Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Repatrianci z Kazachstanu zamieszkali w Kielcach. Od 15 listopada są pełnoprawnymi Polakami, wojewoda wręczył im obywatelstwo. Zobacz film

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Wideo
od 16 lat
Rodzina Sokolovskich z Kazachstanu, która zamieszkała w Kielcach otrzymała z rąk wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza potwierdzenie nadania obywatelstwa polskiego. Uroczystość odbyła się w ich domu, we wtorek15 listopada.

Repatrianci z Kazachstanu otrzymali obywatelstwo polskie

- Witaj oficjalnie Polaku – powiedział wojewoda do 18 - letniego Olima Sokolovskiego wręczając mu potwierdzenie polskiego obywatelstwa.

Dokument otrzymała także go mama Olima Tatiana oraz dziadkowie Tatiana i Nokolay. Rodzina zabrała z Kazachstanu także kotka.

Rodzina Sokolovskich przyleciała do Polski 20 października. Wówczas wysiadając z samolotu w Warszawie nabyli polskie obywatelstwo na podstawie wiz repatriacyjnych. We wtorek otrzymali oficjalne potwierdzenie polskiego obywatelstwa.

Sokolovscy czekali 4 lata na ten dzień, tyle czasu zajęło formalne przygotowanie do przeprowadzki do ojczyzny przodków.

- Tak naprawdę trwało to znacznie dłużej, zanim mogli wrócić do Polski, ponieważ począwszy od deportacji i wywózek do Kazachstanu minął cały wiek. I dopiero następne pokolenie mogło wrócić do Polski. Cieszę się, że do tego doszło. W województwie mamy już kilkanaście rodzin repatriantów. Nie sztuka zaprosić wszystkich do powrotu do kraju. My robimy to w sposób odpowiedzialny. Najpierw zapewniamy dach nad głową i dopiero zapraszamy. Problem jest z pracą dla nich – dodał.

Rodzina zamieszkała na Białogonie w Kielcach, gdzie otrzymała mieszkanie od miasta. Dzięki dotacji z budżetu państwa w wysokości ponad 216 tysięcy złotych udało się wyremontować oraz wyposażyć lokal.

Sokolovscy to potomkowie Polaków wywiezionych do Kazachstanu. Jako pierwszy przyjechał do Polski Olim, prawnuk zesłańców. Jesienią 2020 roku zamieszkał w Warszawie, gdzie zaczął chodzić do szkoły. Jego mama walczyła o możliwość powrotu całej rodziny do ojczyzny dziadków. Kiedy pandemia uniemożliwiła powrót chłopca na święta do domu zwróciła się do wójta Krasocina, Ireneusza Gliścińskiego, gdzie mieszkały dwie inne rodziny repatriantów o pomoc, który przez całe ferie gościł chłopca w swoim domu. Był pośrednikiem między rodziną Sokołowskich i Radą Miasta w Kielcach, i przekonywał radnych do zaproszenia rodziny Sokołowskich. Obecnie Olim uczy się w Zespole Szkół numer 3 we Włoszczowie. Uczy się by być mechanikiem samochodowym. Mówi już dobrze po polsku. Mama i dziadkowie rozumieją po polsku ale jeszcze porozumiewają się po rosyjsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto