Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd upamiętniający harcerzy w Kielcach (ZDJĘCIA)

Tomasz Trepka
W czwartek o godzinie 9 spod budynku Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach ruszył szkolny rajd upamiętniający Wrzesień 1939 pod hasłem: „Przywróćmy pamięć harcerek i harcerzy 1939-1946”.

Cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. – W tym roku startuje 39 drużyn. Każda z nich liczy po 6-7 osób. Łącznie na starcie spodziewamy się ponad 240 uczestników – młodzieży z kieleckich szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z opiekunami. Chętnych jest tak dużo, że drużyny startują w różnych odstępach czasowych – mówi doktor Marek Maciągowski dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.

Dla grup przygotowano specjalne trasy na których wyznaczono miejsca pamięci harcerzy, którzy polegli w walce o wolną i suwerenną ojczyznę. – Trasy mają różny przebieg i skalę trudności. Dla gimnazjów przygotowaliśmy trasę krótszą, natomiast dla licealistów i ich nauczycieli, dłuższą, na której mogą się spodziewać kolejnych utrudnień chociażby w postaci większej liczby punktów z zadaniami, które w trakcie przemarszu trzeba rozwiązać. Mówimy o rozlokowanych w różnych częściach Kielc, miejscach upamiętniających bohaterstwo harcerzy oraz żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Po przejściu ostatniego odcinka, wszyscy spotykają się na Stadionie Leśnym na kieleckim Pakoszu. Ten fragment został specjalnie przygotowany przez Stowarzyszenie Orlęta Armii Krajowej [jednego z organizatorów rajdu – redakcja] – dodaje dyrektor Maciągowski.

Za prawidłowe wypełnienie zadań przyznawane są punkty, które decydują o ostatecznej klasyfikacji oraz przyznaniu nagród. – Uczestnicy muszą wpisywać rozwiązania zadań w tak zwane karty pracy, które na mecie będą oceniane przez organizatorów. Liczy się końcowa liczba uzyskanych punktów oraz przybycie na metę w jak najszybszym czasie. Pierwsze miejsce, gdzie trzeba wykonać zadanie zostało wyznaczone przy byłym kieleckim więzieniu na Wzgórzu Zamkowym. Kolejne są chociażby przy kieleckiej Bazylice Katedralnej, Wojewódzkim Domu Kultury, budynku Liceum imienia Stefana Żeromskiego, na Cmentarzu Partyzanckim czy na kieleckim Baranówku, gdzie w miejscowym kościele odbywały się tajne zbiórki drużyn harcerskich. Każde z wytypowanych lokalizacji związane jest z tragicznymi dziejami mieszkańców Kielc – uzasadnił wybór etapów rajdu, dyrektor Maciągowski.

Ostatnie zadanie dla grup zostały wyznaczone pod Pomnikiem Straceń z lat 1939-1945 na kieleckim Stadionie. Następnie wszyscy uczestnicy rajdu wezmą udział we wspólnym ognisku zaplanowanym około godziny 13.

Zasadniczymi celami rajdu są: rozbudzenie zainteresowania historią, upowszechnienie wiedzy na temat II wojny światowej, poznanie miejsc pamięci narodowej w Kielcach oraz kształtowanie wartości patriotycznych wśród młodzieży.

Organizatorami rajdu są Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Stowarzyszenie Orlęta Armii Krajowej oraz kieleckie Gimnazjum nr 26 imienia Wojciecha Szczepaniaka.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto