Mateusz Kaluga
Chłopcy z PSP nr 30 wygrali w swojej kategorii.
Chłopcy z PSP nr 30 wygrali w swojej kategorii. PSP nr 30
"Puchar Tymbarku” - to interesujący turniej, który wkracza w decydującą fazę. Niebawem finał wojewódzki.

Puchar Tymbarku w tym roku został nieco zmodyfikowany. Udział biorą wyłącznie szkoły podstawowe, a nie jak kiedyś Uczniowskie Kluby Sportowe. To turniej, z którego wypłynęli obecni kadrowicze. Arkadiusz Milik, czy Piotr Zieliński decydują o obliczu europejskich zespołów. Z radomskiego podwórka można to samo powiedzieć o Michale Karbowniku, który również zaliczył kilka występów w seniorskiej reprezentacji.

Czy podobne perełki występują w obecnej edycji turnieju “Z Podwórka na Stadion - o Puchar Tymbarku”? To pewnie okaże się dopiero za kilka lat, jednak już teraz wiemy, że wiele dzieci pokazuje ogromne umiejętności. Zawody stoją na wysokim poziomie. Finał turnieju wojewódzkiego zostanie rozegrany w Ciechanowie w dniach 22-24 maja. W regionie radomskim do turnieju zgłosiło się 98 drużyn. W czwartek i piątek będą rozstrzygnięcia w powiecie szydłowieckim, białobrzeskim oraz szydłowieckim.

Co ciekawe, spośród prawie stu zespołów, najwięcej drużyn zgłosiło się z... powiatu szydłowieckiego, bo aż 22. Na kolejnym miejscu w tym aspekcie uplasował się powiat radomski - szesnaście i na trzecim Radom, który reprezentowało trzynaście zespołów w trzech kategoriach wiekowych.

Wśród chłopców w Radomiu odbyły się trzy kategorie. W kategorii do lat dwunastu zwyciężyła Publiczna Szkoła Podstawowa numer 30, do lat dziesięciu, Szkoła Podstawowa numer 31, a wśród ośmiolatków najlepsza okazała się szkoła numer 33. Z Radomia też brały udział dziewczynki. Szkoła numer 33 zwyciężyła wśród kategorii wiekowej do lat dziesięciu, a “piętnastka” w kategorii U-12.
W powiecie grójeckim rozgrywki zdominowała Publiczna Szkoła Podstawowa numer 1 imienia Gabriela Narutowicza w Grójcu. Chłopcy z tej placówki zwyciężyli w kategorii U-12 oraz U-8, a dziewczynki w kategorii do lat dwunastu. Szkoła Podstawowa numer 2 z Grójca wygrała wśród chłopców w kategorii do lat dwunastu.

Wiele drużyn wzięło też udział w powiecie lipskim. Wśród chłopców w kategorii do lat dwunastu zwyciężyła szkoła z Krępy Kościelnej, do lat dziesięciu oraz ośmiu z Lipska. Dziewczynki ze Szkoły Podstawowej w Siennie wygrały w kategorii U-12 oraz U-10.

W powiecie radomskim wśród chłopców wygrały szkoły z Pionek. Do lad dwunastu podstawówka numer pięć, natomiast do lat dziesięciu podstawówka numer jeden. Iłżecka szkoła podstawowa była najlepsza jeśli chodzi o dziewczynki do lat dwunastu.
W powiecie zwoleńskim, szkoła podstawowa ze Zwolenia była najlepsza wśród chłopców w kategorii do lat dwunastu i dziesięciu. W powiecie kozienickim do lat dwunastu zwyciężyła szkoła podstawowa numer 1 z Kozienic, a do lat dziesięciu z Magnuszewa.

- Bardzo dobra organizacja tego turnieju. W tym wieku dzieci już potrafią na prawdę bardzo dużo, zwłaszcza, gdy systematycznie trenują. Nagrodą jest finał na Stadionie Narodowym - mówi Leszek Sykuła, nauczyciel wychowania fizycznego ze szkoły numer 5 w Pionkach i trener miejscowego Championu.