Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 300 obywateli Ukrainy skorzysta z projektu "Wzmocnienie samodzielności obywateli Ukrainy" w Kielcach. Tak uczą się języka polskiego

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach realizuje projekt pod nazwą "Wzmocnienie samodzielności obywateli Ukrainy", który jest finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W ramach projektu obywatele Ukrainy, którzy w wyniku konfliktu zbrojnego na terenie swojego kraju, znaleźli się w naszym regionie, mogą skorzystać z różnych form wsparcia, w tym między innymi z kursu języka polskiego. Takie zajęcia odbywają się na przykład w Miejscu Aktywności Mieszkańców przy ulicy 1 Maja 238.

Projekt "Wzmocnienie samodzielności obywateli Ukrainy" w Kielcach. Skorzysta ponad 300 osób

Ponad 300 obywateli Ukrainy może skorzystać z różnorodnego wsparcia w ramach projektu realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie pod nazwą: "Wzmocnienie samodzielności obywateli Ukrainy".

Jak informuje kierownik Działu Projektów Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, Danuta Młynarczyk:

- Obywatelom Ukrainy zamieszkującym na terenie miasta Kielce pomagamy w trudnym procesie integracji ze społecznością lokalną. Otrzymują: pomoc asystenta integracyjnego w kontaktach z instytucjami i w sytuacjach życia codziennego, wsparcie tłumacza ukraińsko-polskiego, opiekę psychologiczną, dzieci i młodzież uczestniczą w zajęciach z dogoterapii, myzykoterapii, terapii zajęciowej i integracji sensorycznej, animacji. Spotkania i wyjazdy integracyjne na przykład do Krakowa sprzyjają rozumieniu różnic kulturowych

- wymieniała pani kierownik i dodała:

- Ponadto, Dom Uchodźca przy ulicy Żeromskiego 20/24a to miejsce, gdzie nawiązują kontakty społeczne, zawodowe, mają zapewnianą opiekę dla dzieci w czasie, gdy uczestniczą w kursach nauki języka polskiego.

Obywatele Ukrainy korzystają z darmowych kursów języka polskiego w Kielcach

Aktualnie w Kielcach pracuje 12 grup na kursach nauki języka polskiego. W zajęciach uczestniczy 120 osób. Nauka odbywa się na poziomie podstawowym (A1, A2) i trwa 72 godziny (przepracowanie wszystkich godzin zajmuje około 1 miesiąc). Kurs kończy się egzaminem.

We wtorek, 22 listopada ekipa "Echa Dnia" pojawiła się na zajęciach z języka polskiego, które odbywają się w Miejscu Aktywności Mieszkańców, przy ulicy 1 Maja 238. Zajęcia prowadzi tu Małgorzata Lalewicz, nauczycielka języka polskiego i glottodydaktyk.

- To projekt realizowany przede wszystkim dla obywateli Ukrainy i trwa miesiąc. To bardzo fajny, intensywny kurs. Przez miesiąc, prawie każdego dnia - od poniedziałku do piątku, spotykamy się na zajęciach języka polskiego. Te zajęcia trwają po 5 godzin. Uczestnicy uczą się języka polskiego: czytania, pisania, komunikacji, a oprócz takich typowych lekcji szkolnych, ćwiczymy też praktycznie. Byliśmy między innymi w kawiarni, gdzie uczestnicy mogli sami zamówić kawę, herbatę, ciastko, poczuć nastrój i atmosferę przedświąteczną w tym miejscu. Grupy składają się przeważnie z 10 osób. Najmłodszy słuchacz ma 10 miesięcy - przychodzi razem z mamą, siedzi w wózku i słucha. Najstarsza uczestniczka ma ponad 60 lat

- informowała pani lektor, Małgorzata Lalewicz.

Jak podkreśla nauczycielka, uczestnicy zajęć chętnie korzystają z możliwości nauki języka polskiego, bo dzięki temu nadal mogą być aktywni na rynku pracy. Dużo łatwiej radzą sobie także w codziennym życiu, między innymi dzięki znajomości i rozumieniu alfabetu.

Projekt realizowany jest od 1 czerwca 2022 roku i potrwa do 31 grudnia 2023 roku. Zajęcia skierowane są do 302 obywateli Ukrainy w tym 120 osób dorosłych i 182 dzieci i młodzieży w wieku 5-17 lat.

Więcej informacji na temat tego (i innych projektów) na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto