Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest przeciwko blokom na Psich Górkach w Kielcach. "Nie możemy niszczyć perły architektury przyrodniczej" mówią mieszkańcy. Zobacz film

Anna Gwóźdź
Anna Gwóźdź
Wideo
od 16 lat
Mieszkańcy Kielc podczas konferencji prasowej zaprotestowali przeciwko budowie osiedla bloków na terenie Psich Górek. Teren ten ma według nich dużą wartość przyrodniczą, znajdują się tam chronione gatunki roślin. Zgromadzeni podkreślali, że nie wyobrażają sobie, żeby ten piękna część miasta zwana "zielonymi płucami" Kielc przestała być dostępna dla wszystkich mieszkańców. Nie ma na to ich zgody. Zobacz relację wideo z konferencji - protestu. W galerii zdjęcia terenu Psich Górek zrobione z perspektywy drona.

Protest przeciwko wybudowaniu bloków mieszkalnych na terenie Psich Górek w Kielcach

Mieszkańcy Kielc, działacze społeczni oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjazne Kielce w środę, 16 listopada wzięli udział w konferencji prasowej, w której protestowali przeciwko budowie bloków na terenie Psich Górek usytuowanych pomiędzy ulicami Podhalańską i Wojska Polskiego. Spotkanie miało miejsce przy ulicy Podhalańskiej, na oprotestowywanym obszarze.

W sprawie zabetonowania Psich Górek protestują działacze społeczni i zwykli mieszkańcy

Jak mówili protestujący – niepokoi ich to, co dzieję się z zielenią w Kielcach. Głos w sprawie zabrała działaczka społeczna, Agata Marjańska.

- To co dzieje się obecnie z redukowaniem zielonej przestrzeni w Kielcach prowadzi do zamiany miasta w "betonozę". W sprawie Psich Górek apelowaliśmy do wszystkich radnych, ale żaden z nich nie podjął działań w sprawie

- wyjaśniła.

Przeciwko opowiedział się Prezes Stowarzyszenia Przyjazne Kielce, Arkadiusz Stawicki.

- Szkoda byłoby żeby ten piękny kawałek terenów zielonych, do którego wiele z nas ma sentyment został tak po prostu zadeptany. Ważne jest aby wypracować w mieście mechanizmy, które zapewnią kielczanom bezpieczeństwo i zapobiegną konieczności wychodzenia na ulice w obronie swoich praw

– powiedział działacz.

Następnie brak zgody na "betonozę" wyrazili zwykli mieszkańcy Kielc.
- Zauważamy niepokojące trendy w polityce przestrzennej miasta. Na naszym terenie mimo wcześniejszych zapewnień, że będą tu tereny zielone teraz mają powstać bloki. Zamiana działek miejskich z prywatnymi właścicielami umożliwiła scalenie terenu pod takie możliwości, z czym jako mieszkańcy nie możemy się zgodzić. Oczekujemy aby urzędnicy w swoich decyzjach brali pod uwagę przepisy ustawy o ochronie przyrody i stali na straży zrównoważonego rozwoju naszego miasta i zrównoważonego planowania przestrzennego, zmierzającego do zachowania proporcji pomiędzy terenami zabudowanymi i terenami zielonymi - skomentował Piotr Kruczek, mieszkaniec naszego miasta.

- Jeżeli ktoś z należną uwagą przeczyta tablicę, która usytuowana jest na ulicy Wojska Polskiego przy wjeździe na ulicę Podhalańską, to dowie się, że w roku 2019 miało miejsce uroczyste odsłonięcie Góry Słonecznej, która - jak się utarło, nazywana jest Psimi Górkami i mierzy 309 metrów nad poziomem morza. Nie możemy niszczyć takiej perły architektonicznej, jaką dała nam natura! Mam nadzieję, że to jest nieporozumienie z naszymi urzędnikami. Ze wzgórza można stworzyć piękny widok na panoramę Kielc. Nie możemy pozwolić, żeby na granicy rezerwatu powstawała taka inwestycja. Są od tego inne miejsca - protestowała kielczanka, Halina Chromik.

Obszar Psich Górek to "zielone płuca" Kielc

Psie Górki ze względu na swoje walory przyrodnicze od lat były przeznaczone pod ogólnodostępne tereny zieleni publicznej. Nazywane są "zielonymi płucami" miasta. Występują tam rośliny pod ścisła ochroną przyrody.

O wartości ekologicznej zielonych terenów Psich Górek wypowiedziała się kielczanka Anna Fras.
- Obszar Psich Górek stanowi naturalny bufor zieleni, bufor retencyjny wód opadowych pomiędzy okalającą go już istniejącą, dość gęstą zabudową. Teren ten pełni też ważną rolę naturalnego korytarza zapewniającego cyrkulację powietrza wokół budynków szpitala MSW i tej części miasta. Jest swoistym 1-hektarowym filtrem oczyszczającym powietrze pomiędzy stosunkowo gęstą zabudową centrum. Tereny zielone sąsiadujące z obszarem krajobrazu chronionego wokół Psich Górek stanowią unikalny w centrum miasta ekosystem flory i fauny z okazałymi drzewami, naturalną zielenią i miejscem występowania wielu gatunków roślin i zwierząt znajdujących się pod ścisłą ochroną - wyjaśniła.

List otwarty do polityków w sprawie obrony Psich Górek przed zabetonowaniem

Mieszkańcy na czele z Grzegorzem Kiślem wystosowali list otwarty do posła Adama Cyrańskiego, w którym proszą o wsparcie w sprawie ochrony zielonego terenu. Chcą też utworzyć na terenie Psich Górek park, w którym mogliby spędzać czas okoliczni kielczanie. Wszyscy, nie tylko wybrani. Mieszkańcy zapowiadają, że nie ustaną w sprzeciwie przeciwko zabetonowaniu tego obszaru.

Zobaczcie zdjęcia z protestu i terenu o który trwa batalia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto