Obywatelskiego Kielc

Agata Kowalczyk
Anna Bilska
Od poniedziałku 22 lutego można składać projekty do Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok. Nabór wniosków potrwa do 7 marca.

Regulamin Budżetu Obywatelskiego na 2017 roku została nieco zmieniono w porównaniu do ubiegłych lat.
Projekty muszą mieć charakter ogólnomiejski. Zgłaszane inwestycje mają być dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla ograniczonej grupy. Nie mogą to być szatnie i łazienki w szkole, czy place zabaw zamknięte na terenie przedszkola. Ale nie ma przeszkód, aby wybudować w ramach Budżetu Obywatelskiego boisko szkolne, jeśli będzie ono dostępne dla wszystkich w określonych godzinach.

Pod wnioskiem powinno się podpisać co najmniej 15 osób, które ukończyły 16 lat, a jedna z nich ma być wskazana jako lider do kontaktów.

Zmieniła się maksymalna wartość zgłaszanych projektów, podniesiono ją. Małe wnioski nie będą mogły przekroczyć 150 tysięcy złotych, do tej pory było to 100 tysięcy złotych. W sumie na te zadania miasto przeznaczy 1,5 miliona złotych, czyli o pół miliona złotych więcej. Bez zmian pozostaje łączna kwota do podziału i wynosi ona 5 milionów złotych.

Od tego roku autorzy wniosku mogą wprowadzać w nim zmiany czy poprawiać błędy już po jego złożeniu. Wcześniej nie było takiej możliwości, więc wnioski odrzucano nawet z powodu błahych pomyłek.
Zgłaszane inwestycje mogą być realizowane na gruncie miejskim, należącym do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Jeśli teren nie należy do miasta, to wnioskodawca musi przedstawić zgodę jego właściciela na inwestycję, jak i jego zobowiązanie do utrzymywania powstałej infrastruktury.

Propozycje inwestycji trzeba złożyć na formularzu pobranym ze strony internetowej Urzędu Miasta lub wziętym w jednej z siedzib magistratu, przy Rynku, ulicach Strycharskiej 6 lub Szymanowskiego 6. Wypełnione wnioski można wysłać przez internet, przynieść osobiście do ratusza lub wysłać pocztą pod adres Urząd Miasta, Rynek 1 z dopiskiem „Budżet Obywatelski”.

Po raz pierwszy w internecie będą publikowane całe projekty, a nie tylko nazwy, jak było do tej pory. To ważne dla osób głosujących, ponieważ mogą zapoznać się ze szczegółami przedsięwzięcia.

Bez zmian pozostaną zasady głosowania. Dalej będzie można głosować raz, ale na dowolną liczbę projektów. Jeśli na przykład mieszkaniec podpisze się na liście za danym przedsięwzięciem, bo ktoś go o to poprosi na ulicy to nie może już oddać głosu na żaden inny projekt.

Ważne terminy
* Nabór wniosków od 22 lutego do 7 marca
* Publikacja listy zgłoszonych zadań do 18 marca .
* Weryfikacja zadań przez Komisję, konsultacje z wnioskodawcami oraz poprawa ewentualnych błędów do 18 maja
* Publikacja listy zadań dopuszczonych do głosowania i listy zadań odrzuconych nastąpi do 20 maja
* Głosowanie zostanie przeprowadzone od 21 maja do 5 czerwca
* Ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 20 czerwca 2016 roku.
* Głosować można będzie przez internet oraz w tradycyjny sposób wysyłając pocztą list, czy wrzucając go do urn ustawionych w kieleckim ratuszu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto