MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Radosny przemarsz i festyn rodzinny w Kielcach. Tak obchodzono Międzynarodowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością. Zobacz zdjęcia

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Wideo
od 12 lat
Kolorowy przemarsz, wiele występów, zabaw i gier, a przede wszystkim uśmiechu oraz radości. W poniedziałek, 13 maja, w Kielcach obchodzono Międzynarodowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Z tej okazji zorganizowano pełen atrakcji festyn rodzinny. Zobacz zdjęcia i film.

Radosny przemarsz i festyn rodzinny. Tak obchodzono Międzynarodowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością

W maju obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – przypominający o prawie osób niepełnosprawnych do aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, rodzinnym oraz zawodowym. Kieleckie obchody Dnia Godności przygotowało Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Kielcach.

Zobaczcie zdjęcia z marszu przez Kielce z okazji Międzynarodowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 12 Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej, której przewodniczył ksiądz biskup Marian Florczyk. Następnie uczestnicy licznie zgromadzili się przed Katedrą i przy rytmie muzyki wyruszyli ulicami Kielc do Muszli Koncertowej w Parku Miejskim. Wszystkim humory dopisywały, nie brakowało uśmiechów. Sprzyjała również pogoda. Na wydarzeniu pojawiła się również pani marszałek Renata Janik, senator Krzysztof Słoń, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Kielcach Arkadiusz Ślipikowski oraz Magdalena Fogiel-Litwinek zastępca komendanta wojewódzkiego Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach.

– Szanowni Państwo, Zarząd Województwa z olbrzymią troską patrzy na potrzeby wszystkich mieszkańców regionu, w tym na potrzeby zdrowotne, komfort życia, aktywność zawodową i społeczną osób z niepełnosprawnościami. Gorąco kibicuję wszystkim inicjatywom organizacji pozarządowych, które starają się wspierać osoby niepełnosprawne, organizując wiele ciekawych imprez, szkoleń, zajęć, wyjazdów dla podopiecznych – powiedziała marszałek Renata Janik.

– Na takie przedsięwzięcia co roku zapisujemy kwoty w rocznych planach współpracy z organizacjami, ale też dysponujemy środkami na renowację obiektów w których prowadzona jest rehabilitacja. Chcemy, by wszyscy tu mieszkający czuli się dobrze, mogli się rozwijać i w pełni uczestniczyć w życiu regionu – mówiła marszałek Renata Janik.

W Parku rozpoczął się festyn rodzinny. Na scenie zaprezentowali się wychowankowie placówek prowadzonych przez PSONI Koło w Kielcach. Nie zabrakło również występów dziecięcych i młodzieżowych klubów tanecznych i zespołów muzycznych. Wśród atrakcji były liczne gry, zabawy, fotobudka oraz pokaz iluzjonisty. - Jest to dla nas, jak i osób z niepełnosprawnościami niezwykłe wydarzenie. Chcemy pokazać mieszkańcom Kielc, że osoby niepełnosprawne są wśród nas, że mają prawo do godnego, równego życia. Mają prawo do miłości, do przyjaźni. Zachęcamy wszystkich kielczan do wspólnej zabawy. W Parku miejskim bawimy się od godziny 14 do 17. To naprawdę dużo atrakcji dla tych młodszych, jak i starszych - podkreśliła Joanna Błońska, wiceprzewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Kielcach.

Zobaczcie zdjęcia z marszu przez Kielce z okazji Międzynarodowego Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością

PSONI Koło w Kielcach prowadzi edukację i rehabilitację dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim ze sprzężeniami. Poza terapeutami i pielęgniarkami pracuje tu szereg specjalistów. W skład kadry wchodzą nauczyciele pedagodzy, są fizjoterapeuci, psycholodzy, jak i pomocnicy wychowawcy, a także kucharki i kierowcy, plus kadra administracyjna. To duża grupa ludzi, którzy są niezwykle oddani. Widać, że to nie tylko praca, bo traktują podopiecznych jak rodzinę.

Warto dodać, że stowarzyszenie świętowało niedawno 30-lecie działalności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto