Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Kielc Bogdan Wenta znów... oddał osocze. "Nie wahałem się ani chwili"

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Prezydent Kielc Bogdan Wenta po raz drugi oddał osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Jak podkreślał, po przechorowaniu COVID-19, jego organizm wytworzył na tyle dużo przeciwciał, że mógł pomóc więcej niż tylko raz.

Osocze ozdrowieńców podawane jest osobom, które ciężko przechodzą zakażenie koronawirusem. Ten naturalny lek pomaga pokonać chorobę zdecydowanie szybciej. W ostatnim czasie w sieci pojawiało się mnóstwo apeli skierowanych do ozdrowieńców z prośbą o oddanie osocza. Specjaliści przyznawali, że chętnych do pomocy było coraz więcej.

Swoje osocze 10 grudnia oddał również prezydent Kielc Bogdan Wenta. Wielu zaskoczył fakt, że… zrobił to ponownie zaledwie 11 dni później.

„Mój organizm zwalczając koronawirusa wytworzył tak wiele przeciwciał, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Kielce zaprosiło mnie do ponownego oddania osocza, które pomoże w ratowaniu osób zmagających się obecnie z chorobą. Nie wahałem się ani chwili i w dniu dzisiejszym stawiłem się w siedzibie centrum. Dziękuje wszystkim, którzy oddali krew oraz osocze lub wkrótce mają zamiar to uczynić. To szlachetna postawa, w tym przedświątecznym czasie zasługująca na jeszcze większe uznanie” - napisał prezydent Bogdan Wenta na swoim Facebookowym profilu.

Rzeczywiście okazuje się, że osocze można oddawać więcej niż raz, jeżeli zostanie stwierdzony odpowiednio wysoki poziom przeciwciał. - Osocze zawsze oznaczamy przy pierwszym pobraniu. Jeśli jego poziom jest wysoki to można je oddać nawet 3-4 razy w odstępach około 10 dniowych. Kilka razy zdarzyło się, że pobraliśmy osocze właśnie 4 razy. Przeciętnie pobierane jest od 2 do 3 razy – wyjaśnia Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora do spraw medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Co zatem zrobić, gdy chcemy oddać osocze?
Twoje osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Można je oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach i tym samym uratować życie drugiego człowieka.
Kto może oddać osocze?
Osocze oddać mogą osoby spełniające poniższe warunki:
- przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie koronawirusem,
- od wykonania ostatniego badania, które było ujemne minęło 14 dni, bez testu musi minąć 28 dni od zakończenia izolacji,
- są w wieku 18-60 lat,
- nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi bądź jej składników,
- kobiety, które nie były w ciąży.

Jak pobierane jest osocze?
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 mililitrów osocza.
Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 mililitrów krwi pełnej, z której otrzymywane jest około 220-230 mililitrów osocza.

Co dalej dzieje się z osoczem?
Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 mililitrów i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 mililitrów osocza.

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych.

Osocze można oddać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przy ulicy Jagiellońskej 66 od poniedziałku do piątku. Godziny rejestracji dawców osocza: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 13. Kontakt pod numerem telefonu: 41 335-94-01 lub 41 335-94-40.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto