Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rośnie liczba pasażerów w aubusach w Kielcach. Czy wzrośnie też cena biletu?

Redakcja
Po kilku latach spadków, w 2019 roku wzrosła liczba pasażerów komunikacji miejskiej w Kielcach. Autobusy przewiozły o 1,5 milionów osób więcej niż rok wcześniej.

Od 2010 liczmy liczbę pasażerów używając specjalnego algorytmu. Od tego czasu do 2014 rosła liczba osób korzystających z autobusów. W 2014 roku wyniosła 36 milionów , w 2017 roku 34,5 miliona a 2018- 34,4 miliona. W 2019 roku, po kilku latach spadku wzrosła liczba pasażerów o 1,5 miliona, w tym o pół miliona korzystających z biletów – poinformowała na Komisji Gospodarki Komunalnej, Barbara Damian, dyrektorka Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Wzrost liczy pasażerów tłumaczy wprowadzeniem dwóch etapów remarszrutyzacji w 2019 roku. Kilka linii zlikwidowano, innych zmieniono trasy i zwiększono częstotliwość kursowania. - Mieszkańcom podobają się te zmiany, wiemy, bo dostajemy wiele telefonów – dodała.

Najbardziej wzrosła sprzedaż biletów ulgowych, sieciowych obowiązujących przez trzy miesiąca, w których jednorazowy przejazd jest najtańszy. Natomiast spadła liczba biletów jednorazowych, papierowych.

W minionym roku utrzymanie komunikacji miejskiej kosztowało 83 miliony złotych, z tego wpływy ze sprzedaży biletów dały 33 miliony złotych, 7 milionów złotych zapłaciły gminy za kursy na ich terenie, aż 43 miliony złotych musiał dopłacić z naszych podatków Urząd Miasta.

Ten rok może być mniej udany, a od lutego mogą się zacząć redukcje kursowania autobusów. To zależy od tego, czy radni zgodzą się na podwyżkę cen biletów autobusowych. Na czwartkowej sesji po raz czwarty prezydent Kielc będzie wnosił o zamianę stawek, bilet jednorazowy miałby kosztować 3,40 złotego i obowiązywałby przez 40 minut.

W grudniu radni nie zgodzili się na podwyżkę, więc w budżecie miasta na 2020 rok ograniczono koszty funkcjonowania komunikacji redukując wozokilometry o 500 tysięcy. - Tyle wozokilometrów jest wykonywanych przez 2 tygodnie, czyli zabraknie nam pieniędzy na funkcjonowanie komunikacji po 15 grudnia. Chcemy tego unikąć, więc od lutego będziemy ciąć wozokilometry o 50 tysięcy miesięczne, to będzie mniej odczuwalne przez pasażerów. Linie, które kursowały co 10 minut będą co 15 minut, mniej będzie kursów w ferie i w wakacje – tłumaczy.

Te ostrzeżenia nie przekonały radnych i Komisja Finansów Publicznych negatywnie zaopiniowała zmianę cen biletów.

POLECAMY:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto