Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach wkracza na sąsiednią posesję. Umowa z wykonawcą podpisana. Rozbiórka od poniedziałku

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Wideo
od 16 lat
W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace przy przebudowie kamienicy sąsiadującej z modernizowanym Teatrem imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. W poniedziałek, 21 listopada w obecności marszałka województwa Andrzeja Bętkowskiego i posła Krzysztofa Lipca dyrektor teatru Michał Kotański podpisał umowę z wykonawcą, firmą Anna-Bud.

Trwa remont Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Umowa z wykonawcą podpisana

W kamienicy przy ulicy Sienkiewicza 32a ma mieścić się nowoczesne zaplecze sceny teatralnej. Dyrektor teatru Michał Kotański przypomniał, że pomysł rozszerzenia inwestycji zrodził się już w trakcie trwającego remontu. Dziękował marszałkowi i posłowi za wsparcie. To Krzysztof Lipiec jest orędownikiem teatru w Ministerstwie Kultury, dzięki jego zabiegom wicepremier Piotr Gliński przekazał pieniądze umożliwiając zakup kamienicy, a potem jej remont. Realizacja tego zadania kosztować ma ponad 25 milionów złotych (cała modernizacja ponad 120 milionów złotych).

Jak wyjaśniał poseł, minister Gliński stawia kielecką inwestycję jako wzór na skalę ogólnopolską: kielecki teatr nie marnuje pieniędzy, ale dobrze je wykorzystuje. - I mimo że czasy są niełatwe, nie ma problemów z brakiem środków – mówił Krzysztof Lipiec. Ministerstwo Kultury współprowadzi kielecki teatr z Urzędem Marszałkowskim.

Przebudowa kamienicy, której przebudowa rozpocznie się lada dzień, została oprotestowana przez sąsiadów. Dopiero niedawno umożliwili oni wykonanie ekspertyzy swojego budynku, co było warunkiem otrzymania przez teatr pozwolenia na budowę.

- To pozwolenie już mamy i w tym tygodniu wystąpimy o rygor natychmiastowej wykonalności – zapowiada dyrektor. - Prace rozpoczną się w przyszły poniedziałek i mam nadzieję, że pod koniec przyszłego roku będziemy mogli odebrać budynek w stanie surowym.

Z obecnego budynku Sienkiewicza 32a pozostanie jedynie fragment frontowej ściany: zachowane zostaną okna i balkon na I piętrze, poszerzony zostanie wjazd tak by mogły korzystać z niego samochody ciężarowe. Część nadbudowana będzie nowoczesna.

Prace budowlane, bo trzeba będzie zejść pod ziemię na 8 metrów, będą realizowane od strony ulicy Leśnej, tędy wywożony będzie gruz i ziemia. W ocenie prowadzącego inwestycję Jarosława Milewicza kamienica jest w bardzo złym stanie technicznym, gorszym niż zakładano, wymaga więc wzmocnienia konstrukcyjnego. Równocześnie prowadzone są w prace w głównym budynku teatru. We wschodniej części trwają prace w szatni, przyszłej kawiarni, sali prób. Zakładane są instalacje, wkrótce rozpocznie się tynkowanie oraz kładzenie dachów, bo budynki otaczające dziedziniec od zachodu i północy nie mają jeszcze dachów.

Pod dziedzińcem, w głębokich na 8 metrów wykopach wykonano magazyny, kostiumerię, zaplecze sceny kameralnej, garderoby, toalety i nowoczesne studio nagrań.

Zgodnie z harmonogramem teatr powinien powrócić do siedziby przy ul. Sienkiewicza w I połowie 2024 roku.

Zobacz zdjęcia z podpisania umowy

Czytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto