Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach z awanturą oraz uwięzieniem auta i ludzi w tle. O co poszło? Zobaczcie wizualizacje

Lidia Cichocka
Na zdjęciu jedna z propozycji przyszłego wyglądu budynku przy Sienkiewicza obok zabytkowej siedziby Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Więcej w dalszej części galerii.
Na zdjęciu jedna z propozycji przyszłego wyglądu budynku przy Sienkiewicza obok zabytkowej siedziby Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. Więcej w dalszej części galerii. Wizualizacje firma WXCA
Spór z sąsiadami z powodu rozbudowy Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach zakończył się awanturą i uwięzieniem samochodu. Teraz obie strony deklarują chęć rozmowy. O co poszło?

Remont kieleckiego teatru z awanturą w tle

Remont zabytkowej siedziby teatru rozpoczął się na początku tego roku i obfituje w niespodzianki. Kilka dni temu dyrektor teatru Żeromskiego, Michał Kotański informował o sfinalizowaniu zakupu małej kamienicy sąsiadującej ze sceną teatru (ulica Sienkiewicza 32 a), zakup ma umożliwić rozbudowę jej zaplecza.

Właściciele kolejnego budynku, na rogu Sienkiewicza i Leśnej zaczęli się obawiać, że wysoka zabudowa obok zacieni ich posesję i spowoduje spadek wartości mieszkań. Rozmowy między stronami trwały od września, a o sporze zrobiło się głośno, kiedy w ostatni piątek doszło do awantury między właścicielami a budowlańcami.

Ekipa teatralna na podwórku z tyłu kupionej kamienicy (na terenie należącym do teatru) wykonała wiercenie by założyć monitoring wód gruntowych. Problem w tym, że dojazd na działkę możliwy jest przez podwórko niezadowolonych sąsiadów. Dziedziniec przegradza metalowe ogrodzenie - budowlańcy usunęli jedno jego przęsło by się dostać do środka. Właściciele narożnej kamienicy potraktowali ów wjazd jako włamanie i zaspawali ogrodzenie zamykając samochód i ludzi jak w klatce. Ostatecznie wszystkich uwolniono i obie strony mają siąść do rozmów.

- Okazuje się, że z naszej strony nie było to włamanie - podkreśla Michał Kotański. - Ogrodzenie postawiono już na naszym terenie, o metr przekraczając granicę.

Dyrektor wyjaśnia, że po pierwszych rozmowach, zgodnie z oczekiwaniami sąsiadów planowany budynek odsunięto od granicy działki. Obecnie w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków przygotowywana jest dokumentacja, która ma między innymi określić jak będzie wyglądała elewacja, jaka będzie wysokość budynku.

Na wizualizacjach opracowanych przez autorów dokumentacji, warszawską firmę WXCA (to ona wygrała konkurs na projekt modernizacji) przedstawiono kilka propozycji, zaplanowano też szeroki wjazd dla ciężarówek od strony Sienkiewicza. - Projekt przedstawia opcje rozważane, które są omawiane ze Świętokrzyskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Plany zostały przygotowane z poszanowaniem kontekstu historycznego budynku, który był inspiracją dla projektantów - podkreśla Paulina Drozdowska, specjalista do spraw marketingu teatru.

Rozmowy dyrektora z sąsiadami dotyczyły również ewentualnej rekompensaty, ale tu nie doszło do porozumienia. - Nie mam podstaw prawnych by wypłacić rekompensatę - twierdzi dyrektor.

Obie strony chcą nadal rozmawiać, kolejne spotkanie zaplanowano na czwartek. Dyrektor Kotański uważa, że takie sprawy powinny być bardzo transparentne, dlatego chce, by w tym spotkaniu wzięli udział dziennikarze.

Próbowaliśmy się przez cały wtorek skontaktować z właścicielami kamienicy ale nie odbierali telefonu. W środę znów będziemy chcieli z nimi porozmawiać, by przedstawili swój punkt widzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto