Przygotowania do przebudowy skweru w centrum Kielc. Będzie wycinka drzew. Zobacz zdjęcia

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Na skwerze imienia Ireny Sendlerowej w Kielcach przeprowadzono inwentaryzację drzew i ocenę stanu ich zdrowia. Część z nich trzeba będzie wyciąć. To przygotowania do przebudowy placu.
Na skwerze imienia Ireny Sendlerowej w Kielcach przeprowadzono inwentaryzację drzew i ocenę stanu ich zdrowia. Część z nich trzeba będzie wyciąć. To przygotowania do przebudowy placu. Urząd Miasta Kielce
Miasto zleciło ocenę stanu zdrowia drzew rosnących na skwerze imienia Ireny Sendlerowej przy ulicy Paderewskiego w Kielcach. Część z nich zakwalifikowano do wycięcia. To przygotowania do przebudowy placu.

Drzewa w Kielcach zbadali specjaliści

Zmiany na skwerze imienia Ireny Sendlerowej to jedna z czterech części „Zielonej rewitalizacji zabytkowego Śródmieścia Kielc”. Zanim wykonawca inwestycji rozpocznie prace w terenie, miasto zleciło aktualizację inwentaryzacji zieleni. Szczegółowa ekspertyza dendrologiczna objęła 37 drzew. Z analizy wynika, że 14 drzew należy usunąć. Po wizji lokalnej zdecydowano o zachowaniu trzech z nich.

- Od pewnego czasu obserwujemy, że część drzew na skwerze jest w złym stanie fitosanitarnym. Dlatego zwróciliśmy się o opinie do zewnętrznych, niezależnych ekspertów. Chcemy, żeby po zmianach skwer był miejscem, w którym mieszkańcy będą wypoczywać i spędzać swój wolny czas w otoczeniu zieleni. Żeby tak się stało skwer musi być przyjazny, ale przede wszystkim bezpieczny – mówi prezydent Kielc Bogdan Wenta.

Wykonanie szczegółowej ekspertyzy dendrologicznej zlecono Pracowni Przyrodniczej Sosenka. Z analizy ekspertów wynika, że czternaście drzew należy usunąć. Stan zdrowotny dziewięciu z nich uniemożliwia przeprowadzenie racjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych, zaobserwowano też zaawansowane procesy zamierania. Trzy robinie zostały wskazane do wycinki ze względu na ich lokalizację, częściowe wrastanie w ogrodzenie sąsiedniej działki oraz kolizję z planowaną pergolą. Pozostałe dwa drzewa kolidują z projektowaną infrastrukturą i nasadzeniami. Przedstawione zalecenia zostały podparte pozytywną opinią Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Decyzja o wycince drzew zawsze jest trudna, dlatego pracownicy Urzędu Miasta Kielce przeprowadzili kilka wizji lokalnych, żeby dokładnie przeanalizować sytuację w terenie i sprawdzić stan drzew. Podjęto decyzję o zachowaniu trzech z czternastu drzew, wstępnie wskazanych do wycinki.

- Skorygowaliśmy lekko przebieg ścieżki i dzięki temu jedno z drzew, jabłoń purpurowa, pozostanie na skwerze. Zostawimy też mocno uszkodzoną, ale bardzo urokliwą brzozę, która zostanie zabezpieczona. Chcemy również uratować robinię akacjową rosnącą od strony ulicy Paderewskiego, ale w jej przypadku ostateczną decyzję podejmiemy po wykonaniu części zabiegów, które pozwolą nam ocenić szanse na jej pozostawienie – tłumaczy zastępczyni prezydenta Kielc Agata Wojda.

Drzewa do usunięcia ze względu na stan fitosanitarny:

  • lipa drobnolistna - z uwagi na wysokie ryzyko wywrotu drzewa i złamania pnia, drzewo należy wytypować do wycinki. Brak możliwości minimalizacji ryzyka w otoczeniu drzewa.
  • lipa drobnolistna - uwzględniając niezwykle wrażliwe otoczenie drzewa, rozległe zakłócenia procesów fizjologicznych w koronie, występowanie zakorka oraz wzdłużnego pęknięcia, drzewo należy zasadniczo wytypować do wycinki. Brak możliwości wykonania racjonalnych zabiegów, które poprawiłyby bezpieczeństwo w otoczeniu drzewa.
  • bez czarny - ze względu na aktualny stan fizjologiczny i znikomą wartość dendrologiczną oraz zaawansowane procesy zamierania, zasadniczo drzewo należy wytypować do wycinki. W jego miejsce należy posadzić wartościowy egzemplarz rodzimego gatunku.
  • wierzba płacząca - drzewo należy wytypować niezwłocznie do wycinki – w aktualnym stanie może ulec w dowolnym momencie niekontrolowanemu wyłamaniu na placu zabaw. Wielopoziomowe infekcje czyreni ogniowych wykluczają możliwość zastosowania półśrodków w postaci redukcji korony itp.
  • lipa drobnolistna - drzewo należy wytypować niezwłocznie do wycinki; stwierdzone zakłócenia fizjologiczne są postępujące i brak możliwości wykonania racjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych, które podniosłyby poziom bezpieczeństwa w otoczeniu drzewa na wyższy.
  • lipa drobnolistna - drzewo w aktualnym stanie należy wytypować do wycinki ze względu na zaawansowane procesy zamierania drzewa i stwarzania realnego zagrożenia dla otoczenia. Drzewo jest dodatkowo narażone na wiatry z uwagi na wyłamany w przeszłości przewodnik i zupełnie nowe otoczenie, do którego nie jest przystosowane.
  • jabłoń purpurowa - drzewo wykazuje wyraźnie dysfunkcje fizjologiczne w koronie oraz w nasadzie pnia. Sumaryczny poziom zagrożeń spowodowanych dysfunkcją korony oraz pnia wskazuje na konieczność wytypowania drzewa do wycinki.

Drzewa do usunięcia ze względu na ich lokalizację, kolizję z planowaną pergolą i częściowe wrastanie w grodzenie z sąsiednią działką:

  • robinia biała - drzewo jako element wyrosły drogą sukcesji naturalnej nie tworzy z pozostałą częścią wartościowego zadrzewienia spójnej kompozycji. Zasadne jest, w związku z bliską odległością od granicy sąsiedniej działki, usunięcie drzewa. Wariantem pośrednim alternatywnym jest usunięcie dwóch najmniejszych pni w celu wyprowadzenia jednego pnia dominującego
  • robinia biała - drzewo nie tworzy spójnej kompozycji z pozostałymi elementami zadrzewienia na skwerze i ze względu na powodowanie (teraz lub w przyszłości) uszkodzeń ogrodzenia należy wytypować do wycinki. Brak możliwości ograniczenia negatywnego wpływu na sąsiednią działkę.
  • robinia biała - drzewo, które wyrasta w tak bliskim sąsiedztwie ogrodzenia sąsiedniej działki oraz nietworzące z zadrzewieniem na skwerze kompozycyjnej całości powinno zostać wytypowane do wycinki. Brak możliwości wykonania zabiegów pielęgnacyjnych, które ograniczyłyby negatywny wpływ rozrastania się drzewa na ogrodzenie sąsiedniej dział

ki.

Drzewo do usunięcia ze względu na kolizję z projektem:
jabłoń purpurowa – usunięcie drzewa ze względów kompozycyjnych – projekt przewiduje nasadzenie magnolii w tym miejscu.

Nowe nasadzenia na skwerze w Kielcach

Na skwerze imienia Ireny Sendlerowej planowane są nowe nasadzenia 14 drzew i krzewów, roślin okrywowych i bylin, traw ozdobnych oraz pnączy. Proponowane gatunki drzew to: lipa drobnolistna, magnolia japońska i miłorząb japoński. Na skwerze pojawią się również nowe krzewy: tawula szara, tawula japońska, lilak Meyera, krzewuszka cudowna i „Snowflake”, róża „Nozomi” oraz hortensja bukietowa.

Zaplanowano również posadzenie traw ozdobnych, takich jak trzcinnik ostrokwiatowy, proso rózgowate, rozplenica japońska, proso rózgowate. Nowe byliny to między innymi: rozchodnik okazały, jeżówka purpurowa, dąbrówka rozłogowa i kosmatka olbrzymia.

Powstaną także strefy wypoczynku i relaksu oraz zabaw dla dzieci i aktywności. Jednym z elementów będzie również wielofunkcyjna altana parkowa.

Zobacz zdjęcia skweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

F
Franek Golas
inwestycja pierwszej potrzeby a na Koneckiej toną w błocie od 50 już lat
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie