Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekonstrukcja i warsztaty na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Zobaczcie zdjęcia

Maciej Banachowski
Maciej Banachowski
Po północy, 13 grudnia 1981 roku na ulice polskich miast wyjechały czołgi, pojawiły się oddziały ZOMO, MO i żandarmerii wojskowej. W dużych zakładach przemysłowych rozpoczęły się strajki, wiele z nich zostało brutalnie spacyfikowanych. Jak wyglądało życie w czasie stanu wojennego i akcje pacyfikacyjne przypominano młodym ludziom podczas inscenizacji w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego znów rozpalono koksowniki, podobnie jak w mroźną zimę 40 lat temu. Natomiast żeby wejść do budynków Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej niezbędna była przepustka. W ten sposób organizatorzy chcieli przypomnieć młodemu pokoleniu o stanie wojennym oraz pokazać jaka panowała wówczas atmosfera na ulicach w momencie pacyfikowania demonstrantów.

W zajęciach z elementami rekonstrukcji udział wzięli uczniowie z kieleckich szkół ponadpodstawowych. Młodzi ludzie mieli również okazję zapoznać się różnymi dokumentami, czytali gazety, oglądali zdjęcia, ulotki i wydawnictwa z drugiego obiegu.

Rekonstrukcję wydarzeń z czasu stanu wojennego przygotowali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach pod kierunkiem historyka Zbigniewa Kowalskiego, prezesa Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto