Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premier Mateusz Morawiecki na zakończeniu zawodów łazików marsjańskich w Kielcach. Co działo się na naszym Marcie w niedzielę [ZDJĘCIA]

Marzena Smoręda
Marzena Smoręda
Aleksander Piekarski
Od piątku, 13 do niedzieli 15 września na terenie Politechniki Świętokrzyskiej 40 zespołów z 15 krajów i 5 kontynentów brało udział w zawodach robotów marsjańskich European Rover Challenge w Kielcach. W niedzielę dzieci mogły polecieć w kosmos! Na zakończenie imprezy przyjedzie premier Mateusz Morawiecki.

Była to już piąta edycja tego wydarzenia. Zmagania zespołów obserwowało przez trzy dni sporo zwiedzających. Pełna atrakcji była także strefa pokazów naukowo-technologicznych oraz prelekcje i warsztaty dla młodszych i starszych pasjonatów nauki.

W finale międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge wzięło udział blisko 400 zawodników z pięciu kontynentów. Jako ostatni w niedzielne południe startował zespół młodych naukowców z Australii. W zawodach wzięli także udział między innymi reprezentanci Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski, Turcji, Indii czy Australii. Polskę reprezentowało 13 drużyn.

Na polu marsjańskim uformowanym na kampusie Politechniki Świętokrzyskiej rywalizowano w czterech konkurencjach terenowych, w których prezentowano możliwości robotów marsjańskich i ich zdalnej nawigacji.

W niedzielę bardzo wiele osób odwiedziło strefę pokazów naukowo-technologicznych. Było to ponad 30 stanowisk, na których odbywały się warsztaty, pokazy i wystawy dla młodszych i starszych uczestników. Na odwiedzających czekały też wykłady pokazy filmowe.

Na stoiskach zobaczyć można było między innymi walki robotów sumo i pokazy holograficznie, można było spróbować sił w lądowaniu dronem albo przetestować możliwości robota marsjańskiego. Prezentowano także sprzęt wykorzystywany do budowy rakiet i robotów marsjańskich i symulacji kosmicznych oraz innowacyjne technologie medyczne i systemy ratowania życia.

Było wiele atrakcji dla dzieci. W „Laboratorium Wiktora” wykonywano niezwykłe eksperymenty, jak gotowanie wody w papierowym zbiorniku, tworzenie barwnych plam na mleku, wciąganie jajka do butelki i ogromne bańki mydlane. Można było także zostać astronautą i przymierzyć jego strój.

Koło Naukowe Elektroniki i Technologii Informacyjnych Politechniki Rzeszowskiej prezentowało jedyny na świecie model robota marsjańskiego wykonany w całości z klocków Lego.

Ale najwięcej emocji wzbudzały warsztaty podczas których najmłodsi mogli samodzielnie wykonać model rakiety i… wystartować ją w kosmos. - Moja rakieta poleciała naprawdę wysoko – cieszył się z zabawy mały Mateusz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto