Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont skrzyżowania ulic Warszawskiej i Jesionowej w Kielcach. Piesi mają problem [ZDJĘCIA]

Sylwia Słoń
Remont skrzyżowania ulic Warszawskiej i Jesionowej w Kielcach
Remont skrzyżowania ulic Warszawskiej i Jesionowej w Kielcach Marcin Durlej
Rozpoczynając remont skrzyżowania ulic Jesionowej i Świętokrzyskiej z Warszawską w Kielcach drogowcy zlikwidowali przejścia dla pieszych. Mieszkańcom takie rozwiązanie się nie spodobało. Odebraliśmy w tej sprawie wiele telefonów.

W związku z przebudową skrzyżowania, przejścia dla pieszych znajdujące się bezpośrednio na nim zostały zlikwidowane, a piesi muszą korzystać z tych położonych o około 300 metrów dalej. Utrudnia to funkcjonowanie szczególnie osobom starszym, które są oburzone zaistniałą sytuacją. - Dla mnie dodatkowe kilkaset metrów w tą i z powrotem to ogromny wysiłek, wiem, że dla wielu innych osób również. Czy faktycznie zostawienie przejść na czas remontu byłoby tak złym rozwiązaniem - pytał jeden z czytelników.

- Jestem w Kielcach przypadkiem, załatwiałam kilka spraw, nie mam pojęcia, jak teraz odbywa się zarówno ruch na skrzyżowaniu, jak i gdzie umiejscowione są nowe przejścia dla pieszych, cieszę się, że nie przyjechałam samochodem - mówiła jedna z napotkanych osób.

Wiele osób decyduje się na przechodzenie przez wyłączone z użytku przejścia dla pieszych. - Mieszkam na osiedlu, mam jakieś 100 metrów do mieszkania, okrążanie pasów i osiedla jest dla mnie bez sensu, dlatego wolę korzystać z zamkniętych pasów. Wiele pasów jest wyłączonych z użytku, kierowcy są zdenerwowani zaistniałą sytuacją, a ruch jest bardzo duży, kierowcy niechętnie puszczają pieszych - dodaje kolejna osoba.

W sprawie skrzyżowania skontaktowaliśmy się z Małgorzatą Pawelec-Buras, rzecznikiem prasowym kieleckiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W odpowiedzi otrzymaliśmy wyjaśnienie:

„Ze względu na duże natężenie ruchu tranzytowego i lokalnego na skrzyżowaniu, tymczasowa organizacja ruchu została opracowana tak, aby skutki remontu były odczuwalne w miarę możliwości w jak najmniejszym stopniu, choć utrudnień nie da się uniknąć. Już na etapie przetargu wskazaliśmy na konieczność jak najszybszego przeprowadzenia robót wymagających zmian organizacji ruchu. Z uwagi na technologię i zakres prac, wykonawca powinien zmieścić się w 4 tygodniach.
W tym czasie organizacja ruchu będzie zmieniać się co najmniej kilkakrotnie w miarę postępu robót, dlatego apelujemy do kierowców o zwracanie szczególnej uwagi na zmieniające się oznakowanie. Podstawowa zasada tymczasowej organizacji ruchu zostanie utrzymana - kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdym kierunku z możliwością skrętu w prawo, ale bez możliwości skrętu w lewo. Remont został zaplanowany w lipcu z uwagi na relatywnie najmniejsze natężenie ruchu w mieście w tym właśnie miesiącu. Z uwagi na bezpieczeństwo pieszych ruch pieszy został na czas remontu skierowany na najbliższe sąsiadujące przejścia. Rozwiązanie to zostało pozytywnie zaopiniowane przez policję i Miejski Zarząd Dróg.
Zapewnienie bezpieczeństwa pieszym w miejscu skumulowania ruchu na jednym pasie przy konieczności skierowania tam samochodów z pozostałych pasów czyli przeplataniu potoków ruchu byłoby praktycznie niemożliwe. Kolejny powód to roboty prowadzone bezpośrednio na skrzyżowaniu, także na przejściach, z użyciem ciężkich maszyn, szczególnie przy frezowaniu starej i układaniu nowej nawierzchni. Skrzyżowanie będzie stanowiło przez 4 tygodnie plac budowy, co również wyklucza ruch pieszy. Ważnym argumentem jest także konieczność częstych zmian organizacji ruchu w związku z postępem robót. Ruch kołowy kierowany będzie naprzemiennie, nawet co 2-3 dni, na kolejne pasy jezdni, a prace toczyć się będą na kolejnych fragmentach skrzyżowania. Takie zmiany uniemożliwiają wyznaczenie bezpiecznego przejścia dla pieszych w jednym miejscu. Przepraszając za utrudnienia, ze względu na bezpieczeństwo zwracamy się z prośbą o wcześniejsze zaplanowanie trasy z ominięciem remontowanego skrzyżowania w zależności od celu podróży.”

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Kontrolki w samochodzie. Co znaczą?

ZOBACZ TAKŻE: Flesz – nowy kodeks drogowy

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto