Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera spektaklu „Niko, czyli prosta zwyczajna historia” w teatrze Stefana Żeromskiego w Kielcach. Zobacz zdjęcia

Lidia Cichocka
Podczas premiery w "Niko" w kieleckim teatrze
Podczas premiery w "Niko" w kieleckim teatrze Matuesz Wolski
„Niko, czyli prosta zwyczajna historia”, spektakl, którego premiera odbyła się w sobotni wieczór, 28 października w teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, to pierwsza w historii teatru próba przedstawienia stworzonego specjalnie dla osób w spektrum autyzmu i tych, którzy chcą ich sposób postrzegania świata zrozumieć.

Premiera spektaklu „Niko, czyli prosta zwyczajna historia” w teatrze Stefana Żeromskiego w Kielcach

Historia przedstawiana na scenie jest, tak jak to sugeruje tytuł, prosta. Niepotrafiący nawiązywać kontaktów z rówieśnikami Niko – Wojciech Niemczyk nie rozumie, dlaczego nie jest akceptowany przez innych. Jedyną osobą, która go rozumie to radosny, mający wielu kolegów brat Maks – Andrzej Plata. Tylko nowa sąsiadka, Nina – Anna Antoniewicz wyłamuje się z dobrze znanych Niko schematów. Może dlatego, że sama czuje się samotna w nowym miejscu a może jest bardziej wyczulona na ludzi wokół. Chociaż początkowo błędnie odczytuje zachowania i odpowiedzi Niko jako obcesowe i nieuprzejme, z czasem pojmuje, że chłopak jest szczery i bardzo dosłowny. Słowa, które przeszkadzają Niko w relacjach zastępuje wspólne bycie i milczenie. Tylko tyle i aż tyle.

Autorka sztuki Joanna Mueller w bardzo skrótowej formie pokazała na czym polega odmienność w pojmowaniu rzeczywistości i reagowaniu na nią osób neuroróżnorodnych. Przesłanie sztuki wygłoszone na końcu przez Niko i grającego go aktora jest bardzo jasne: najważniejsze jest zrozumienie. Spektakl się kończy: ale co wy z tym zrobicie zależy już tylko od was.

Reżyserka Zofia Gustowska zdecydowała, że spektakl będzie miał bardzo oszczędną formę by umożliwić osobom w spektrum wizytę w teatrze. Stąd minimalistyczna nawiązująca do stylistyki lat 50. scenografia, spokojna muzyka z jednym bardzo delikatnym raperskim kawałkiem. Wszystko uporządkowane i przewidywalna z wyświetlanymi w głębi sceny napisami i głosem z offu opisującym akcję.

Spektakl dedykowany osobom w spektrum jest także zaproszeniem kierowanym do tych wszystkich, którzy chcą rozumieć innych, są ciekawi świata w całej jego różnorodności. Może być bardzo dobrym punktem wyjścia do rozmowy o neuroróżnorodności, ale także o tak uniwersalnych sprawach jak samotność, brak akceptacji. przyjaźń

Spektakl powstał dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Sztuka Łączenia, Krajowym Towarzystwem Autyzmu oddział Kielce, w ramach projektu Niebieska Strefa.

Zobacz zdjęcia z premiery

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto