Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont dworca PKP w Kielcach. W skrzydłach budynku prace są mocno zaawansowane. Zobacz na zdjęciach

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
W centralnej części dworca wykonano płytę fundamentową oraz słupy konstrukcyjne na parterze, a także wspierający się na nich strop. Zobaczcie zdjęcia.
W centralnej części dworca wykonano płytę fundamentową oraz słupy konstrukcyjne na parterze, a także wspierający się na nich strop. Zobaczcie zdjęcia. Zdjęcia Krzysztof Krogulec
Remont dworca kolejowego w Kielcach nie zwalnia tempa. Intensywne prace trwają zarówno w hali głównej jak i w skrzydłach obiektu. Powstają słupy, które będą podtrzymywać strop nad piętrem części centralnej dworca.

Trwa przebudowa dworca kolejowego w Kielcach

Przebudowa dworca w Kielcach rozpoczęła się na początku 2022 roku. W kwietniu obsługa podróżnych została przeniesiona do dworca tymczasowego. Do tej pory zakończono już szereg prac związanych z przebudową dworca w Kielcach, w tym rozbiórkowe.
Remont dworca kolejowego. zobacz zdjęcia

W centralnej części dworca wykonano płytę fundamentową oraz słupy konstrukcyjne na parterze, a także wspierający się na nich strop.

- Obecnie powstają słupy, które będą podtrzymywać strop nad piętrem części centralnej dworca. W tej części dworca sfinalizowano prace przy nowych klatkach schodowych oraz szybach windowych, które łączą poziom istniejącego tunelu z poziomem zero centralnej części dworca

– mówi Bartłomiej Sarna z Wydziału Współpracy z Mediami Polskich Kolei Państwowych S.A.

Dodaje, że roboty trwają również w skrzydłach dworca.
- W północnym skrzydle zakończono prace konstrukcyjne i montaż poszycia dachowego. Trwa budowa ścianek działowych, wykonywanie wylewek pod posadzki, a także montaż instalacji sanitarnych. W południowym skrzydle zakończono prace konstrukcyjne i rozpoczęły się roboty związane z wykonaniem poszycia dachowego. W piwnicy tej części dworca, w poszczególnych pomieszczeniach, kontynuowane są prace wykończeniowe. Rozpoczęto również montaż instalacji sanitarnych – dodaje Bartłomiej Sarna.

Jak zmieni się dworzec PKP w Kielcach?

Przebudowa dworca w Kielcach to jedna z większych inwestycji dworcowych w Polsce. Gmach zachowa dawny charakter i kształt, ponieważ jest wpisany do ewidencji zabytków. Fasada budynku pozostanie szklana, choć w nowej wersji. Lokalizacja wejścia do stacji nie zmieni się. Budynek jak zapowiada inwestor stanie się obiektem nowoczesnym, funkcjonalnym i przyjaznym dla wszystkich podróżnych.

Wnętrze budynku zostanie poddane całkowitej modernizacji z usunięciem szeregu ścian konstrukcyjnych i wykonaniem nowych słupów żelbetowych. Na dworcu powstanie reprezentacyjny hol, w którym znajdą się kasy, toalety (wc będzie też w podziemiu), centrum obsługi pasażera, poczekalnie z miejscem do zabawy dla dzieci, a także sklepy i inne lokale komercyjne.
Na pierwszym piętrze zaprojektowano pomieszczenia administracji dworca oraz pod wynajem na biura. Tutaj jednym z lokatorów będzie jednostka Urzędu Miasta – Zarząd Transportu Miejskiego. Na drugim piętrze znajdą się pomieszczenia Polregio oraz Straż Ochrony Kolei.
Skrzydła boczne budynku będą przeznaczone na funkcje komercyjne – przede wszystkim biurowe.
Metamorfozę przejdzie również niewielki teren znajdujący się przy południowym i północnym skrzydle dworce. Powstaną tam parkingi na 18 samochodów. Zaplanowano nowe chodniki, wiatę rowerową oraz ławki, kosze, i oświetlenie. Na nowo zostaną urządzone tereny zielone, gdzie poza trawnikiem, zaplanowano nasadzenia drzew i krzewów.
Inwestycja Polskich Kolei Państwowych warta jest 44,2 miliona złotych.
Remont dworca kolejowego. zobacz zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto